Блатото на корупцията в България – в ярка светлина
Блатото на корупцията в България – в ярка светлина / netinfo
"Блатото на корупцията в България – в ярка светлина". Под това заглавие швейцарският “Нойе Цюрхер Цайтунг” помества днес статия за скандала около Симеон Сакскобургготски. Редом с фактите статията съдържа и много критични оценки за положението в България.

Бившият български премиер Симеон Сакскобургготски отстъпи пред обществения натиск и взе отношение към лавината от подозрения, които се отправят срещу него след ареста на италианския престолонаследник Виктор Емануил. Двамата аристократи са братовчеди и произхождат от рода Саксен-Кобург-Гота.

Италианецът е заподозрян в мафиотска дейност и е в предварителния арест в Потенца. Българските съдебни власти вече поискаха информация от Италия, където се твърди, че Сакскобургготски е облагодетелствал бизнес-партньора на братовчед си Пиер Паоло Черани при различни негови сделки в България и е бил възнаграден за услугите си. Става дума за участие в телекомуникациите и за проект за луксозна детска болница.

Сакскобургготски категорично отхвърли всички подозрения, отправени срещу него, и се противопостави особено срещу твърдението, че обвиняемият Черани е подпомогнал предизборната кампания на партията му. Той все пак призна, че е разговарял с Черани за проекта за болница и че е използвал самолет, нает от Черани, за да посети представление на Миланската скала по покана на тогавашния италиански премиер Берлускони.

Тези признания навярно са достатъчни, за да разрушат окончателно доверието към бившия български цар, който през 2001 година буквално за една нощ се катапултира във властта. В софийските медии случаят предизвиква истинска буря и потвърждава масово разпространеното мнение, че цялата политическа каста се е съюзила с новобогаташите и разграбва страната.

Партията на Сакскобургготски, която управлява заедно със социалистите и с Движението за права и свободи, показва катастрофални резултати в допитванията. След като дълго се смяташе, че Сакскобургготски може да се кандидатира на президентските избори през есента, сега вече за това няма никакви шансове.

Главният прокурор Борис Велчев взе отношение по случая още в понеделник. Той пое поста през януари, за да бъде изпълнено най-сетне настояването на ЕС и да се пресуши блатото на корупцията в България. Велчев каза, че преписката около непрозрачното финансиране на болницата може да е била умишлено затворена в чекмеджето от неговия предшественик Никола Филчев.

По времето на Филчев бяха стартирани над 1400 наказателни дела срещу корумпирани служители, но бяха произнесени едва 7 присъди. Бившият главен прокурор от миналата седмица заема поста на български посланик в Казахстан. Според медиите, ако се върне в България, той е заплашен от арест и обвинение заради престъпления по служба.