Музикален експеримент за 95 камбани, пиано и над 200 ударни инструмента очаква деца и родители днес в парк-комплекса „Камбаните" в София. „Концерт с монумент", който започва в 10.30 ч., е част от международния проект „АТРИУМ" - за създаването на културен маршрут, свързан с архитектурата на тоталитарните режими на 20-и век. Организаторите си поставят за цел да дадат ново звучене на монумента „Знаме на мира", като този паметник от времето на социализма да бъде преосмислен чрез музиката.
Концертът ще предложи джазколаж с вплетени мотиви от музиката на Панчо Владигеров, проф. Добри Палиев и детски песни. Събитието е заложило и на съпътстващи работилници за децата, свързани с музиката, камбаните и рисуването.
Организатор на събитието е Сдружение „Трансформатори", с финансовата подкрепа на проект „АТРИУМ" на Националният институт за недвижимо културно наследство и Столична община. Концертът се случва със съдействието на Фондация "Духовното наследство на Панчо Владигеров", Център "Работилницата", Институт Либера, Националния учебен комплекс по култура, Гимназията за древни езици и култури, Социален център "Св. Константин".
Сред изпълнителите са "Венци Благоев камбанен джазтет", със специалното участие на Александър Цветков и Добри Палиев - музикални камбани в кулата, Ани Гитева и Невена Григорова - камбани, заедно с децата от Детския перкусионен състав към Военния клуб в София.
„Желанието ни е в събота децата и възрастните точно чрез силата на звука и по-малко на думите да разберат, че това е едно много специално място, което събира послания от цял свят - послания за мир, за творчество и за красота", каза в ефира на Дарик арх. Анна Калинова от Сдружение Трансформатори - организатор на концерта.
Светлана Авдала от екипа на къща музей „Панчо Владигеров" обясни, че отдавнашна тяхна идея е била да се направи импровизация върху Владигерови теми и тя да звучи на открито. Според нея за да се оживи пространството край „Камбаните" всяка година там нещо трябва да се случва.
„Камбаните" в момента са в много добро физическо състояние, но са доста изолирани като обект - ако партньорството ни продължи, се надявам това място да се превърне в истинско културно пространство", каза Анна Калинова. „Не смятаме, че нещата трябва да се зачеркват, те наистина трябва да се трансформират, защото получават ново звучене - Камбаните са част от историята, каквато и да е била тя, коментира и Светлана Авдала.
Най-важната част на концерта залага на включването на всички, които са там, не само на изпълненията на професионалистите, подчертават организаторите.
Къща музей „Панчо Владигеров" ще има две ателиета, в които децата ще надникнат в това как се прави музика и как се организират звуците. В ателието "Рисунки върху камбани от глина" Социалният младежки център "Св. Константин" ще предостави изработените от възпитаниците му керамични камбани, върху които децата ще рисуват с акрилна боя.
Организаторите разчитат хубавото време, камбаните и джаза да гарантират забавления на децата и родители, избрали „Концерт с монумент" в съботния предиобед.
19 страни от Югоизточна Европа участват в международния проект „АТРИУМ". В него са включени девет български обекта, свързани с тоталитарното минало, един от които е парковият комплекс „Камбаните". „Крайната цел на този проект всъщност е културен маршрут, културен туризъм", обясни Емилия Кълева от Националният институт за недвижимо културно наследство. В Европа вече имало мрежа от подобни културни маршрути.