- Свършили ли са си работата българските служби за чеченеца Ахмед Чатаев?
- Свършили ли са си работата българските служби за чеченеца Ахмед Чатаев?
- Свършили ли са си работата българските служби за чеченеца Ахмед Чатаев?
Чеченецът Ахмед Чатаев е имал статут на политически бежанец, предоставен от австрийските власти, и в България се е ползвал с всички права, разписани в Конвенцията за статута на бежанците. Мъжът, който е сочен за един от участниците в кървавия атентат на летище „Ататюрк" в Истанбул, е бил арестуван у нас през 2011 г. при опит да премине границата с Турция. Делото преминава през две съдебни инстанции в Хасково и Пловдив и в крайна сметка под напора на правозащитни организации Чатаев е освободен.
Срещу Ахмед Чатаев, наричан още Едноръкият, е имало дело за престъпления, извършени в периода от 1999 г. до 18 октомври 2007 г. на територията на Чеченската република на Руската федерация и Австрийската република. Той е обвинен за участие във въоръжена групировка и вербуване на лица за извършване на престъпление от терористичен характер, както и финансиране на тероризма.
През 2011 г. Чатаев е арестуван от българските власти при преминаване на ГКПП „Капитан Андреево" на влизане в Турция. През цялото време процесът е следено активно, както от близки му, така и от правозащитни организации, обясни пред бТВ адвокатът, който е защитавал чеченският сепаратист у нас, Веселин Георгиев:
„Ахмед Чатаев имаше статут на политически бежанец и се ползваше с всички права като такъв. По време на делото имаше изключителна активност от страна на правозащитни организации. На втора инстанция съдът нямаше думата, защото прокурорът оттегли искането и съдът не се е произнесъл", обясни адвокат Веселин Георгиев, който е представлявал Чатаев.
Разказът на български адвокат, представлявал сочения за организатор на атентата в Истанбул
На днешната дата същата година Хасковският окръжен съд излиза с решение, което позволява Чатаев да бъде предаден на руските власти, които са поискали екстрадицията му. 20 дни по-късно обаче второинстанционният съд в Пловдив го освобождава, съобразявайки се със статута му на политически бежанец, който той получава през 2003 г. от властите в Австрия.
Женевската конвенция, която гарантира пълна закрила за всички лица, получили статут на територията на страните от ЕС, които са се присъединили към конвенцията, е ратифицирана и от България. С този мотив Пловдивският апелативен съд освобождава Чатаев, който в крайна сметка попада в редиците на „Ислямска държава".
Заподозрян за атентата в Истанбул чеченец e бил арестуван у нас през 2011 г.
Премиерът Борисов лаконично коментира случая и заяви, че службите ни са свършили каквото е било необходимо, задържайки Чатаев през 2011 г., а останалото са „конвенции и международни спогодби":
„Това, което ме касае мен, е, че българските служби са свършили тогава, каквото е било необходимо. Оттам нататък не искам да коментирам решенията на съда, защото те се водят от конвенции и от международни спогодби. Ако искат да отговорят, обществото ще доволно. Но по мое време правителството и неговите служби са си свършили работата - те са го задържали", обясни Борисов.