ЕС избира свои президент и външен министър
ЕС избира свои президент и външен министър / снимкa: DarikNews

Свиканият днес в Брюксел извънреден Европейски съвет трябва да реши кои ще са личностите, които ще заемат трите най-високи поста в Европейския съюз, създадени с Лисабонския договор - президент, върховен представител за външната политика и генерален секретар.

Споменаваните досега имена са десетки, непрекъснато се появяват нови, издигат се искания за изслушване на кандидатите, за по-силно женско присъствие на европейския връх.

Предварителният дневен ред на извънредната среща на държавните и правителствени ръководители от Европейския съюз предвижда обсъждането да започне привечер и три часа по-късно да се състои заключителна пресконференция, на която да бъдат оповестени резултатите. В момента малцина очакват подобно развитие.

Шведската министърка по европейските въпроси Сесилия Малмстрьом вече заяви, че всички опити до момента да се стигне до предварително съгласие за титулярите на постовете, най-вече за президент и външен министър, не са дали резултат. Същото каза пред журналисти и българският външен министър Румяна Желева. Това кара и двете да споменават възможността извънредният Европейски съвет да продължи по-дълго от един ден.

Засега едно е сигурно - Германия и Франция смятат да предложат общ кандидат за президент на Европейския съюз. Новината съобщи германският канцлер Ангела Меркел без да споменава конкретно име. Но това едва ли ще улесни днешните обсъждания, защото други страни в Европейския съюз вече обявиха, че не приемат титулярите на постовете да бъдат определени "под френско-германски диктат", пише БТА.

До момента за президент на Европейския съюз се споменават петнадесетина имена. Основните фаворити за поста са: 62-годишният премиер на Белгия Херман Ван Ромпуй, 53-годишният премиер на Холандия Ян Петер Балкененд, 54-годишният премиер на Люксембург Жан Клод Юнкер, 64-годишният бивш австрийски канцлер Волфганг Шусел, 71-годишната бивша президентка на Латвия Вайра Вике - Фрайберга и 55-годишният бивш британски премиер Тони Блеър.

Много повече са тези имена, за които се смята, с право или не, че могат да оглавят външната политика на съюза и общата дипломатическа служба, която предстои да се задейства. Сред тях са имената на 60-годишния бивш премиер и външен министър на Италия Масимо Д'Алема и 58-годишния испански външен министър Мигел Анхел Моратинос.

Решението кой да бъде избран престои да бъде взето. То със сигурност няма да бъде по вкуса на всички отделни страни в Европейския съюз. А въпросът сега е дали то ще бъде взето днес или ще е необходимо повече време, за да се знае кой точно ще ръководи съюза през следващите две и половина години, изпълнявайки повелите на Лисабонския договор.