/ iStock

Според Индекса за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от неправителствената организация „Трансперънси Интернешънъл“ („Transparency International“) на официалния ѝ сайт за България, глобалните нива на корупция остават тревожно високи, а усилията за нейното ограничаване се оказват неуспешни.

В тазгодишното издание на индекса България получава 43 точки, което е под критичния праг от 50 точки и „сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната". България е само преди Унгария от страните в Европейския съюз (ЕС), показват резултатите.

Transparency International Bulgaria

С този брой точки България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, според индекса. Той измерва нивата на политическа корупция и показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие, обясниха от неправителствената организация. 

Докладът на „Трансперънси Интернешънъл“ сочи, че повече от две трети от държавите по света получават резултат под 50, а средната глобална стойност на индекса остава непроменена – 43 точки. Дания оглавява класацията с 90 точки, докато държави като Сомалия (9), Венецуела (10) и Сирия (12) остават на дъното.

В контекста на Европейския съюз България продължава да изостава в сравнение със средното ниво за стария континент, което остава около 62,33 точки, показват също данните. Най-големите предизвикателства за страната остават борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението, пишат още от „Трансперънси Интернешънъл“.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Биляна Иванова/БТА