Изследване от въздуха показа, че тежка форма на избелване е покосила по-голямата девствена част на Големия бариерен риф, съобщи ДПА.
Наблюденията на над 500 коралови рифа на разстояние 4000 км - от Кернс, Австралия, до Папуа Нова Гвинея, сочат, че "почти без изключение, всеки риф страда от високи нива на избелване". Забелязани са само четири незасегнати рифа.
Големият бариерен риф може да се превърне в сметище
"Избелването, което проследихме, е много по-сериозно от това при миналите ни изследвания през 1998 г. и 2002 г.", заяви професор Тери Хюс от Националната служба за борба с избелването при коралите. "Още по-обезпокоително е, че все още не сме достигнали южната гранична точка на избелване", посочва той.
Явлението "избелване" се забелязва, когато коралите губят цвета си и стават още по-уязвими, често в резултат на климатични изменения или промени в околната среда. Те могат да се възстановят, ако ги реколонизират водорасли.
Отгледани в лаборатория корали се размножиха в природата
Междувременно обаче са по-уязвими на ерозия и други заплахи.
През 2015 г. рифът не беше включен в Списъка на застрашените природни обекти на ООН само защото Австралия изготви защитен план до 2050 г., включващ контрол на изхвърлянето на отпадъци, ограничаване на развитието на пристанищата и пречистване на водата, достигаща рифа.
Източник: БТА