1529 г. в Италия е подписан „Мирът на дамите”. Камбрийският мирен договор е международен договор за мир, подписан в Камбре между Луиза Савойска - майката на Франсоа I, Маргарита Австрийска - лелята на Карл V, и Мария Люксембургска за прекратяване на военния конфликт между Франция и Испания.
1610 г. капитан Хенри Хъдсън, търсейки нов проход към Тихи океан, открива проток. Протокът свързва залива Хъдсън с Атлантическия океан. Той е част от Северния ледовит океан. Разположен е между полуостров Лабрадор на юг и остров Бафинова земя не север.
Дължината му достига 800 км, а ширината е от 115 км на изток до 240 км на запад. Има чести бури, а височината на приливите достига 12 м. Максималната му дълбочина е 942 м. Плавателен е само за четири месеца през годината - от юли до октомври. През останалото време е достъпен само за ледоразбивачи.
През 1610 г. на кораба „Дискавъри” Хъдсън предприема четвърта поредна експедиция, този път под английски флаг и спонсорирана от Вирджинската и Британската източноиндийска компании. На 17 април отплава на север, на 11 май достига до Исландия, на 4 юни - Гренландия, заобикаля я от юг и взема курс на запад.
На 5 юли открива Хъдсъновия проток, на 11 юли - залива Унгава, а след това и цялото северно крайбрежие на полуостров Лабрадор. На 2 август Хъдсън открива остров Солсбъри, островите Дигс, нос Уулстенхол, източния бряг на Хъдсъновия залив, остров Мансел, островите Отава и залива Джеймс (в най-южната част на Хъдсъновия залив).
Зимата заварва Хъдсън и неговите спътници в залива Джеймс и те са принудени да зимуват на обхванатия от ледовете кораб. Зимуването минава благополучно - с отоплението нямат проблеми, ловът на птици и риба попълва месните запаси. През пролетта на 1611 г. Хъдсън възобновява изследванията си, но на 22 юни сред екипажа избухва бунт, искайки връщане у дома. През есента на 1611 г. „Дискавъри” се връща в Англия само с осем души екипаж начело с единствения оцелял офицер - щурмана Робърт Байлот. Хъдсън, заедно със сина му и още седем души, е изоставен в една лодка без вода и храна.
1778 г. в Милано е открит оперният театър „Ла Скала”. Театърът е построен по проект на архитект Джузепе Пиермарини на мястото на църквата „Санта Мария дела Скала”, откъдето идва и името му. Открит е с постановка на операта на Антонио Салиери „Europa riconosciuta”.
До края на 18 в. сградата се използва за различни събития и представления - балове, драматични постановки, куклени представления. Най-добре обаче са посрещнати четирите оперни сезона годишно - карнавален, пролетен, есенен и летен.
Сградата е с дължина 100 м и с ширина 38 м. Залата е с форма на подкова, оцветена в бели, сребърни и златни тонове. Зрителските места са разположени на шест етажа с ложи, от които последните два етажа са галерии. Броят на ложите е 194, плюс кралската. Всички ложи са свързани с коридори. Зад ложите е бил разположен втори ред ложи, които в първите години на функциониране на театъра са оборудвани с маси за игра на карти и предлагане на напитки. Във всяка ложа се помествали 8-10 места за сядане.
В началото на 19 в. „Ла Скала” става основна сцена за италианската оперна музика. Между 1812 и 1820 г. в оперния театър се представят премиерите на опери на Джоакино Росини. След 1830 г. „Ла Скала” става най-популярната оперна сцена в Италия и място за премиери на най-популярните оперни композитори на Италия - Гаетано Доницети, Винченцо Белини, Джузепе Верди, Джакомо Пучини.
През 1924 г. на тази сцена пее мецосопраното Надя Ковачева. В продължение на 12 сезона тя има постоянно място в репертоара на Ла Скала. След Надя тук гостуват над 45 български оперни певици и певци (между които се открояват Тодор Мазаров, Елена Николай, Борис Христов, Никола Гюзелев, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска), а Николай Гяуров открива сезона на театъра шест пъти.
По време на Втората световна война театърът е разрушен и възстановен в първоначалния си вид през 1946 г. След това сградата неколкократно е реставрирана. Последният ремонт приключва през 2004 г. и струва 61 млн. евро. На 7 декември с.г. в обновената зала е представена операта на Салиери, с която някога е открита „Ла Скала”.
1927 г. започва първата икуменическа църковна конференция в Лозана.
Икуменизъм се нарича движението, започнало по протестантска инициатива в началото на века, първоначално имащо за цел сближение между различните християнски деноминации на базата на мисионерството и милосърдната дейност. За начало на организираната икуменическа дейност се счита конференцията, провела се през 1910 г. в Единбург, Шотландия. Може да се каже, че тогава това е все още едно чисто християнско начинание на протестантските общности.
В 1948 г. се създава Световният съвет на църквите. След II-ия Ватикански събор в икуменизма се включва активно и Римокатолическата църква. Организационните структури на движението започват все повече да приличат на институция.
1952 г. закрити са 15-те Летни олимпийски игри в Хелзинки, по време на които боксьорът Борис Николов печели първия български олимпийски медал. Другите градове кандидати за домакинство са били Амстердам, Лозана, Атина, Стокхолм и още пет американски града.
Във финландската столица от 19 юли до 3 август си дават среща 4925 спортисти от 69 страни. На тези игри правилата на конния спорт са променени, така че да могат да участват не само военни. Датчанката Лис Хартел става първата жена спечелила медал в този спорт.
За България се състезават 63 участници в осем спорта. На турнира по баскетбол за пръв път се появява отборът на България. Те завършват на седмо място. Игрите са исторически за България обаче, заради успеха на боксьора Борис Георгиев. Той печели първия олимпийски медал за България - бронз. Олимпийски дебют правят българските спортистки (лекоатлетката Цветана Берковска и 8 гимнастички) като Цветана Станчева е шеста в шампионата на греда.
1958 г. атомната подводница „Наутилус” достига за първи път до Северния полюс под вода. В 23.15 ч. командирът капитан ІІ ранг Уилям Андерсън обявява на 116-членния екипаж, че се намират на Северния полюс на Земята. На това място океанското дъно се намира на 4261 м под леда.
„Наутилус” (SSN-571) е първата атомна подводница в света. Ако не се счита абсолютно новата енергетична установка, тя има обичайна конструкция. При изпитанията й са поставени много рекорди, включително плаване под вода 1200 мили (2220 км) за 90 часа. За времето си това е най-дългото разстояние, изминато от плавателен съд под водата, при това с рекордна скорост.
Спусната е на вода на 21 януари 1954 г. В периода 1955-1957 г. служи за опитна платформа при изследвания в областта на подводните скорости и издръжливостта на материалите и механизмите. На 4 февруари 1957 г. подводницата има зад себе си 60 000 проплавани под вода мили.
На 25 април 1958 г. „Наутилус” предприема първия си опит да достигне под вода Северната полярна шапка, но необичайно дебелите ледове в плиткото Чукотско море я принуждават да се върне в Пърл Харбър на Хаваите.
Опитът и повторен на 23 юли в рамките на „Операция Слънчева светлина” и така на 3 август „Наутилус” става първият кораб, достигнал Северния полюс. След изминати общо 1590 мили дълбочина 130 м под ледовете, „Наутилус” изплава североизточно от Гренландия.
По време на плаването са преодолявани сериозни затруднения с навигацията, защото над 85 градуса северна ширина и обичайните магнитни, и жирокомпасите дават големи грешки. От компанията “Спери” е изработен и малко преди плаването е монтиран специален компас. Все пак командирът на подводницата Андерсън е имал готовност да разбие с торпеда ледовете, ако се наложи да изплава, за да установи координатите си.
През май 1959 г. „Наутилус” пристига във военноморската база в Порсмут за първа реконструкция и за презареждане с ядрено гориво. След завършване на ремонта през август 1960 г. тя е зачислена към Шести американски флот и става първата атомна подводница, плавала в Средиземно море.
През следващите години „Наутилус” взема участие в различни военноморски учения и изпитателни програми. Нейният последен поход завършва на 26 май 1979 г, а на 3 март е изключена от състава на флота с 25 години служба и изминати 300 000 мили под вода.
Две години по-късно подводницата е обявена за исторически паметник и кораб-символ на щата Кънектикът. След петмесечен ремонт и преоборудване на стойност почти 5 млн. долара в завода, където е била построена, „Наутилус” се превръща в музей на подводното плаване, близо до военноморската база в Ню Лъндън, щата Кънектикът.
1977 г. избухва стачка на миньорите от въгледобивния басейн „Валя Жиулуй” в Румъния против режима на Николае Чаушеску. Това е първият антикомунистически протест в страната. В стачката участват около 35 000 души.
По време на репресиите, осъществени от румънската служба за държавна сигурност „Секуритате”, в „автомобилна катастрофа” загиват двама инженери, участвали в стачката на страната на работниците. Опитите да бъде създаден независим профсъюз завършват с изпращането на инициаторите в психиатрична клиника и съд за „престъпления против социализма”.
2004 г. от военновъздушната база Кейп Канаверал е изстрелян към Меркурий космическият апарат „Месинджър” на НАСА. Ракетата-носител „Делта II”, с която е изведен апарата е изстреляна в 2.15:56 ч. (по Гринуич). Час по-късно НАСА съобщава, че „Месинджър” успешно се е отделил от третата степен на ракетата и е поел към Меркурий.
„Месинджър” прави прелитане близо до Земята година след запуска, на 2 август 2005 г. Най-близо до нашата планета се доближава в 19.13 ч. на височина 2347 км над Централна Монголия. На 12 декември 2005 г. е изпълнена 524-секундова маневра, за да се нагоди траекторията за наближаващата Венера. При преминаването си до Земята, апаратът заснема Луната с помощта на атмосферен спектрометър.
През март 2011 г. той излезе на орбитата на Меркурий и анализира неговите химични и физически свойства благодарение на бордовите си спектрометри и високочувствителни камери, работещи в инфрачервения и видим диапазон.
Космическият апарат на НАСА „Месинджър” завърши успешно картографирането на повърхността на Меркурий, създавайки първата в историята пълна ката на най-близката до Слънцето планета. „Месинджър” разшири значително познанията за регионите, които вече бяха познати. Космическият апарат откри например нов тип геоложки образувания. Освен това данните от „Месинджър” позволяват да се потвърди хипотезата за присъствието на воден лед в кратерите на полюсите, които са непрекъснато в сянка.
2004 г. пиедесталът на Статуята на свободата в Ню Йорк е открит за посещения след затварянето му при атентатите от 11 септември 2001 г.
Гигантската женска фигура е изработена в Париж от френския скулптор Фредерик-Огюст Бартолди. Статуята се намира на малкия остров Либърти в Атлантическия океан близо до Манхатън. След атаките срещу Световния търговски център монументът беше изцяло затворен за посетители.
Основата, пиедестала и външната тераса отвориха за туристически посещения през 2004 г., но короната тогава остана недостъпна. Едва през 2009 г. и короната беше отворена отново. Към короната, която увенчава главата на статуята, води тясна спираловидна стълба със 168 стъпала и 12 площадки. По нея групите туристи могат да се изкачват и да обикалят подобното на гигантска тераса съоръжение.

3 минути
Нападение срещу клиника за лечение на зависимости в Мексико, има убити
Деветима души бяха убити при нападение срещу клиника за лечение на зависимости в Мексико, ...
7 минути
Днес ще бъдат изписани от „Пирогов“ четирима от пострадалите в Кочани
Четирима граждани на Северна Македония, които се лекуваха в спешната болница „Пирогов” ...
41 минути
Пътникът, возил се на катастрофиралия мотор с непълнолетен шофьор в Бургаско: Спъна се в желязо
14-годишен, с положителен тест за алкохол, самокатастрофира с мотор на пътя Дъбник - ...
1 час
Тръмп се похвали, че е имал страхотен разговор с Нетаняху за Иран и търговията
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че е имал страхотен разговор с израелския премиер ...
1 час
В следващите три дни ограничават движението по част от магистрала „Хемус“
От 6:30 ч. до 18:00 ч. днес, утре и в четвъртък ще се ограничава движението в посока Варна ...
29 послания, които всеки родител и всяко дете трябва да знаят
Около 40%, или 2-ма от всеки 5 родители или хора, полагащи грижи за децата, съобщават, че са използвали ...
1 час
Президентът Радев ще награди изявени спортисти и треньори за отлични резултати в ски и сноуборд
Президентът Румен Радев ще удостои с Почетния знак на държавния глава, плакети и грамоти ...
1 час
Министри ще се срещнат в Козлодуй с ръководството на ядрената централа
Министрите на енергетиката Жечо Станков и на образованието Красимир Вълчев ще проведат ...
2 часа
Зеленски: Русия ще продължи да убива
Путин не иска край на войната, а търси начин да си остави вратичка за повторното ѝ разпалване ...
2 часа
Войната по пътищата под лупа: Премиерът свиква спешно съвещание
Министър-председателят Росен Желязков свиква днес съвещание на тема пътна безопасност ...
2 часа
Да солим с мярка: СЗО с нови препоръки за солта
Световната здравна организация (СЗО) алармира: приемаме твърде много натрий. Това е ...
3 часа
Експерти предупреждават: Глобалното затопляне може да ни направи по-бедни
Глобалното затопляне не е само екологичен проблем, а сериозна заплаха за икономиките ...
9 часа
Тръмп води преговори с Иран относно ядрената им програма
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е започнал „директни разговори“ с Иран „на ...
10 часа
От домати до диаманти: ЕС с 25% мито за редица стоки от САЩ
Европейската комисия предложи ответни мита от 25% за редица американски стоки като ...
10 часа
6-годишно дете e починало в център за жертви на домашно насилие в Димитровград
Дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград.
6-годишното ...
11 часа
Нетаняху е първият световен лидер, който помоли Тръмп да облекчи митата
Израелският премиер Бенямин Нетаняху се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом и стана първият ...
12 часа
Спомени от концлагерите: „Секретарката на злото” доживя почти век
Бивша секретарка в концентрационен лагер в Германия, получила две години условно затвор, ...
12 часа
На фона на натиска от Тръмп: Новият парламент на Гренландия се събра за първо заседание
Новият парламент на Гренландия се събра за първото си заседание след изборите през ...
12 часа
БАБХ: Предварително размразеното агнешко трябва да е обозначено
Във връзка с наближаващите празници Великден и Гергьовден, с цел осигуряване на сигурно ...
13 часа
След емоционално изпълнение в „Като две капки вода”: Министърът на културата се срещна с певицата Мими Николова
Министърът на културата Мариан Бачев разговаря в кабинета си с певицата Мими Николова, ...
13 часа
Украйна: Русия струпва военна техника близо до жп линия, свързваща Ростов на Дон с Мариупол
Русия усилено прехвърля оръжия и друго военно оборудване близо до новопостроена железопътна ...
13 часа
След пожара: Временна конструкция ще защитава Гимназията по изкуствата в Трявна
До изграждането на нов покрив на Националната гимназия по приложни изкуства „Тревненска ...
13 часа
Киселова: Държавата трябва да се грижи за здравните си специалисти така, както те за своите пациенти
Държавата трябва да се грижи за здравните си специалисти така, както те полагат денонощни ...
14 часа
Адвокатите на Имамоглу обжалват ареста му
Адвокатите на отстранения и арестуван кмет на Истанбул Екрем Имамоглу са подали искане ...
14 часа
Задържаха голямо количество вейпове с наркотично вещество в София
При спецакция на "Икономическа полиция" към СДВР е задържано голямо количество вейпове ...
14 часа
Започват тестовете за засичане на средна скорост по пътищата
Ако искаме да поддържаме пътищата, да изграждаме нови и да рехабилитираме старите ...
14 часа
Предлагат мерки, с които да се подобри бавното правосъдие за тежки катастрофи
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане пакет от законодателни ...
14 часа
В следващите три дни ще се ограничава движението в части на АМ „Хемус“
От 6:30 ч. до 18 ч. на 8, 9 и 10 април /вторник, сряда и четвъртък/ ще се ограничава движението ...
14 часа
4 часа под пълна упойка: 6-годишният Ангел е починал близо час след зъболекарската интервенция
От частната клиника „Медикус Алфа“ излязоха с позиция за починалия при дентално лечение ...
15 часа
Община Плевен отменя всички прояви на 12 април в знак на почит към Сияна
Община Плевен отменя всички общински прояви на 12 април в знак на почит и съпричастност ...
15 часа
Властта отсече - започва сериозно преструктуриране на „БДЖ-Товарни превози“
Започва сериозно преструктуриране на „БДЖ-Товарни превози“, което включва намаляване ...
15 часа
10 пъти по-скъпо: Нови такси за българско гражданство предлага Министерството на правосъдието
Сериозно увеличение на таксите, които събира в производствата по придобиване и възстановяване ...
15 часа
Столичният общински съвет се събира извънредно заради проблема с боклука
Председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров свиква извънредно ...
15 часа
Как да разпознаете симптомите на западнонилска треска
26-годишен мъж – Станимир от Хасково почина от западнонилска треска, предизвикана ...
15 часа
Почина Станимир от Хасково, който се бореше с диагнозата западнонилска треска
Почина 26-годишният Станимир от Хасково, който се бореше с диагнозата западнонилска ...
16 часа
Спецакция за нарушения по пътищата в София: Съставени са над 1400 фиша и повече от 130 акта
В изпълнение на разпоредената от главния секретар на МВР специализирана полицейска ...
16 часа
Почина още един от пострадалите при пожара в Кочани
29-годишният Александър Гавриловски от Прибиштип, който се лекуваше в Литва, е 61-вата ...
16 часа
Главният прокурор с трето искане за имунитета на депутат от ДПС-ДПС
Главният прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание ново исканe за сваляне ...
16 часа
Втори ден отстраняват авария в помпена станция, захранваща с вода 10 села в Ямболско
Продължава работата по отстраняване на аварията, възникнала в помпената станция при ...
16 часа
Китайските електромобили: Иновация на пазара
Китайските производители на електрически автомобили вече се радват на много голям ...
16 часа
ОССЕ свиква специално заседание заради руската ракетна атака в Кривой Рог
Украйна инициира специално заседание на Постоянния съвет на Организацията за сигурност ...