Международната общност реагира на промените в търговската политика на САЩ и има два ясно различими подхода, отбелязва Investopedia.
Докато някои държави наложиха свои собствени допълнителни мита върху вноса на щатски стоки, някои се опитват да договорят сделки с Щатите, като се надяват те да намалят тарифите. Макар че досега никоя страна не е постигнала успех, на 9 април американският президент Доналд Тръмп временно отмени най-екстремните ставки, като от администрацията му заявиха, че целта е да се договорят индивидуални споразумения с всяка отделна държава.
Държави с ответни мерки:
- Китай
Китай вече бе планирал ответен вносен данък от 34% миналата седмица. В отговор на 9 април Тръмп увеличи ставките върху вноса на китайски стоки до 104%.
Китайското правителство отвърна, като повиши своето мито върху импорта на американски стоки до 84%.
Това провокира американския президент, който увеличи тарифите върху китайски стоки до 125%.
- ЕС
ЕК гласува мита от 25% върху вноса на американски стоки.
Те ще влязат в сила на 15 април и могат да бъдат временно спрени, ако двете страни постигнат споразумение.
- Канада
Северната съседка на САЩ се фокусира върху автомобилните мита, като наложи 25% вносен данък върху вноса на американски превозни средства.
Държави, които преговарят:
Американският министър на финансите Скот Бесент каза, че 70 държави са се свързали, за да преговарят за търговски споразумения, а в социалната си мрежа "Truth Social" Тръмп заяви, че вече е провел разговори с няколко държави.
- Япония
Представители на японското правителство водят преговори с Тръмп от началото на седмицата.
Япония се стреми да договори намаляване на 24% мито, което САЩ налагат върху японския внос. Страната отдавна е икономически съюзник, като Съединените щати са внесли японски стоки за 148,2 млрд. долара през 2024 г.
Бесент заяви, че Япония вероятно ще „получи приоритет“, тъй като бързо се е включила в преговорите.
- Виетнам
Първият опит на Виетнам за сделка бе отхвърлен от Питър Наваро, търговският съветник на Тръмп, в началото на седмицата. Въпреки това страната все още се опитва да преговаря с президентската администрация.
Много компании преместиха производството си от Китай във Виетнам през последните години заради повишени разходи и мита по време на първата администрация на Тръмп. Nike, например, доставя голяма част от обувките и облеклото си от Виетнам според последния си годишен доклад.
- Южна Корея
На 8 април Тръмп написа в социалната си мрежа “Truth Social”, че е провел „страхотен разговор“ с действащия президент и премиер на Южна Корея Хан Дък-су.
„Имаме рамка и вероятност за страхотна СДЕЛКА и за двете страни. Техният топ екип вече е в самолет към САЩ и нещата изглеждат добре “, написа президентът.
САЩ наложиха 25% мито върху вноса на южнокорейски стоки, когато широкообхватните тарифи влязоха в сила на 9 април.