Транспортният бранш в България изпитва липса на добре подготвени и мотивирани кадри. Заплатите в железниците са по-ниски от средните за страната, а авиокомпаниите дори внасят пилоти от чужбина. Това каза пред журналисти министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Това било недопустимо в държава, която има цел да развива своя авиационен пазар.
Българските авиокомпании наемат най-често иранци и украинци, сочи проверка на „Дарик” в асоциацията на фирмите от бранша. По данни на обединението чужденци се наемат най-вече при лизинг на самолети. Често ползването на смесен екипаж е изрично разпореждане в някои държави. „Бългериън Ер Чартър”, например е наела десетина ирански пилоти, тъй като работи на иранския пазар.
Истинска криза за кадри в авиацията ни обаче се очаква до 2 години, когато ще започнат да се пенсионират цели випуски от класни авиатори, обясни председателят на Асоциацията на българските авиокомпании Светослав Станулов. Преди 12 години от военното училище в Долна Митрополия са излизали по 30 - 40 висококвалифицирани граждански пилоти, но оттогава обучението е прекратено. Държавно обучение за пилоти има само в Техническия университет, където годишно се подготвят 10 души, което е недостатъчно за развиващия се авиационен пазар у нас, твърдят специалисти.
Желаещите да станат летци могат да се запишат и в двете частни школи, които провеждат обучение. 1000 часа теория и 200 часа летене обаче струват 30 000 евро, което не е по джоба на всеки, допълни Станулов.