Сталкер и приятели 2010 във Варна
Сталкер и приятели 2010 във Варна / www.stalker.bg

Знакова изложба е от първия ден на март във варненския художествен музей „Георги Велчев" - това е „Сталкер и приятели 2010". За познавачите на процесите в граничната зона на бизнес и изкуство най-значимият принос на график дизайн студио „Сталкер" е, че през годините препозиционира мястото на графичния дизайн на картата на творческите активности във Варна.

„График дизайнът е тази хранителна среда, в която всички артисти, които се занимават с визия, могат да бъдат употребени, без да бъдат насилвани", казва идеологът на студиото - художникът Димитър Трайчев.

Трайчев е признат атрактивно говорещ артист, готов да обсъжда дълго неволите на гилдията във време, когато, както той определя, агресията на безпардонната неграмотност е стандарт.

Изложбата включва близо 40 автори. На първо място са график дизайнери. Сред тях силно стоят Александър Георгиев с 6-листовия си календар за режещи инструменти, авторитетното студио „Постерхаус" с два социални плаката, „Афект студио" в сериозно групово усилие заедно с фотографа Любомир Сергеев. Акцент е гостът от Германия - типографът Хуберт Йохам, със своя авторски шрифт „Нарцис".

Втора група дизайнери са преминали в сферата на чистото изкуство - Стойчо Чакъров - с два постера, Йордан Желев - с любимата си калиграфия, но изнесена извън функционалния контекст. Внушително концептуално стои в експозицията Андрей Кулешов с визуалната си интерпретация по музикални произведения на Бах и Моцарт. Деликатно отстранен е Теодор Лихо в своето съзерцание на хартиени детайли.

Живописта е представена с работи на майстора Пламен Монев - 4 миниатюрни акварела и Сашо Анастасов - акрил. А фотографията - с непоклатимия Гаро Кешишян с документ от Варшавската есен на 1980 г. В този ред е мястото и на Мира Арнаудова с нейните ангелообразни колажи.

Работата на Мария Зафиркова е триизмерен обект, реещ се под тавана, а на самия Трайчев - стори борд за серия телевизионни спотове.

За пръв път сред приятелите на „Сталкер" се записват Калоян Илиев - Кокимото и арх. Петър Стефанов, който носи работа от симпозиум в Китай. В музея влизат и хората от стрийт арта - Алекси Иванов и Виктория Георгиева. В редицата на младите имена е и Светлин Велинов -типичен илюстратор, продължаващ особеното си присъствие.