Техниките за изработване на оригами стават все по-сложни, а фигурите от хартия все по-ефектни. Оригамите развиват сръчността, въображението и в същото време са ефективен начин за отмора, заяви пред Дарик Ани Димитрова от София, за която това е хоби от години.
През годините Ани Димитрова е усвоила различни техники, като всяка следваща е по-сложна и изисква повече търпение.
За да вижда резултата от труда си, Ани Димитрова е импровизирала постоянна изложба в дома си, като в специални витрини подрежда най-новите и най-ефектните хартиени фигури. Така всеки, който посети дома й, има възможност да се докосне до красотата на сътвореното, а и да научи повече за изкуството оригами.
„Това е едно много успокояващо действие. Когато започне да работи, човек просто се откъсва, мисли само за това - дали и как ще се получи, какъв цвят да използва".
Изработването на една фигура може да отнеме от един до няколко часа.
„Първият ми лебед ми отне шест часа. При това само сглобяването, отделно бях подготвила 500 броя елементи, които да се сгънат", споделя Ани.
Изкуството оригами има много последователи в различни страни по света. Най-разпространено е в Япония, въпреки че корените му са в Китай - родината на хартията.
Най-големият оригами жерав е с разстояние между крилете 78.19 метра и височина 38.5 метра. Той е построен в Япония през 2001 година. Най-малкият оригами жерав е изработен от хартия с размер 1 мм х 1 мм. Прегъванията се извършени с помощта на микроскоп и игла. Оригамите са изработени от асистент професор в университета Ниигата отново в Япония.