1529 г. в Италия е подписан „Мирът на дамите”. Камбрийският мирен договор е международен договор за мир, подписан в Камбре между Луиза Савойска - майката на Франсоа I, Маргарита Австрийска - лелята на Карл V, и Мария Люксембургска за прекратяване на военния конфликт между Франция и Испания.
1610 г. капитан Хенри Хъдсън, търсейки нов проход към Тихи океан, открива проток. Протокът свързва залива Хъдсън с Атлантическия океан. Той е част от Северния ледовит океан. Разположен е между полуостров Лабрадор на юг и остров Бафинова земя не север.
Дължината му достига 800 км, а ширината е от 115 км на изток до 240 км на запад. Има чести бури, а височината на приливите достига 12 м. Максималната му дълбочина е 942 м. Плавателен е само за четири месеца през годината - от юли до октомври. През останалото време е достъпен само за ледоразбивачи.
През 1610 г. на кораба „Дискавъри” Хъдсън предприема четвърта поредна експедиция, този път под английски флаг и спонсорирана от Вирджинската и Британската източноиндийска компании. На 17 април отплава на север, на 11 май достига до Исландия, на 4 юни - Гренландия, заобикаля я от юг и взема курс на запад.
На 5 юли открива Хъдсъновия проток, на 11 юли - залива Унгава, а след това и цялото северно крайбрежие на полуостров Лабрадор. На 2 август Хъдсън открива остров Солсбъри, островите Дигс, нос Уулстенхол, източния бряг на Хъдсъновия залив, остров Мансел, островите Отава и залива Джеймс (в най-южната част на Хъдсъновия залив).
Зимата заварва Хъдсън и неговите спътници в залива Джеймс и те са принудени да зимуват на обхванатия от ледовете кораб. Зимуването минава благополучно - с отоплението нямат проблеми, ловът на птици и риба попълва месните запаси. През пролетта на 1611 г. Хъдсън възобновява изследванията си, но на 22 юни сред екипажа избухва бунт, искайки връщане у дома. През есента на 1611 г. „Дискавъри” се връща в Англия само с осем души екипаж начело с единствения оцелял офицер - щурмана Робърт Байлот. Хъдсън, заедно със сина му и още седем души, е изоставен в една лодка без вода и храна.
1778 г. в Милано е открит оперният театър „Ла Скала”. Театърът е построен по проект на архитект Джузепе Пиермарини на мястото на църквата „Санта Мария дела Скала”, откъдето идва и името му. Открит е с постановка на операта на Антонио Салиери „Europa riconosciuta”.
До края на 18 в. сградата се използва за различни събития и представления - балове, драматични постановки, куклени представления. Най-добре обаче са посрещнати четирите оперни сезона годишно - карнавален, пролетен, есенен и летен.
Сградата е с дължина 100 м и с ширина 38 м. Залата е с форма на подкова, оцветена в бели, сребърни и златни тонове. Зрителските места са разположени на шест етажа с ложи, от които последните два етажа са галерии. Броят на ложите е 194, плюс кралската. Всички ложи са свързани с коридори. Зад ложите е бил разположен втори ред ложи, които в първите години на функциониране на театъра са оборудвани с маси за игра на карти и предлагане на напитки. Във всяка ложа се помествали 8-10 места за сядане.
В началото на 19 в. „Ла Скала” става основна сцена за италианската оперна музика. Между 1812 и 1820 г. в оперния театър се представят премиерите на опери на Джоакино Росини. След 1830 г. „Ла Скала” става най-популярната оперна сцена в Италия и място за премиери на най-популярните оперни композитори на Италия - Гаетано Доницети, Винченцо Белини, Джузепе Верди, Джакомо Пучини.
През 1924 г. на тази сцена пее мецосопраното Надя Ковачева. В продължение на 12 сезона тя има постоянно място в репертоара на Ла Скала. След Надя тук гостуват над 45 български оперни певици и певци (между които се открояват Тодор Мазаров, Елена Николай, Борис Христов, Никола Гюзелев, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска), а Николай Гяуров открива сезона на театъра шест пъти.
По време на Втората световна война театърът е разрушен и възстановен в първоначалния си вид през 1946 г. След това сградата неколкократно е реставрирана. Последният ремонт приключва през 2004 г. и струва 61 млн. евро. На 7 декември с.г. в обновената зала е представена операта на Салиери, с която някога е открита „Ла Скала”.
1927 г. започва първата икуменическа църковна конференция в Лозана.
Икуменизъм се нарича движението, започнало по протестантска инициатива в началото на века, първоначално имащо за цел сближение между различните християнски деноминации на базата на мисионерството и милосърдната дейност. За начало на организираната икуменическа дейност се счита конференцията, провела се през 1910 г. в Единбург, Шотландия. Може да се каже, че тогава това е все още едно чисто християнско начинание на протестантските общности.
В 1948 г. се създава Световният съвет на църквите. След II-ия Ватикански събор в икуменизма се включва активно и Римокатолическата църква. Организационните структури на движението започват все повече да приличат на институция.
1952 г. закрити са 15-те Летни олимпийски игри в Хелзинки, по време на които боксьорът Борис Николов печели първия български олимпийски медал. Другите градове кандидати за домакинство са били Амстердам, Лозана, Атина, Стокхолм и още пет американски града.
Във финландската столица от 19 юли до 3 август си дават среща 4925 спортисти от 69 страни. На тези игри правилата на конния спорт са променени, така че да могат да участват не само военни. Датчанката Лис Хартел става първата жена спечелила медал в този спорт.
За България се състезават 63 участници в осем спорта. На турнира по баскетбол за пръв път се появява отборът на България. Те завършват на седмо място. Игрите са исторически за България обаче, заради успеха на боксьора Борис Георгиев. Той печели първия олимпийски медал за България - бронз. Олимпийски дебют правят българските спортистки (лекоатлетката Цветана Берковска и 8 гимнастички) като Цветана Станчева е шеста в шампионата на греда.
1958 г. атомната подводница „Наутилус” достига за първи път до Северния полюс под вода. В 23.15 ч. командирът капитан ІІ ранг Уилям Андерсън обявява на 116-членния екипаж, че се намират на Северния полюс на Земята. На това място океанското дъно се намира на 4261 м под леда.
„Наутилус” (SSN-571) е първата атомна подводница в света. Ако не се счита абсолютно новата енергетична установка, тя има обичайна конструкция. При изпитанията й са поставени много рекорди, включително плаване под вода 1200 мили (2220 км) за 90 часа. За времето си това е най-дългото разстояние, изминато от плавателен съд под водата, при това с рекордна скорост.
Спусната е на вода на 21 януари 1954 г. В периода 1955-1957 г. служи за опитна платформа при изследвания в областта на подводните скорости и издръжливостта на материалите и механизмите. На 4 февруари 1957 г. подводницата има зад себе си 60 000 проплавани под вода мили.
На 25 април 1958 г. „Наутилус” предприема първия си опит да достигне под вода Северната полярна шапка, но необичайно дебелите ледове в плиткото Чукотско море я принуждават да се върне в Пърл Харбър на Хаваите.
Опитът и повторен на 23 юли в рамките на „Операция Слънчева светлина” и така на 3 август „Наутилус” става първият кораб, достигнал Северния полюс. След изминати общо 1590 мили дълбочина 130 м под ледовете, „Наутилус” изплава североизточно от Гренландия.
По време на плаването са преодолявани сериозни затруднения с навигацията, защото над 85 градуса северна ширина и обичайните магнитни, и жирокомпасите дават големи грешки. От компанията “Спери” е изработен и малко преди плаването е монтиран специален компас. Все пак командирът на подводницата Андерсън е имал готовност да разбие с торпеда ледовете, ако се наложи да изплава, за да установи координатите си.
През май 1959 г. „Наутилус” пристига във военноморската база в Порсмут за първа реконструкция и за презареждане с ядрено гориво. След завършване на ремонта през август 1960 г. тя е зачислена към Шести американски флот и става първата атомна подводница, плавала в Средиземно море.
През следващите години „Наутилус” взема участие в различни военноморски учения и изпитателни програми. Нейният последен поход завършва на 26 май 1979 г, а на 3 март е изключена от състава на флота с 25 години служба и изминати 300 000 мили под вода.
Две години по-късно подводницата е обявена за исторически паметник и кораб-символ на щата Кънектикът. След петмесечен ремонт и преоборудване на стойност почти 5 млн. долара в завода, където е била построена, „Наутилус” се превръща в музей на подводното плаване, близо до военноморската база в Ню Лъндън, щата Кънектикът.
1977 г. избухва стачка на миньорите от въгледобивния басейн „Валя Жиулуй” в Румъния против режима на Николае Чаушеску. Това е първият антикомунистически протест в страната. В стачката участват около 35 000 души.
По време на репресиите, осъществени от румънската служба за държавна сигурност „Секуритате”, в „автомобилна катастрофа” загиват двама инженери, участвали в стачката на страната на работниците. Опитите да бъде създаден независим профсъюз завършват с изпращането на инициаторите в психиатрична клиника и съд за „престъпления против социализма”.
2004 г. от военновъздушната база Кейп Канаверал е изстрелян към Меркурий космическият апарат „Месинджър” на НАСА. Ракетата-носител „Делта II”, с която е изведен апарата е изстреляна в 2.15:56 ч. (по Гринуич). Час по-късно НАСА съобщава, че „Месинджър” успешно се е отделил от третата степен на ракетата и е поел към Меркурий.
„Месинджър” прави прелитане близо до Земята година след запуска, на 2 август 2005 г. Най-близо до нашата планета се доближава в 19.13 ч. на височина 2347 км над Централна Монголия. На 12 декември 2005 г. е изпълнена 524-секундова маневра, за да се нагоди траекторията за наближаващата Венера. При преминаването си до Земята, апаратът заснема Луната с помощта на атмосферен спектрометър.
През март 2011 г. той излезе на орбитата на Меркурий и анализира неговите химични и физически свойства благодарение на бордовите си спектрометри и високочувствителни камери, работещи в инфрачервения и видим диапазон.
Космическият апарат на НАСА „Месинджър” завърши успешно картографирането на повърхността на Меркурий, създавайки първата в историята пълна ката на най-близката до Слънцето планета. „Месинджър” разшири значително познанията за регионите, които вече бяха познати. Космическият апарат откри например нов тип геоложки образувания. Освен това данните от „Месинджър” позволяват да се потвърди хипотезата за присъствието на воден лед в кратерите на полюсите, които са непрекъснато в сянка.
2004 г. пиедесталът на Статуята на свободата в Ню Йорк е открит за посещения след затварянето му при атентатите от 11 септември 2001 г.
Гигантската женска фигура е изработена в Париж от френския скулптор Фредерик-Огюст Бартолди. Статуята се намира на малкия остров Либърти в Атлантическия океан близо до Манхатън. След атаките срещу Световния търговски център монументът беше изцяло затворен за посетители.
Основата, пиедестала и външната тераса отвориха за туристически посещения през 2004 г., но короната тогава остана недостъпна. Едва през 2009 г. и короната беше отворена отново. Към короната, която увенчава главата на статуята, води тясна спираловидна стълба със 168 стъпала и 12 площадки. По нея групите туристи могат да се изкачват и да обикалят подобното на гигантска тераса съоръжение.

6 минути
След токовия срив: Близо 300 сигнала за заседнали в асансьори хора в Мадрид
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали ...
1 час
70 загинали и над 1000 ранени след взрива на иранското пристанище „Шахид Раджаи“
Иранските пожарникари най-накрая успяха да потушат пожара, който бушуваше след мощната ...
2 часа
Тръмп за базиликата „Свети Петър“: Това е най-красивият офис, който съм виждал
Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи базиликата "Свети Петър" в Рим като "най-хубавия ...
2 часа
Освободиха Ерол Садъков като зам.-кмет на Пловдив
Със заповед на кмета на Пловдив Костадин Димитров от днес заместник-кметът по транспорт ...
2 часа
Отслужиха заупокойна литургия за папа Франциск в София
Заупокойна литургия за папа Франциск беше отслужена от Апостолическия нунций монсеньор ...
Кожата на бебето се бели: причини и най-добри практики за грижа
Преди да напусне болницата или в рамките на няколко дни след завръщането си у дома, кожата на новороденото ...
3 часа
Руска атака с дронове: Засегнато е газово съоръжение в Централна Украйна
При руска атака с дронове са били нанесени щети на газово съоръжение в Черкаска област ...
3 часа
Протест блокира „Орлов мост“ в София (СНИМКИ)
Протестиращи привърженици и членове на футболен отбор за кратко затвориха "Орлов мост" ...
4 часа
Вълчев: Не предлагаме задължителна религия, а час по възпитание в добродетели
Има и негативни, но има и реакции в подкрепа на предложението за въвеждането на предмета ...
4 часа
Денков опроверга слуховете – няма да е кандидат за президент на ПП
Академик Николай Денков е на обиколка по Южното Черноморие като член на изпълнителния ...
5 часа
Антонио Коща: Няма индикации за кибератака срещу Испания
Председателят на ЕС Антонио Коща заяви, че до този момент няма индикации кибератака ...
5 часа
Столични полицаи задържаха мъж, извършвал непристойни действи
Столични полицаи задържаха мъж, извършвал непристойни действия, съобщиха от МВР.
Полицейската ...
5 часа
Въвежда се електронна система за прием в ясли и детските градини в Хасково
Община Хасково въвежда нова система за прием на деца в общинските детски градини и ...
5 часа
„БСП за България“ за казуса с „Метрополитен“: Няма да сме заложници на некомпетентните действия на Терзиев
Местна коалиция "БСП за България" изпрати позиция до медиите след казуса с "Метрополитен".
През ...
5 часа
Собственик на питбул го насъска срещу полицаи, те го удариха с електрошок
Полицаи удариха с електрошок агресивен питбул, след като е бил „насочен на ченгета ...
5 часа
Инвазия от страна на Индия предстои всеки момент, заяви военният министър на Пакистан
Министърът на отбраната на Пакистан заяви днес, че всеки момент предстои военно нахлуване ...
5 часа
Запечатани в историята: Светът между две снимки
Две снимки ще останат запечатани в историята на дипломацията през 2025 г. или дори отвъд ...
5 часа
Сарафов предлага да се квалифицира като умишлено престъпление шофирането след след алкохол и/или наркотици
Прокуратурата на Република България (ПРБ) ще бъде безкомпромисна към всички водачи ...
6 часа
Украйна призова Русия към „незабавно, най-малко 30-дневно примирие“
Украйна призова Русия да се съгласи "на пълно и незабавно примирие за срок от най-малко ...
6 часа
Просветният министър иска да се стимулира полагането на матури по математика, физика и химия
Имаме обща цел, която е подчинена на две неща – едното е социално-икономическото ни ...
6 часа
Арестуваха 41-годишен русенец с хероин за около 19 000 лева
Мъж е арестуван с голямо количество хероин при акция на русенската полиция. Това съобщи ...
6 часа
Сривът на тока в Испания спря мач на Григор Димитров (СНИМКИ)
Сривът на електричеството в Испания спря мача на Григор Димитров.
Първата ни ракета ...
6 часа
Милиони на тъмно: Мащабна авария остави без ток Испания, Португалия и части от Франция (ВИДЕО)
Поетапно започна възстановяването на тока, след като по-рано големи части от Испания ...
6 часа
Напрежение в Нови Сад: Полицията използва палки и сълзотворен газ срещу протестиращите
Полицията в сръбския северен град Нови Сад използва палки и сълзотворен газ срещу ...
6 часа
Без книжка и с алкохол: Оставиха в ареста мъжа, предизвикал катастрофата с жертва край Кюстендил
Окръжен съд-Кюстендил определи постоянен арест за шофьора, обвинен, че след употреба ...
7 часа
Детското отделение в ловешката болница е временно затворено
Детското отделение в Многопрофилната болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч ...
7 часа
Първите изборни секции в Канада отвориха врати
В Канада тази сутрин започнаха изборите за премиер, който трябва да се справи с безпрецедентна ...
7 часа
Фридрих Мерц представи министрите в бъдещия си кабинет
Седмица преди официално да стане канцлер на Германия Фридрих Мерц представи министрите в ...
7 часа
Защо от ПП могат да поискат оставката на културния министър Мариан Бачев
"Продължаваме промяната" настоява за оставката на министъра на културата Мариан Бачев, ...
7 часа
Митничари откриха над 7 кг марихуана в резервоар на кола
Митнически служители на ГКПП Капитан Андреево предотвратиха опит за трафик на голямо ...
7 часа
Валентин Михов е сред участниците във верижната катастрофа на „Цариградско шосе“ (СНИМКИ)
Задръстване се образува на столичния бул. "Цариградско шосе" заради верижна катастрофа ...
7 часа
Нови възнаграждения за кметовете в Мездра, най-високото е 4500 лв.
Нов размер на индивидуалните основни месечни възнаграждения на кметовете в Община ...
7 часа
Илон Мъск може да има повече от 100 деца
Милиардерът от Тесла, Илон Мъск, по-добре да започне да мисли за имена за бебета – и ...
7 часа
Ватиканът затвори Сикстинската капела
Ватиканът затвори Сикстинската капела, за да започне подготовката за конклава, по ...
7 часа
Видински села остават без вода
Водоподаването за селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде преустановено ...
7 часа
Бойко Борисов заминава за Валенсия, ще води българската делегация на конгреса на ЕНП
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще води българската делегация на конгреса на Европейската ...
8 часа
Доктор: България е единствената държава без скринингова програма за превенция на таласемия
България е единствената държава без скринингова програма за превенция на тежката ...
8 часа
Путин обяви примирие с Украйна по случай 80-годишнината от Деня на победата
Руската федерация прекратява военните действия по хуманитарни причини от полунощ ...
8 часа
Млада жена се е удавила в езеро в Румъния, докато е бягала от мечка
Млада жена се е удавила в езеро в Румъния, докато е бягала от мечка, съобщи телевизия ...
8 часа
Започна съдебният процес за въоръжен грабеж на Ким Кардашиян, извършен през 2016 г.
В Париж започва съдебен процес за въоръжния грабеж от 2016 г., на който стана на жертва ...
8 часа
Сладки и много игриви козирогчета радват посетителите на Столичния зоопарк (СНИМКИ)
Нови сладки бебета радват посетителите на Столични зоопарк.
Две малки ...