2 февруари е ключов ден за развитието на преносимото компютърно устройство, наречено iPad. Причините за вече сигурното бляскаво бъдеще на таблета са две. На първо място, но не по важност, прес баронът Рупърт Мърдок официално обяви старта на първия в света ежедневник, създаден специално за iPad.
На нарочна пресконференция в нюйоркския музей Гугенхайм, планирана за 18.00 ч. българско време, Мърдок представя дигитален вестник, който няма да има хартиен вариант. 79-годишният австралиец, собственик на медийна империя, която се простира от Fox News и Wall Street Journal до My Space и The Times, потвърждава предположенията, че до няколко години печатните издания ще имат само iPad-версии и в редки случаи ще излизат на хартия. Мърдок вложил 30 млн. долара в проекта, тъй че повярвайте - iPad-ът вече не е само красива джаджа.
Втората причина, поради която пред въпросното устройство са "блеснали житата" и го чака светло бъдеще, е новината за "екипирането" на министри и депутати от ГЕРБ с въпросния таблет. Няма съмнение, че след Vertu-аферата, технологичното лоби се връща в играта по интелигентен начин. Естествено, няма как да не поздравим идейният генератор, който и да е той, за добрия вкус. Не се шегуваме. iPad-ът, макар подложен на жестока конкуренция, остава най-добрият таблет-компютър на пазара. Като оставим на страна личните ми пристрастия към марката Apple (първият ми компютър беше Apple, лоялен съм - това е ясно), както и очевидните достойнства на iPad-а, за максимално използване на възможностите му е необходим кратък обучителен курс, който може да се проведе и от разстояние.
За новите притежатели на iPad Дарик представя специален наръчник за употреба, който отнема 10 минути и се състои от 5 точки.
1. Как да пишем на iPad? Първо, отивате в General, после кликвате на International Keyboards, за да добавите кирилица. Веднага след това чрез App Store (вътрешния магазин за купуване на софтуер) сваляте едно от следните две приложения - iA Writer или Pages. Първият софтуер е опростен вариант на текстови редактор, изключително удобен за писане на текст, но нищо повече. Цена: 4 евро. Име: iA Writer. Втората опция е мощна програма, която надминава възможностите на познатия ви Word с функционалност, допълнителни приложения и отлична съвместимост с всички платформи. Цена: 8 евро. Име: Pages.
2. Как да прехвърляме файлове от персонален компютър на iPad? Възможностите пак са няколко, но това е важна опция, предвид оповестеното намерение министри и депутати да пестят хартия, но да имат непрекъснат достъп до документите си. Задължителен софтуер е Dropbox - програма, която трябва да инсталирате на настолния си компютър, но и на преносимия таблет. С безплатен достъп и възможност да пазите файлове с размер до 2 гигабайта, Dropbox на практика решава всичките ви проблеми. Документи, закони, стенограми, разпечатки на СРС-та, лични дневници, книги, фотографии, копие на самолетни билети за Бали, проекторешения и бележки - каквото си пожелаете може да бъде архивирано на сървърите на Dropbox и да бъде достъпно от всяко място. Например - ако министър е във Варна с iPad-а си и спешно му трябва проектозакон, който е писан онзи ден, веднага може да има достъп до него. Хубаво е, нали?
3. Как да "снимате" екрана и показвате това, което сте открили после? Да речем, че сте в www.DarikNews.bg, виждате някаква много интересна статия или снимка и искате да я покажете после, на заседание на Министерски съвет или среща с избиратели. Докато сте отворили страницата, задържате с пръст основния Home бутон, разположен под екрана, а с друг пръст натискате еднократно горното копче за включване/изключване. Тази команда прави автоматична "снимка" на екрана, изпраща го в приложението Photos, за да може да го показвате по-късно.
4. Как да "запазите" статия, за да я прочетете по-късно, когато нямате достъп до Интернет? Четете статии в Интернет, но ви предстои пътуване със самолет? Там няма Интернет, а искате да продължите с четенето или просто да запазите най-хубавите по темата? Софтуерът Read-it-later (http://readitlaterlist.com) позволява да запаметите всяка статия за прочитане по-късно, когато нямате Интернет достъп.
5. Как да запишете (тайно или не) аудио звук на iPad-а си? Дори и да стои затворен в калъфчето си, поставен като папка пред вас, iPad-ът може да върши чудна работа. Например, да записва срещи, заседания и други представляващи интерес рандевута. Благодарение на апликацията Voice Memos (цена: 1 евро), ползвате iPad-а като диктофон, който хем не прилича на записващо устройство, хем записва прекрасно. Другият вариант е безплатният софтуер iTalk, вече тестван успешно в репортерската стая на Дарик.
За повече въпроси/отговори, трикове и хитрини, iPad-екипът на Дарик е насреща.