Лидерите на 16-те държави на Общността на нациите, чиито монарх е кралица Елизабет Втора, са се съгласили да бъде премахната дискриминацията по полов признак при наследяването на престола, предаде Асошиейтед прес. Това заяви британският премиер Дейвид Камерън на започналата среща на върха на Общността на нациите в австралийския град Пърт.
Промените в наследяването на английската корона ще позволят на първородна дъщеря да става кралица, дори ако впоследствие има по-малък брат. Това означава, че ако принц Уилям и съпругата му Кейт Мидълтън "се сдобият с първа рожба - момиченце, някой ден то ще стане нашата кралица," заяви Камерън пред журналисти в Пърт. Той добави, че участниците в срещата са се разбрали също да премахнат забраната британските монарси да сключват брак с католици.
Многовековните правила са "в разрез с реалността на модерните държави, в каквито сме се превърнали," подчерта Камерън. Ще бъде сформирана група, която да координира изработването на съответно законодателство за промените, отбелязва Ройтерс.
Лидерите на страните от Общността на нациите са одобрили също така поверителен вътрешен доклад, призоваващ страните членки да реагират по-активно при нарушаване на човешките права в дадена държава от Общността, предава БТА. Това заяви пред журналисти австралийската министър-председателка Джулия Гилард, цитирана от Ройтерс.
"Целта на предложената реформа (в областта на човешките права) е да позволи на Общността да реагира бързо, когато дадена страна се отклонява от пътя на демократичните ценности и върховенството на закона, вместо да се чака тя да навлезе в остро неприемлива фаза, в която лидерите да разполагат само с възможността да замразят членството й или да я изключат от Общността," каза Гилард.
По-рано британската кралица Елизабет Втора откри в австралийския град Пърт срещата на върха на лидерите на държавите от Общността на нациите, предадоха световните агенции. Срещата ще продължи до неделя. На церемонията по откриването беше изнесена програма с традиционни танци на австралийски аборигени, предаде АП.
Срещата е 21 първа за общността, наброяваща 54 страни членки, допълва Франс прес. Повечето от лидерите им уважиха проявата. Премиерът на Индия Манмохан Сингх обаче не дойде и не посочи причините за отсъствието си.
В центъра на града обаче се провежда разрешен от властите протест, на който протестиращите се обявяват срещу войната в Афганистан и срещу отношението към бежанците в Австралия. Някои от демонстрантите протестират срещу заплатите на шефовете на корпорациите и срещу увеличаването на пропастта в доходите на бедните и богатите.