Участниците в експеримента трябвало да запомнят местоположението на различни числа на компютърен екран и след това да си припомнят тяхната последователност.
Учените съобщават за изследването си в списание Current Biology. Те добавят, че изглежда ние не оценяваме в достатъчна степен разума на най-близките ни роднини, като смятаме, че в областта на паметта и останалите умствени задачи шимпанзетата изостават силно от човека. В експеримента са участвали шест шимпанзета, три майки и три деца, и студенти от университета.
Майките и петгодишните им потомци вече били обучени да „броят“ от едно до девет. По време на изследването на всеки от участниците били показвани цифри от едно до девет на екрана на монитор, който реагира на допир. След това цифрите били сменяни от празни квадрати и участникът в експеримента трябвало да си спомни коя цифра в кой квадрат се е намирала и да докосне съответния квадрат.
Станало ясно, че младите шимпанзета запомняли последователността по-добре не само от майките си, но и от студентите, които правели теста по-бавно, отколкото трите хлапета. След това изследователите започнали да променят времевите периоди, в които цифрите стояли на екрана, за да сравнят „работната памет“ на хората и шимпанзетата. Когато времето било съкратено до минимум, 210 милисекунди, шимпанзетата показали по-добри резултати не само в скоростта, но и в точността на запомняне. Толкова кратко време не ни позволява да „пробягаме“ с очи по екрана, тоест да повторим действието, което правим всички, докато четем. А според експериментаторите това показва, че младите шимпанзета имат фотографска памет, която им позволява буквално с един поглед да запомнят комплексни, пъстри изображения. Тази способност понякога се проявява и у децата, признават изследователите, но с времето се размива. Доктор Лайза Пар, която работи с шимпанзета в центъра за примати към университета „Емъри“ в американския град Атланта, нарича резултатите от работата на японските си колеги „наистина революционни“. Важността им за разбирането на това как са се развивали способностите у приматите, необходими за появата на съвременния човек, е просто безпрецедентна, смята тя.