1570 г. основан е град Пхенян - днешната столица на Северна Корея. Това е най-големият град на Корейската народнодемократична република, разположен на река Тедонган.
Според легенди градът е основан още през 2333 г. пр.н.е. под името Уангъмсън. Градът е бил важен търговски и културен център до 313 г. сл.Хр., когато бил опожарен от разширяващата се империя Когурьо.
Когурьо го построява наново и дори го прави своя столица през 427 г. През следващите векове Пхенян попада под контрола на различни империи. В началото на 20 в. е завзет от Япония и става административен център на провинция Южен Пхьонан. Японците владеят града до 1945 г., когато съветските войски го превземат. Тогава става временната столица на КНДР, докато се освободи Сеул. През Корейската война бива частично разрушен и окупиран от южнокорейски войници. След войната градът е преустроен със съветска помощ.
Градът има много предишни имена. Сред тях е Рюгьон. Преведено на български това означава „Градът на върбите”. Други наименования са Кисьон, Хуансьон, Ранран, Сьогьон, Сьодо, Хогьон и Чанган.
1581 г. в Париж в кралския дворец е представено първото публично балетно представление. За пръв спектакъл с единен сюжет се смята поставеният във Франция балет на италианеца Балтазарини.
1880 г. завършва строителството на Кьолнската катедрала. Днес тя е втората по височина църква в Германия (след катедралата в Улм) и е централен храм на римокатолическата Кьолнската архиепископска епархия.
Катедралата „Свети Петър и Света Мария” е една от най-известните готически катедрали. Строителството започва през 1248 г., но е прекъснато през 1437 г., след което отново е възобновено през 1842 г. Църквата е построена на мястото на старата каролингска катедрала на града, осветена през 873 г., която пък се е намирала върху основите на раннохристиянски храм.
Кьолн през Средновековието е бил един от най-богатите и политически могъщи градове в Свещената Римска империя. През 1164 г. Кьолнският архиепископ Райналд фон Дасел триумфално влиза с мощите на Тримата влъхви в Кьолн, които преди това се съхранявали в един от миланските манастири. Райналд фон Дасел ги получава от император Фридрих I Барбароса, като по този начин императорът се отблагодарил на архиепископа за военната помощ, която му осигурил при завладяването на Милано по времето на Италианския поход. За тях е изготвен специален саркофаг от злато, сребро и скъпоценни камъни. Като пазител на реликвите Кьолн придобива висок ранг в западнохристиянския свят.
През 1248 г., когато архиепископът на Кьолн - Конрад фон Хохщаден, поставя първия камък в основите на подобаваща за прочутите си реликви катедрала, започва един от най-дългите строежи в европейското строителство. През 1996 г. църквата е включена в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
1894 г. френският офицер Алфред Драйфус е арестуван по обвинение в шпионаж и национално предателство.
През септември 1894 г. офицерът от Статистическия отдел на френския генерален щаб (контраразузнаването), майор Юбер Анри получава от свой сътрудник, който работи под прикритие в германското посолство в Париж, анонимен списък, който изброява няколко секретни френски военни документи с обозначение на цени за тях. Този списък (т.нар. „бордеро”) предизвиква разследване, а френската преса „надушва” за започналото разследване.
На 9 септември 1894 г. вестник „Либр парол” съобщава за съществуването на „еврейска следа” в провеждано разследване за държавна измяна. Католическият вестник „Ла Кроа” потвърждава, че обвинението е сериозно, а именно за измяна и корупция във Френския генерален щаб. На 15 октомври 1894 г. капитан Драйфус е арестуван.
След проведен процес, на 22 декември 1894 г. артилерийският капитан Алфред Драйфус, единственият евреин във френския Генерален щаб, е признат за виновен въз основа на графологична експертиза на списъка-бордеро с изброени секретни френски военни документи с цени за тях. В началото на 1895 г. Драйфус е заточен за изпълнение на присъдата (доживотна каторга) на Дяволския остров във Френска Гвиана.
1917 г. край Париж е екзекутирана холандската шпионка Мата Хари. Маргарета Гертруда Зееле, известна като Мата Хари, е холандска танцьорка и куртизантка.
Едва 18-годишна се жени и заминава със съпруга си за Ява. Двамата се връщат в Холандия през 1903 г. и се развеждат, а същата година Маргрета заминава за Париж. Там си изкарва прехраната с циркови номера и като модел, а от 1905 г. започва да трупа популярност като танцьорка на екзотични танци под артистичния псевдоним Мата Хари. Успехът й е подплатен от финансовата подкрепа на милионера индустриалец Емил Етиен Жиме.
Фриволното поведение й проправя път до висшите среди и тя поддържа близки отношения с политици и военни не само във Франция, но и в Германия и Русия и логично след избухването на Първата световна война работи като двоен агент. Уличена е като шпионка през януари 1917 г., когато френските служби прихващат шифровано радиосъобщение на германския военен аташе в Мадрид, в което се споменава за агент Н-21. По съдържащата се в него информация французите решават, че агент Н-21 е именно екзотичната куртизантка.
Мата Хари е арестувана през февруари в Париж, обвинена в шпионаж в полза на Германия и призната за виновна. Разстреляна е на 15 октомври.
1940 г. състои се премиерата на американски игрален филм „Великият диктатор”. Пародийната сатирична трагикомедия е режисирана от Чарли Чаплин, който също е и автор на сценария, съавтор на музиката и изпълнител на двете главни роли.
„Великият диктатор” е най-успешният в търговско отношение филм на Чаплин и първият му напълно озвучен филм. В типичния за Чаплин комедиен маниер произведението представя перипетиите на обикновен еврейски бръснар в свят, доминиран от военните машини на художествено измислени държави, управлявани от диктатори, чиито образи пародират по явен начин Адолф Хитлер и Бенито Мусолини.
По времето, когато излиза „Великият диктатор”, САЩ все още са в мир с Германия и филмът предизвиква спорове със своята остра критика към Хитлер, Мусолини, антисемитизма и националсоциалистите, които представя като „хора-машини с умове-машини и сърца-машини”.
Любопитен факт е, че филмът „Великият диктатор” е сред основните заглавия на 13-та церемония по връчване на наградите „Оскар” с номинации за награда в пет категории, включително за „Най-добър филм”.
1961 г. в Лондон е учредена международната организация „Амнести Интернешънъл”. Неправителствената и независима организация за защита на човешките права се основава на всеобщата декларация за правата на човека, има над 2,2 милиона членове и поддръжници в повече от 150 страни и секции в 58 държави.
Организацията е основана през юли 1961 г. от британския юрист Питър Бененсън. Поводът е прочетена от него статия, разказваща за съдбата на двама португалски студенти, прекарали седем години в затвора, само защото вдигнали наздравица за „свободата” (бел. ред. употребата на думата „свобода” в Португалия по време на управлението на Антонио ди Оливейра Салазар е забранена).
На 28 май 1961 г. Бененсън публикува във британския вестник „Обзървър” статия със заглавие „Забравените затворници”, в която призовава да се освободят затворниците на съвестта. Бененсън предлага хората да залеят правителствата с писма, в които да искат свобода за политическите затворници. Статията е преиздадена в много европейски вестници и намира широк обществен интерес. Последвалата я акция „Апел за амнистия, 1961” се смята за начало на „Амнести Интернешънъл”.
1985 г. Михаил Горбачов представя на пленум на ЦК на КПСС своите идеи за перестройка в икономиката. Провъзгласеният от него курс обаче не довежда до очакваните от съветското общество резултати, свързани с по-нататъшното развитие на социалистическата система на управление. Вместо това се стига до разрушаването на Съветския съюз като държава и на Източния блок като междудържавно интеграционно формирование.
Горбачов поема поста на държавен ръководител през март 1985 г., след като за кратко време на тази длъжност се сменят трима генерални секретари на КПСС. Освен че е най-младият член на Политбюро, той е и първият партиен лидер след Ленин със завършено висше образование, при това с две дипломи - на юрист и специалист агроном.
В първия си доклад като генерален секретар на КПСС, изнесен на пленума на ЦК през март 1985 г. под заглавие „Нашият курс остава неизменен”, той пряко се обръща към призивите на Юрий Андропов. Все в този дух, характерен за речите, изказванията и интервютата му от периода 1985-1986 г., Горбачов формулира своите вътрешнополитически приоритети. Те включват „повишаване” на ръководната роля на партията и строгото съблюдаване на идеологията. В този контекст се извършват сериозни кадрови промени, в хода на които Горбачов се обгражда със „свои хора” и стабилизира позициите си в КПСС.
1997 г. изстрелян е космическият апарат „Касини-Хюйгенс” към Сатурн по съвместна програма на НАСА, Европейската космическа агенция и Италианската космическа агенция. Основна цел на мисията е изследване на Сатурн и неговите спътници. „Касини-Хюйгенс” е първият апарат на орбита около Сатурн и едва четвъртият, посетил планетата.
Апаратът се състои от две основни части - орбиталния модул „Касини”, носещ името на астронома Джовани Доменико Касини, и спускаемия модул „Хюйгенс”, носещ името на астронома Кристиян Хюйгенс.
Апаратът „Касини-Хюйгенс” е изстрелян от базата на американските ВВС в Кейп Канаверал, Флорида, от стартов комплекс 40, използвайки ракетата на ВВС „Титан IVB/Кентавър”. Влиза на орбита около Сатурн на 1 юли 2004 г. На 25 декември 2004 г. спускаемият модул се отделя от орбиталния модул и навлиза в атмосферата на Титан на 14 януари 2005 г. Спускаемият модул предава данни за атмосферата и повърхността на спътника, и прави множество снимки.
2003 г. Китай изстрелва в Космоса първия си пилотиран космически апарат - „Шънджоу 5”. Първата група китайски космонавти преминава подготовка за полети в Центъра за подготовка на космонавти „Юрий Гагарин” в подмосковското Звездно градче.
Корабът е изведен в орбита около Земята с помощта на ракетата-носител „Великия поход”. Преди пилотирания полет в Китай от 1999 г. са осъществени четири безпилотни изпитателни полета с корабите „Шънджоу”.
„Шънджоу-5” стартира в 1.03 ч. (по Гринуич) от космодрума Дзиуцюен, който е разположен в Северен Китай в провинция Гансу. Корабът е пилотиран от космонавт (тайконавт) Ян Ливей - 38-годишен подполковник от Народната Освободителна армия на Китай.
Любопитен факт е, че Китай официално обявил за полета на „Шънджоу-5” след приземяването. Корабът извършва 14 обиколки и се приземява 21 часа след старта. Влиза в атмосферата на 15 октомври в 22.04 ч., приземяването става в 22.28 ч. на 4,8 км от планираното място в автономния район Вътрешна Монголия. 15 минути след приземяването си космонавтът Ян Ливей излиза от спускаемия модул, и чак след това било официално обявено за успешното осъществяване на първия пилотиран полет в Китай.
2011 г. 100-годишният индиец Фауджа Сингх стана най-възрастният бегач, пробягал в Торонто класическата дистанция от 42 195 м, след като измина разстоянието за 8.25:16 ч. Въпреки че завършва последен и то шест часа след победителя Кенет Мунгара от Кения, Сингх е бурно аплодиран на финала.
През 2004 г. Сингх пробягва Лондонския маратон на 93-годишна възраст. Сингх държи и световния рекорд за най-бързо бягане в маратона в категория „над 90 години”. Той е поставен през 2003 г. също в Торонто, когато изминава разстоянието за 5 часа и 40 минути.

1 час
Обявено е частично бедствено положение в няколко села край Нова Загора
Частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец обяви ...
2 часа
Черна гора обмисля въвеждане на седемчасов работен ден
Правителството на Черна гора е близо до решение за въвеждане на седемчасов работен ...
2 часа
Тайният съюзник на зрението, имунитета и сияйната кожа
Витамин А е сред най-важните хранителни вещества за човешкото здраве. Наричан още „витаминът ...
2 часа
Компостът – удоволствието да изхвърляш и от това да има полза
Ако вкъщи разделяте отпадъците си от стъкло, хартия и пластмаса, вероятно сте забелязали, ...
3 часа
Празник е: На този ден трябва да носите дрехи в светли цветове
На 25 май православните вярващи, според новия църковен календар, честват третото намиране ...
4 часа
ЕК предложи обезщетения за забавяне на полети да се дават само за закъснения над 5 часа
Европейската комисия предложи обезщетенията за забавяне на полети да се дават само ...
11 часа
100 пъти шампион: Джокович покори Женева и стигна юбилейна титла (ВИДЕО)
Сърбинът Новак Джокович спечели своята 100-на титла на сингъл, след като триумфира ...
12 часа
Голямата награда в Кан: „Обикновен инцидент“ на Панахи спечели „Златна палма“
Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото ...
12 часа
Почина легендата на „Левски” Кирил Ивков
Легендарният футболист на Левски Кирил Ивков почина днес на 78-годишна възраст, съобщиха ...
12 часа
Двама младежи са открити мъртви в отводнителен канал в Пловдивско
Около 19:00 часа днес двама младежи са открити мъртви в отводнителен канал край с. Борец, ...
13 часа
„Тренд“: Почти половината българи не са прочели книга през последната година
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, ...
13 часа
Сръбската полиция застреля мигрант до хърватската граница
Група нелегални мигранти е открила огън срещу сръбската гранична полиция, след като ...
14 часа
Градушка в Ямболско: НИМХ е предупредил след края на бурята, твърдят жители
Три села в област Ямбол са пострадали от паднала градушка, каза за БТА областният управител ...
15 часа
51,6°C през май: ОАЕ с нов температурен рекорд
Обединените арабски емирства преминаха рекорда си за май за втори пореден ден, достигайки ...
16 часа
Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка
Нека да не приемаме изкуствения интелект (ИИ) за говореща маймунка. Ние много отдавна ...
16 часа
Премиерът разпореди допълнителен контрол на пътя Телиш-Радомирци след серия от катастрофи
По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков Главна дирекция „Национална ...
17 часа
Георг Георгиев откри първия български университет в Молдова
Министърът на външните работи на България Георг Георгиев откри първия български университет ...
17 часа
Три тежки катастрофи с ТИР-ове за един ден между Радомирци и Телиш
Три тежки катастрофи с ТИР-ове за един ден между участъка Радомирци и Телиш.
От Европейския ...
18 часа
Криза с ориза в Япония: Страната на сушито е изправена пред недостиг и поскъпване
Преплитането на различни фактори като климат, туризъм и селскостопанска политика ...
19 часа
Саботаж е причина за спирането на тока в Кан
Три от четирите крака на голям на стълб на електрическа линията с високо напрежение, ...
19 часа
Възстановено е движението на магистрала „Струма“ в посока Симитли
Възстановено е движението при км 104 на автомагистрала (АМ) "Струма" в посока Симитли. ...
19 часа
Почина журналистът Красимир Ганев
Почина журналистът от БНТ Красимир Ганев.
Дълги години той беше водещ на емблематичното ...
19 часа
Кои са животинските видове с най-силна захапка
В дивата природа не винаги е важно колко бързо или голямо е едно животно. Понякога това, ...
19 часа
Радев: Хората на знанието, науката и просветата са българската национална плеяда от благородници
24 май е истински празник на българския дух, който вълнува млади и стари. Тържество на ...
20 часа
МВР призова спедиторите да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове
Министерството на вътрешните работи води диалог със спедиторските фирми, като целта ...
20 часа
Русия обяви, че е превзела три населени места в Източна Украйна
Русия заяви, че войските ѝ са превзели три населени места в Източна Украйна, предаде ...
21 часа
Много опасно време в неделя: Къде обявиха червен код за значителни валежи
Седмицата ще завърши със значителни валежи от дъжд. От НИМХ обявиха червен код за валежи ...
22 часа
NOVA и АУБ предоставят две стипендии за социални предприемачи
Съвместната инициатива на NOVA и Американския университет в България (АУБ) за подкрепа ...
22 часа
Верижна катастрофа в София, има пострадал (СНИМКА)
Един човек е леко пострадал при катастрофа между три автомобила на бул. "Цариградско ...
1 ден
Зеленски: С всяко подобно нападение светът се убеждава, че причината за удължаването на войната е в Москва
С всяко подобно нападение светът все повече се убеждава, че причината за удължаването ...
1 ден
Столичният кмет: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет и може да се види от бюджета
Кметът на София Васил Терзиев коментира в...
1 ден
Тир самокатастрофира на пътя Русе - Бяла, затруднено е движението
Катастрофа затруднява движението по пътя Русе - Бяла. Инцидентът се е случил около ...
1 ден
5 станаха жертвите на наводненията в Австралия, щети са нанесени на над 10 000 имота
Броят на жертвите на наводненията в източния австралийски щат Нов Южен Уелс достигна ...
1 ден
Български политици отправиха пожелания за 24 май
Българи политици с пожелания по повод 24 май - Денят на Кирил и Методий, българската ...
1 ден
Циркадната диета – естественият път към здраве, енергия и баланс
В последните години се заговори все по-често за „вътрешния часовник“ на човешкото ...
1 ден
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ – храмът на българската книжовност
На 24 май, когато честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, ...
1 ден
Две жертви на руски удари по украинската Херсонска област, ранени след атака срещу Киев
Руските сили са причинили смъртта на двама мирни жители в украинската Херсонска област, ...
1 ден
Малки, но могъщи: Ползите от семената на копър, които вероятно подценяваме
Копърът често ни напомня на бабината кухня – ароматна супа, туршии или прясно приготвена ...
1 ден
Мини пролетно разчистване за ден: Как да освежите дома си с няколко стъпки
Времето вече се затопли, а един от дните по време на дългия уикенд може да е идеалният ...
1 ден
Честит празник - Денят на Кирил и Методий, българската просвета и култура (ВИДЕО)
На 24 май честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета ...