/ /iStock

Изследователи от Дартмутския колеж вярват, че изкуственият интелект може да предостави надеждна психотерапия, като разграничават работата си от недоказаните и често съмнителни приложения за психично здраве, които заливат пазара днес.

Тяхното приложение, Therabot, се занимава с критичния недостиг на специалисти в областта на психичното здраве.

Според Ник Джейкъбсън, асистент-професор по наука за данните и психиатрия в Дартмут, дори ако броят на терапевтите се увеличи десетократно, те все пак ще бъдат твърде малко, за да отговорят на търсенето.

„Нуждаем се от нещо различно, за да отговорим на тази голяма нужда“, заяви Джейкъбсън пред АФП.

Екипът от Дартмут наскоро публикува клинично проучване, което демонстрира ефективността на Therabot в помощта на хора с тревожност, депресия и хранителни разстройства. Планира се ново проучване, което да сравни резултатите на Therabot с тези на конвенционалните терапии. Медицинската общност изглежда отворена към подобни иновации.

Вайл Райт, старши директор по иновации в здравеопазването в Американската психологическа асоциация (APA), описа „бъдеще, в което ще имате чатбот, създаден от изкуствен интелект, основан на науката, сътворен съвместно от експерти и разработен с цел да се справи с психичното здраве“.

Райт отбеляза, че тези приложения „са много обещаващи, особено ако се използват отговорно и етично“, макар да изрази загриженост за потенциалната вреда за по-младите потребители.

Екипът на Джейкъбсън досега е посветил близо шест години на разработването на Therabot, като основните цели са безопасността и ефективността.

Майкъл Хайнц, психиатър и съруководител на проекта, счита, че бързането за печалба би компрометирало безопасността.

Екипът от Дартмут дава приоритет на разбирането на начина, по който работи техният цифров терапевт, и на изграждането на доверие. Те обмислят и създаването на нестопанска организация, свързана с Therabot, за да направят цифровата терапия достъпна за тези, които не могат да си позволят конвенционална лична помощ.

БГНЕС