Оптимизмът в икономиката за България е голям
Оптимизмът в икономиката за България е голям / netinfo

"Българските облигации отново станаха интересни", "Значителен дефицит в платежния баланс", "Инвеститорите насочват поглед към пазара за недвижимо имущество", "Проблеми с инфлацията".

Това са някои от констатациите в статия на авторитетното германско издание Франкфуртер Алгемайне Цайтунг /Frankfurter Allgemeine Zeitung/ за някои аспекти от икономическото развитие в България.

Оптимизмът в икономиката и на финансовите пазари за България е голям. Много наблюдатели са впечатлени най-вече от наваксващия потенциал на страната, където средната заплата възлиза на само 30 процента от средното трудово възнаграждение в Европейския съюз.

Добро впечатлениe прави и фактът, че страната отбеляза плюс в бюджетния баланс. Строгата бюджетна дисциплина е резултат от строгите предписания, наложени от Международния валутен фонд за превъзмогване на хиперинфлацията от 1997 година.

За България оптимизмът на инвеститорите е добре дошъл, тъй като страната има един структурен проблем. Напоследък дефицитът в платежния баланс достигна тревожния индекс от 13 процента. Тъй като обаче обменният курс на лева е фиксиран, евентуална финансова криза се предотвратява само чрез големия приток на директни инвестиции.

На първо време в това отношение няма да настъпи особена промяна. "Работната група за държавни икономически рискове" към Организацията за стопанско сътрудничество и развитие намали тази година преценките си за рисковия фактор за България от четвърта на трета степен. Така България се нарежда значително по-напред от Украйна и Македония и е на едно стъпало с Румъния и Русия.

Друг фактор, който привлича вниманието на инвеститорите, е ниският фирмен данък от десет процента, "както и трудовите разходи, които са неимоверно по-ниски от германското ниво". И ако занапред нетното трудово възнаграждение се увеличава, това от своя страна ще стимулира вътрешното потребление.

Понастоящем много от прогнозите сочат за фирмите увеличение на печалбите в България от порядъка на 20 процента. Капиталовите потоци обаче биха могли да отслабят донякъде финансовите пазари.

Финансовата къща Obelisk International Real Estate вижда в България "най-рентабилният пазар на недвижимо имущество за 2007 година." Ако темпото на стопанския растеж продължава, това би могло да забави влизането на България в еврозоната, тъй като както други динамично развиващи се страни в Източна Европа, също и България среща трудности при овладяването на инфлацията.

С инфлационен индекс от 6,5% България изостава далеч зад Маастрихтските критерии. Също и тази година инфлационната квота няма да спадне съществено. Същото важи и за дефицита в платежния баланс. Освен това анализаторите на DZ Bank се опасяват от засилващи се напрежения в правителствената коалиция. /БГНЕС/