"Само за секунда всичко беше разрушено отново", казва Родерик Сурсок, собственик на емблематичния дворец Сурсок, една от легендарните сгради в ливанската столица.
Той пристъпва внимателно върху отломките от срутените тавани, преминавайки през стаи, пълни с прах, изпочупен мрамор и портрети на предшествениците му, висящи накриво от напуканите стени. Всички тавани на горния етаж са изчезнали, паднали са и някои от стените. Степента на разрушение от огромната експлозия на пристанището в Бейрут миналата седмица е 10 пъти по-голяма от причиненото от 15-годишната гражданска война, казва той.
Повече от 160 души бяха убити при взрива, около 6000 бяха ранени, а хиляди жилищни и административни сгради бяха повредени. Няколко сгради с историческа стойност, традиционни ливански къщи, музеи и художествени галерии също понесоха щети в различна степен.
В двореца Сурсок, построен през 1860 г. в сърцето на стария Бейрут, на хълм, издигащ се над вече заличеното пристанище, има красиви произведения на изкуството, мебели от епохата на Османската империя, мрамор и картини от Италия - събрани от три дълголетни поколения на семейство Сурсок. Православното семейство, родом от византийската столица Константинопол, сега Истанбул, се установява в Бейрут през 1714 г.
Къщата в бейрутския християнски квартал Ашрафия е в списъка на обектите на културното наследство, но Сурсок каза, че само армията е дошла да оцени щетите в квартала. До момента той не е успял да влезе във връзка с министерството на културата.
Sursock palace, survived world wars, earthquakes, civil war, but couldn't survive the corruption and venality of #Lebanon's current robber-baron/warlord elite -- https://t.co/b87b5s456c
— Dr. Kevork Oskanian (@DrKevorkO) August 11, 2020
Дворецът е толкова повреден, че ще се нуждае от дълго, скъпо и внимателно възстановяване, "все едно изцяло да го построим наново", казва Сурсок. Сурсок се е нанесъл в съседен павилион в градината на двореца, но от години това е домът, където живее с американската си съпруга, 18-годишната му дъщеря и майка му Ивон. Той казва, че 98-годишната лейди Кокран (родена Сурсок) геройски е останала в Бейрут през 15-те години гражданска война, за да брани двореца. Съпругата му току-що е изписана от болница, тъй като експлозията е била толкова мощна, че взривната вълна е засегнала белите й дробове. Сурсок казва, че няма смисъл къщата да се реставрира в момента, поне не преди страната да уреди политическите си проблеми.
The 160-year-old Sursock Palace has been heavily damaged by the explosion in the seaport of Beirut, #Lebanon. The palace withstood two world wars, the fall of the Ottoman Empire, the French mandate and Lebanese independence, and the country's 1975-1990 civil war. pic.twitter.com/3sCCUOOPsY
— China News 中国新闻网 (@Echinanews) August 11, 2020
"Нуждаем се от пълна промяна, страната се управлява от корумпирана шайка", възмущава се гневно той.
Независимо от огорчението му и от щетите от взрива миналата седмица, Сурсок, който е роден в Ирландия, казва, че ще остане в Ливан, където е живял през целия си живот и който смята за свой дом.
⭕️ The Beirut explosion damages the historic 9th-century Sursock Palace and Museum
— Archaeology in Lebanon (@AinLebanon) August 10, 2020
⭕️ تفجير بيروت يدمر قصر سرسق التاريخي الذي يعود للقرن التاسع عشر. يقول رودريك سرسق، صاحب قصر سرسق التاريخي في بيروت "في جزء من الثانية، تم تدمير كل شيء"
ℹ️ https://t.co/lI9GqDDyK3 pic.twitter.com/FFMIpf4MiL
Той обаче отчаяно се надява на промяна.
"Надявам се, че ще има насилие и революция, защото нещо трябва да бъде разбито, трябва да продължим напред, не можем да стоим там, където сме сега".