Масларова: Ако искаш голяма лъжица, хвани се за голяма мотика
Масларова: Ако искаш голяма лъжица, хвани се за голяма мотика / netinfo

Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова в студиото на "Седмицата” на Дарик радио.

Всички ви питат защо спирате социалните помощи след година и половина, тези, които са били безработни година и половина, да нямат право да получават по-дълго време социални помощи. Според мен по-важният въпрос е откъде накъде пък чак година и половина ще получават социални помощи? Как определихте този срок, при положение че има хиляди свободни работни места според статистиките, които обявява Агенцията по заетостта?

Има закачка - 18 месеца, 18 години никой не посмя да го направи. Първата крачка я правим ние сега и решаваме, че тези 18 години са достатъчно време да преосмислим поне срок 18 месеца и да започнем. Защото трудно се започва, защото много е лесно да коментираш социална политика, но много е трудно да направиш крачка, която ако трябва да я гледаме съвсем популистки и да правим експерименти на тема, нали, веднага някой ще каже: вие правите дискриминация, вие дискриминирате едни хора. Но никой не иска да признае, че за 18 месеца, между другото това е, разбира се, на шега малко, това, което ви казах, че за 18 месеца, за тези 18 месеца ние непрекъснато говорим, правим срещи, популяризираме, обясняваме, че за 18 месеца човек може да придобие квалификация. За по-малко от 6-7 месеца човек може да се преквалифицира. За едни такива 18 месеца човек може да натрупа много, за да може да се реализира. За 18 месеца човек може да преосмисли, че може да не работи на жълтите павета в центъра на София и държавата да му даде жилище, а може да отиде някъде около София или някъде в друг край на България заедно със семейството си, за да живее прилично.

Тоест 18 месеца е един срок, в който, когато се дадат необходимите възможности и алтернативи, тогава тези, които са изпаднали в една такава ситуация - да получават социални помощи, биха могли, ако те имат своя елемент на социална активност и желание да не са с протегната ръка за малките социални помощи на фона, разбира се, на стандарта, който всички очакваме, социалните помощи са не много, да не кажем, че са и символични, но са пари, пари, които се получават обаче на готово.

Колко пари отделяше досега България за този вид социални помощи? Колко ще бъде спестено на данъкоплатеца?

Аз трябва да кажа, че тя е много динамична величина, но това са над, близо 300 милиона годишно за социално подпомагане по различните пера на...

300 милиона годишно. А от тях за такива, които от години са си безработни?

Те са преди всичко за такива хора. Като искам да кажа нещо, което е много, така, много важно. Пак казвам, че това са една динамична величина. Но за да разберете колко може да се спести, значи, за тази 2007 г., която всъщност са последните 12 месеца от онези 18, тъй като законът е от 1 юли 2006 г., станаха промените, ние успяхме да се срещнем, да организираме борси, да срещнем безработните, трайно безработните, тези, които са на социално подпомагане, с работодателите, да предоставим програми за работа, и спестихме... разбира се, направихме много сериозен контрол, и спестихме толкова пари, че успяхме, без да искаме допълнително пари от Министерството на финансите, т. е. от републиканския бюджет, да увеличим помощите за първокласниците на социално слабите, на хората, които имат доходи на член от семейство до миналата година под 200 лева, от 80 лева на 120, т.е. с 50 процента.

Тоест на такива, които работят обаче.

Да, да, хората, които имат първокласници, които деца започват за първи път първи клас, и тази помощ ние вече втора година я даваме в натура. Аз съм на принципа, че трябва да се дават услуги или натура, а не пари на ръка. И другото, което направихме. Пак без да искаме пари допълнително от бюджета, от една страна, увеличихме дохода за достъп за енергийни помощи, тъй като увеличихме двукратно пенсиите, за да не паднат хората, които получиха увеличение на пенсиите, да не могат да получат енергийни помощи. От друга страна, увеличихме самия размер на енергийните помощи. Така че, ето, виждате, с една мярка, която ние, така, как да кажа, поехме я, твърдо решихме, че ще я прокараме въпреки различни... и вие, така, в анонса си много добре казахте някои неща, дава своите резултати и тези резултати са насочени към реалните потребности.

Има ли натиск върху вас да върнете помощите поради етнически причини? Каква част от тези дълготрайно безработни са роми?

Такава статистика не се води, те всички са български граждани. Значи, дали ти си ром, дали си с мюсюлманско вероизповедание, дали си сърбин...

Тоест никой не може да каже в България, че повечето са роми от дълготрайно безработните.

Истината е, че когато ние видим къде се изплащат социалните помощи, те са повече в населени места с компактна ромска маса. Но нека да не забравяме, че ние социални помощи даваме и за деца. Ние социални помощи даваме и за бременни и майки, които имат малки деца, и за хора, които отглеждат болни членове на семейството, както и за възрастни. Така че социалните помощи не се дават само на безработни, а те се дават и по различни други параметри. Бих казала обаче, че, така, прокрадвайки, създавайки едно медийно усещане, че видите ли сега, когато започнем да спираме социалните помощи, хората ще изпаднат в беда...

И ще започнат да крадат.

...и ще започнат да крадат, ние мисля, че правим една много лоша кампания, пиар кампания, която започва да настройва различните социални групи една срещу друга, което е недопустимо.

Днес "Политика" цитира ром от Баталова воденица, че ще крадне, ще коли и ще беси, но децата няма гладни да остави.

Така. Значи, децата му ще получават социални помощи, за децата той ще получава социални помощи, но аз бих го посъветвала, вместо да крадне, да коли и да беси, да дойде лично при мен да видя той какво може, какви умения има и ние ще му намерим веднага работа. Защото има една много хубава българска поговорка - ако искаш голяма лъжица, хвани се за голяма мотика. Имате избор за лъжицата, но ако искате да ви е по-голямшка лъжицата, протегнете ръка към по-голямшка мотичка. Ние мотики ще ви дадем.

Каква работа обаче има за необразованите и нискообразовани или неквалифицирани български граждани, които казват, както пък цитирания ром във в. "Телеграф": не ми се работи като чистач или по гробищата за 150 лева. Да не съм луд да се трепя за нищо.

Ами тогава кой от нас е луд да се трепе и да плаща данъци, за да може той да стои и да казва, че не е луд за 150 лева да се трепе. Ще се трепе за 220. Защото след като е стигнал до чистач или гробищен служител, значи той има образование за толкова. Но вие казвате каква работа. Значи, имайки предвид в какъв сезон сме, ние разкрихме и предоставихме програми за 12 хиляди души за аварийни групи, които точно в този момент почистват снега, да помагат на общините, да помагат на институциите в тази насока.

Става дума не за технически аварийни групи, а за чистене на улиците.

Да, да, да, за чистене. Защото аз самата съм си чистила моята улица с лопата, защото няма кой да ми я почисти.

Има 12 хиляди такива работни места в страната...

Дванадесет хиляди аварийни...

...и взимат по 220 лева.

Да, разбира се. Другото, имаме...

Ама пълни ли са тези 12 хиляди работни места, в смисъл заети ли са?

Какво значи, те започват сега, те започват от 1 януари. Значи, който кмет е поискал, тъй като ние ги даваме на институциите, са поискали, нямат проблем. Другото нещо, което е много важно - имаме една нова програма за възстановяване и съхраняване на българската гора. Тя започва от март месец. Тъй като социално слаби няма да излизат само от 1 януари, те ще излязат и от 1 март, които са взимали помощи от 1 септември или октомври 2006 г. Тоест непрекъснато ще има хора, които ще излизат, непрекъснато ще има хора, които ще получават работа. Тази програма, започвайки от март, тя е пък във връзка с големите пожари, които бяха миналата година и по-миналата година, да се изчистят горските масиви, да започне залесяване. Ами, извинявайте, няма срамна работа. Ако на някого не му се работи, това е другата страна на въпроса.

Добре, една друга ромка от Баталова воденица казва пак в "Политика": никой не ме ще на работа, защото съм циганка и съм дърта, на 45 години. Ако не са помощите, загивам направо. От това, което казвате вие, излиза, че такива хора ще бъдат взимани на работа, независимо че са, както тя се изразява, дърти и цигани.

Няма логика. При нас работят такива хора, в министерството работят такива, по нашите структури работят такива хора. Ако някой действително не желае, ние не можем да накараме частния сектор и работодателите да наемат, ние затова правим такива. Вие специално насочвате сега прожектора към ромския етнос. Но ние миналата година направихме 10 ромски трудови борси, ромски. Отидоха над 1 500 работодатели, представители на работодателски организации в 10 региона в страната и се срещнаха виз-а-ви с хората, които са безработни точно от ромския етнос. И трябва да ви кажа, че над 75 процента от хората бяха наети на работа. Взаимно се харесаха работодателите с работещите. Ако човекът има желание да не гладуват децата му, той ще направи всичко възможно да осигури стандарт някакъв на децата си. Защото когато създаваш деца, трябва да мислиш, че имаш отговорност за тях.

Това, че ако човек има желание да продължи да взима социални помощи, излиза, че има начин. Понеже вие сте предвидили като изключение в закона, като изтекат тези 18 месеца, ако този безработен се окаже с психично заболяване, да може да продължи а получава още 6 месеца, и после още 18 месеца ще започне пак да му текат като безработни, защото щял да се води временно нетрудопособен заради психичното. И едни граждани на квартал "Нов път" във Видин се оказали масово депресирани, с депресивно разстройство, и си имат сега болнични листове, че са депресирани, и ще продължат да получават. Ще проработи ли това, което вие предлагате, на фона на изключенията, които има?

Значи аз първо искам да кажа, че ние не сме, Министерство на труда и социалната политика не е репресивен орган, а сме институция, която иска да работи справедливо по начин, по който са устроени всички социални параметри в цял свят. Мисля, че ние вече сме цивилизована страна, която трябва цивилизовано да подхожда, и разбира се, когато един човек има психически разстройства, ние не може да го принуждаваме да започне работа, и това са съвсем нормални, хуманни параметри.

Ама в рамките на шегата да кажем, като му спрете помощите, той се психически разстройва и си взима болничен.

Значи, ние именно за да не се разстрои точно когато ще му се спрат помощите, ние сме казали 18 месеца да мисли. Нали за това сме дали тези 18 месеца и пращаме писма. И казваме на еди-коя си дата ще ви изтече срокът. Заповядайте в бюрото по труда. Предлагаме ви такива... дайте да видим сега какво образование имате, дайте да видим каква квалификация.

Ако нищо няма, го пращате да учи.

Пращаме го да се ограмотява. Той обаче не желае да се ограмотява. Когато и не желае да се ограмотява, ние даже и това направихме, преди два месеца и половина правителството промени Закона за насърчаване на заетостта. Досега се изискваше да имаш шести клас завършен, за да можеш да получиш, да можем да те квалифицираме да получиш първата, най-ниската професионална степен на квалификация. Сега го смъкнахме на четири...

Квалификация за какво, някаква строителна, зидаромазач.

Някаква квалификация. Не, защо, може да е и шивач, може да е нещо друго, няма значение. Може да е сладкар, може в кухня да работи. Това нещо го направихме до четвърти клас, само и само да дадем, и започваме обучение. С нашите, новите програми, които идват от европейските фондове, и да ограмотяваме. Така че няма нищо срамно. Имаме и програми, в които те ограмотяваме 3 месеца или те подготвяме за някаква работа и после ти даваме работа за 12 месеца. Така че няма основание да се търси извинение. Аз трябва да кажа...

А какво ще правите с тези психически разстроени във Видинско?

Ами те са, аз ви нося болничните листове да ги видите. Ние сме се договорили, проверка започва навсякъде. Аз искам да предупредя и медицинските специалисти, и лекарските комисии, които са, да внимават да не бъдат подведени, защото в крайна сметка тук става въпрос за вид корупция. Както всички се борим срещу корупцията и всички я виждаме само на най-високите етажи...

Ами те откъде имат пари да корумпират тези социално слаби?

Ами, значи, аз трябва да ви кажа, че ако отидете и направите един безпристрастен преглед, ще видите как живеят, какво имат, колко джиесема обслужват, колко джиесем оператори има, така, работещи телефони имат, колко...

Тоест вие се съмнявате, че и част от тези социално слаби и безработни са действително безработни.

Съмнявам се само защото само за един ден по едни съвсем, така, целеви проверки нашите колеги от Главна инспекция по труда, те, знаете, че също са към Министерството на труда и социалната политика, намериха 12 души, които работят без трудов договор в строителни обекти. Регистрирани са в бюрата по труда като безработни и получават социални помощи. А вие знаете, че на строителен обект под 500-600 лева месечно не се получава. Поне това е становището на г-н Пашов, който е шеф на строителната камара. Той смята, че минималният осигурителен доход трябва там да започне от 600 лева. Така че виждате, че и това е източник. Още повече нека да не... публична тайна е, че много хора се хващат днес да пренесат нещо, утре да свършат друга работа. Това не се регистрира никъде, то не се обявява никъде, но в същото време се изчерпват и се изпомпват и социалните фондове. Аз искам тук да кажа нещо много важно. Аз съм безкрайно доволна и благодарна на партия "Евророма", както и на Политическа партия "Рома".

Вие се видяхте с Цветелин Кънчев, вчера ли беше?

Да. Те направиха една декларация, с която категорично застават на позицията, че не е редно да се живее цял живот от социални помощи, че трябва да има алтернатива, и искаха от нас ние да им представим алтернативите. Ние направихме среща с цялото политическо ръководство и трябва да ви кажа, че аз срещу себе си видях едни хора, които също не желаят това, което всички ние не желаем - нито желаем неграмотни деца да има в 21-ви век, нито желаем неграмотни да има на пазара на труда, нито желаем да има хора, които да крадат, защото няма какво да ядат. Тоест всички имаме една и съща цел - да напълним пазара на труда с интелигентни хора, с хора, които ще ги ограмотим. Пропуснали са ученическите си години. За съжаление през годините на прехода близо с пъти са се увеличили хората, които нямат образование, да не кажа...

Колко са неграмотните, имате ли статистика?

Това може би трябва да се вземе от друго място като статистика, защото те неграмотните се появяват по най-различен начин. Но вие сами разбирате, че ако сте един работодател, вие един човек, който не може да се подпише, не можете да го вземете на работа. Защото вие ще дадете едни указания, той няма да може да ги прочете и да се подпише, и тогава вие ще носите отговорност, ако с него се случи нещо.

Да оставим настрана тази група. Тя не е единствената, която стои дълго време без работа. Например...

Не, ние ще направим всичко възможно. Аз не желая, категорично заявявам, да се настройваме срещу определени етнически групи поради този фактор. Ние трябва всички вкупом, мнозинството, ние мнозинството трябва да проумеем, че сме обречени да живеем с малцинството. Ние ще живеем заедно. Ние живеем заедно. Децата ни учат заедно. Те ще следват заедно. Ще работим заедно. Ще общуваме заедно. Ще празнуваме заедно. Трябва да се научим, че трябва да помогнем. Моментът е такъв. Значи, имаме рестриктивни мерки, но ние трябва да направим всичко възможно всички позитиви и ресурси, с които държавата разполага, институциите са готови да предоставят, да проявим повече активност и да съдействаме така, че да имаме реална интеграция.

Как да си намерят работа хора, които традиционно трудно я намират? Например млади жени, на които им предстои да имат деца, или пък майки с малки деца, които като родят и ако искат да тръгнат на една година, защото имат нужда от пари, или на 2 години даже като стане детето, или на 3 години, понеже българското законодателство позволява. Обаче като е на 3 години, и работодателят знае, че това дете ще боледува по-често, майката ще се налага да отсъства, и не му се ще много да я вземе на работа.

Искам откровено да ви кажа, че тук робувате на стари нагласи, психологически, на работодателите. Не е така. Българските работодатели изпитват остра нужда от работна ръка и тук вече отиваме на другата тема - за майките, понеже вие поставяте един такъв въпрос. България е уникална в това отношение. Първо, всички осигурени майки получават два пъти и половина повече от осигурените майки в страните, членки на ЕС.

Е то не като пари, а като срокове.

Като срок.

Не като абсолютни суми.

Не, и като абсолютни суми те получават 90 процента от своята работна заплата.

Пак проценти.

90 процента, почти пълната си работна заплата получават майките. Два пъти и половина повече - 45 седмици на фона на 22, максимум 24 седмици в ЕС.

Това около раждането имате предвид седмици.

Това е. . . така. След това, пак казвам, че сме уникални с нашата програма в подкрепа на майчинството, която продължава. Ние даваме на майките възможност. Тя иска да работи, защото нейната заплата, да речем, е 500 лв. или 700 лв., или 480 лв. Тя може да отиде да работи и чрез бюрото по труда да си наеме човек, който да й гледа детето, който човек ще получава от държавата по тази програма минимална работна заплата, в момента 220 лв. плюс осигуровка. Освен това тази програма беше до двегодишна възраст на детето. Значи, такива наемане можеше да вземат майките до двегодишна възраст. От 2008 г. Министерството на труда и социалната политика в националния план за въздействие по заетостта предвиждаме това да бъде до тригодишна възраст на детето. Така че, от една страна, хора, които, да речем, както тази жена казва не ме наемат, защото съм стара, на 45 или на 55, ето, в бюрото по труда, като се регистрирате, някой човек, когато вие покажете отношение, когато вие покажете, че имате желание да вършите тази работа, ще ви наемат да гледате едно дете и ще получавате минимална заплата плюс осигуровка. Така че има начини. Нека да не лежим на кълката държавата трябва, защото държавата е всеки един от нас поотделно.

Четох, че правителството има проект за изменение на Закона за насърчаване на заетостта, където ще дава предимства на работодатели, които наемат безработни жени с малки деца. Какво точно ще. . .

Да, до петгодишна възраст. Ние правим всичко възможно да стимулираме тези работодатели. Засега сме във вариант работен, но при всички случаи това са все неща. .

Тоест какво предвиждате - пари, плащане на част от трудовото възнаграждение, осигуровки?

Осигуровки, да. Предвиждат се и данъчни облекчения, т.е. предвиждат се различни бонуси, предвиждат се възможности майките да отиват на квалификация и преквалификация, на които ние да поемаме тези квалификационни параметри, но това са все неща, които. . . Аз ви уверявам, българският работодател има нужда от работна ръка. При нас са купища писма, които искат да внесем работници от трети страни по системата. . .

Кой го иска?

. . . ЮРЕС. Ние сме отворени и сме си показали всички свободни работни места и същевременно получаваме информация за всички свободни. . . работна ръка в страните, членки на ЕС, и в същото време и в строителния брани, и в химията, и в металургията, и в леката промишленост. . .

За туризма четох.

. . за туризма, лека промишленост, шивашка. . . всичко това има нужда от работна ръка. Значи, не е въпросът. . . пак искам да кажа, ние още не сме достатъчно мобилни, т.е. ако на площад "Народно събрание" няма място, аз образно го казвам, защото всеки иска в центъра на София и само и единствено в София, трябва да ви кажа, че ние даваме и допълнително пари на работодателите за транспорт на работници, които идват от близките населени места, т.е. плащаме и част от транспорта, т.е. и това сме предвидили.

Ама от всичко, което казвате, излиза, че е много правилен въпросът ми при толкова работа защо изобщо ще се дават такива социални помощи в такъв срок? Хайде, три месеца, шест месеца да се ориентираш, ама година и половина това е абсурдно. . .

Нека да започнем. Нека да информираме повече заедно с неправителствените организации на. . . различни неправителствени организации с политическите партии. Аз искрено се надявам, че в това отношение няма да има опозиция и управляващи, че това е в полза на всички, особено на дясномислещите партии, които смятам, че в никакъв случай не искат да се разхищават социални средства безцелно и аз мисля, че в това отношение всички като един ще направим необходимото, така че само тези, които за определен период от време изпаднат в затруднение действително да им помогнем, но помагайки им да им дадем и шанса веднага да се върнат в нормалното русло.

Започнахме темата и за майките. Какво трябва да се случва на родители, които безотговорно оставят децата си в домове? Тема на седмицата стана още един дом, този в Бургас, в който е сниман филмът "Баклава". Трайната тема е въпросът как изглежда домът в Могилино. Но по-големият проблем пред България е защо изобщо са толкова пълни тези домове?

Така. Значи, чудесно е това, което коментираме с вас, защото втора година Министерството на труда и социалната политика издига, бих казала, дори в култ темата за отговорното родителство, но някак си ние не искаме да я подхванем, не търсим причината, а търсим следствието. И ние вчера с г-н Цветелин Кънчев и това коментирахме и аз ще го коментирам и по радиата на ромския етнос и по техните телевизии, ще ходя, ще се срещам с жени от ромския етнос, защото не е нормално ние да обвиняваме само хората, които работят в социалните заведения и се грижат за тези деца. Ние това правим в момента. Държавата не се грижи за тези деца. Никой не поставя въпроса точно който вие поставихме съвсем правилно - защо има толкова деца в домове? Защо сме позволили да има безотговорно родителство? Защо сме позволили ти да можеш да раждаш непрекъснато и да казваш - аз не мога да ги гледам и държавата да ги взима да ги отглежда държавата, но ти и да не се отказваш от правото си, та да ги дадеш за осиновяване. Искам да кажа, първо, че тук липсва образованието на подрастващите - на момичета и на момчета, за семейното планиране, за сексуалните контакти. Разбира се, светът се развива много динамично, но ние трябва да сме наясно всички до един, че когато едно дете на 12, 13 или 14 години роди дете, това дете при всички случаи е много по-рисково за неговото израстване по-нататък и от здравословна гледна точка, и от икономическите параметри на тази майка и баща, които са създали това дете, тъй като на 12-13 години не може да си образован толкова, че да имаш високи доходи да отглеждаш нормално едно дете, и като психическа настройка на тези пък, които са създали това дете. Тоест това е една. . . мултиплицирам един много тежък проблем, т.е. това е въпросът за образованието на подрастващите. Другият въпрос е профилактиката, въпрос на здравеопазването. Сериозно да разгърнем тази тема и добре, че и по оперативните програми и такива пари имаме, и това имаме. На следващо място досега законодателят беше предвидил в Семейния кодекс, че когато ние констатираме с нашите социални анкети, че родителите не се грижат добре за детето, ние ги взимаме в домове, за да са нахранени, за да са на топличко, да имат специална грижа, да не са по улиците или в някакви бордеи, но в същото време родителят не се отказва от родителските си права. И то е достатъчно на шест месеца да вдигне телефона и да каже - бе, живо ли е това дете, и се счита, че е родител. Сега срещам изключително доброто разбиране на министър Тачева и в Семейния кодекс ясно и категорично ще се запише, че когато един родител не може да се грижи за детето си и го е предоставил в дом или ние сме го взели от него, защото той не се грижи за детето и сме го завели в дом, до една година, ако родителят не създаде условия. . . двамата родители имам предвид, не създадат условия да си отглеждат децата в нормална обстановка, ние ще ги предоставяме за осиновяване, т.е. за нас приоритет е детето. След като то е създадено, след като то е българското дете, родило се в деня Х или У, няма значение. . .

Тоест искате да кажете, че повечето от тия деца, аз четох някъде процент над 90  процента в домовете не са сираци.

. . . в домове не са сираци. Те са изоставени от техните родители по една или друга причина. Ето, скоро имаше един случай, аз го наблюдавах, така, и помолих моите колеги да го разяснят допълнително, майката заминала. . . каква й е била професията - женила се за различни мъже, заминала сега, била някъде в Германия. Бабата - не, прабабата гледа детето, защото бабата сигурно е по-млада и от мен, така че. . . Ние трябва да сме наясно - отговорното родителство е ангажимент на всеки един от нас. Когато искаш да създадеш дом и семейство, трябва да си дадеш сметка, че е много хубаво да имаш много деца, чудесно е това да имаш, но трябва да имаш и възможности тези деца да растат нормално. Да, държавата помага. И ето аз веднага ще кажа - детските добавки може да са малко, но ги увеличихме и разширихме обхвата на семействата, които ще получават детски добавки, т.е. доход до 300 лв. на член от семейството. Значи, на едно четиричленно семейство у дома да имаш минимум 1200 лв. месечно. Ще се получават по 25 лв. без значение дали е първо, второ или трето. За близнаци - нашето предложение беше за близнаците да получават двойно. За съжаление парламентът. . .

Всеки от близнаците?

Да, за всяко едно от детето близнаци, тъй като. . .

Да бъдат по 50.

Да, защото, защото сами разбирате, че не може да износват дрехи от децата преди това. Те се раждат изведнъж, понякога се раждат и три. . .

Да, това е логиката.

. . . да са живи и здрави. Затова те имат по-висок процент. Другото нещо - ето, увеличена е минималната работна заплата на 220 лева, децата с увреждане получават допълнително върху това, което те получават, процент от минималната работна заплата. Но докато досега беше този процент 126 лева, нали, 70 процента върху 220 вече става 154 лева, т.е. с 30 лева повече. Тоест непрекъснато държавата прави нещо в полза на децата, нещо, което като че ли. . . защото е много положително, медиите не го поехте. Извинявайте, че го казвам. Фонд "Интелект". Коя друга държава в света взима решение за всяко новородено дете ежемесечно да отделя определена сума, която се калкулира в определена сметка, и тази сума се предоставя на детето след завършване на 8 клас за образование, за неговия интелектуален потенциал. Това са все неща, които държавата България прави в момента, в момент, в който има много други проблеми. И някак си това остана между другото. Ами това са пари. Но тук има едно условие, че при положение че детето е ходило на училище редовно, до 8 клас. Тоест това е още един стимул. . . не до 4 клас, не до 5 клас, не символично ходене на училище, защото аз няма да спестя и това, че това, че ние спряхме детските добавки, когато детето има 5 неизвинени отсъствия, проработи няколко месеца, но след това много от училищата започнаха да крият тази информация, за да си запазят бройките учители, когато децата не ходят на училище.

Сега какво мислите да правите?

Ами, ще измислим нещо, но трябва взаимно да си помогнем и да разберем. Неграмотните хора, необразованите дечица ще висят като воденичен камък на врата на цяла България. Това трябва да е ясно.

За колко дни, последно, трябва да се плащат болничните, този въпрос в детайли ще разискваме след малко с управителя на Националния осигурителен институт.

Първо, искам да кажа, че има едно огромно неразбиране. Няма да коментирам решението на ВАС, няма да коментирам това, че ние не сме страна, нито ние, нито НОИ, ние просто само сме дали становище по въпроса, казуса, който е повдигнат. Тук става въпрос. . . единият въпрос касае установяването правото на обезщетение. Правото на обезщетение. Значи, аз, Националният осигурителен институт в случая, нали, или г-н Христосков, или служителите, за да ви изплатят болничен, трябва да видят дали вие сте осигурен. Значи, правото на обезщетение е едно, срокът за установяване право на обезщетение е едно, а срокът за установяване. . . за изплащане на обезщетението е нещо съвършено различно. И тук това, което вчера надзорният съвет на. . . тъй като в момента аз съм председател на надзорния съвет по ротационния принцип на НОИ, свиках спешно по този въпрос, и коментирахме този въпрос. Значи, големите проблеми стигат дотам, че или болничните листове не са правомерно подготвени и когато те дойдат в НОИ, контролният орган констатира несъответствие с нормативните изисквания, или работодателят забавя болничния лист. Каква вина има служителят в НОИ, който трябва да ви изплати болничния, ако вие сте бил болен месец април, а вашият работодател е представил болничния лист в края на юни? И НОИ в рамките на 15-20 дни трябва да. . .

Тоест вие твърдите, че тези случаи - по два, по три месеца на неизплащане на болнични. . .

В много малки случаи. . .

. . . не се дължат на необработени в НОИ болнични, а на късно постъпили болнични.

Категорично, категорично. И аз затова искам действително по тази тема г-н Христосков, така, мисля, че ще. . . достатъчно компетентно ще даде обяснение.

Добре, а защо не вземете политическо решение директно лекарите да пращат тези болнични, да не минават през. . .

Това е много лесно да се направи, онлайн да се движи, но затова ни трябва и доста сериозен. . .

Без да минава през работодателя.

. . . ресурс, свързан с информационната система.

Тоест трябва всички лекари да се вържат с НОИ.

Значи, това го коментирахме. Това го коментирахме вчера и ще го предложим на народните представители.

Добре, след малко ще чуем какво ще каже. . .

След малко ще коментирате. . .

Всъщност целият този разговор беше колко трябва много да се работи, а правителството тази седмица реши по 1 май, Великден и Гергьовден страшно много почивни дни. Даже се появиха коментари, че са прекалено много. Как е спрямо други европейски държави. Има ли такива 9 дена излизаме и. . .

По същия начин. Не се излизат 9 дена, излизат се само около 1 май се излиза 6 дни. . .

Е, три плюс шест, обикновено се сливат. . .

. . . защото 1 май е четвъртък и е неприсъствен ден, почивен ден. Петъкът е работен ден, един ден. Събота и неделя са почивни. Работи се на 5 май, понеделник, един ден, официален. . .

5 май, рожденият ден на премиера, четох в "Стандарт".

Това беше закачка. 6 май е също почивен ден и вие сами разбирате, виждате как се накъсва целия този трудов процес. Това е консултирано, няма никакво напрежение да има нито за банки, нито за различни производства, които са непрекъснат режим, те имат друга система на обезпечаване и работа. Тези дни ще се отработят на 10-и и на 11-и. В цяла Европа, в цял свят се съчетават такива празнични дни, и аз мисля, че би трябвало да похвалите правителството, че за втора година. . .

Похвала заслужавате за това, че изобщо казвате от по-рано кога как ще. . . преди беше ужасно. Аз съм се явявал в съдилища, насрочат дело например на 5 май и после, вие е сетите на 30 април да кажете - хайде на 5 май да не ходим на работа.

Съвсем нормално, ние още на първото заседание на Министерския съвет обявяваме дните, които ще бъдат неработни, и дните, които ще се отработват. Има достатъчно време всеки да си направи своя план. Няма нищо лошо в това по великденски и коледни празници, когато така се съчетава в календара, българските граждани да имат възможност да си починат. И аз мисля, че нямаше нищо лошо и по Коледа, не се случи нищо фатално, освен че се изпразниха тотално магазините, доколкото разбирам сега от информацията, която получавам. Аз мисля, че е добре да има и почивни дни, и празнични дни. Важното е да се научим нещо друго, г-н Вълчев. Да се опитаме да се радваме и на малките си постижения. Тогава ще имаме хъс да правим големи неща и да се радваме и на големите неща. Нека да се научим да се радваме на малките неща, които правим. Добрите неща не се правят лесно. Много лесно се правят лошите неща, но добрите стъпки са трудни стъпки. Нека да им се радваме.