Синдикалисти алармират за нарушения при работния процес в Шишеджам
Синдикалисти алармират за нарушения при работния процес в Шишеджам / netinfo

В "Шишеджам" Търговище се опакова продукция, произведена в Турция, като българска за износ в ЕС. Това съобщи Йордан Йорданов, бивш ръководител участък „Обща поддръжка домашно стъкло” в дружеството. В предприятието се работи при условия на труд далеч извън нормите, а част от документите са написани само на турски език, твърдят синдикалисти от КТ „Подкрепа”.

От 19 май, когато в „Шишеджам” започна стачка, продукцията от Турция идва вече с български опаковки и тук се слагат само печатите и пломбата, че е произведено в България, каза още Йорданов. По думите му стойността на чаша, произведена в Турция е 5 стотинки, а в България - 20 евроцента. За миналата година "Шишеджам" е предприятието с най-много трудови злополуки.

В завода в Търговище се работи с химикали, забранени от 50 години в Европейския съюз. Като пример той посочи Ц-53- "коктейл от газове, близки до военните бинарни газове". Химикалите, с които се обработват финално чашите, са фирмена тайна, но работничките често повръщат по време на работа, твърди Йорданов. Работните облекла пък се носят от Турция и се топят върху телата на хората на високите температури, при които се работи. Според Йорданов, комините на предприятието работят без филтри, не отговаря на българските стандарти и протовопожарната инсталация в завода. Инструкциите и документацията пък се дават на работниците на турски език.

От КТ „Подкрепа” са сезирали главния прокурор, заради отказа да бъдат допуснати в завода по време на стачката. Председателят на стачния комитет на КТ "Подкрепа" д-р Евгени Душков и вицепрезидентът Димитър Манолов са били спрени на 3 км от завода, с аргумента, че им е забранено от кмета да ходят там. В това време на работниците е било забранено да излизат от него и някои от тях са работили две смени. Целият този случай е заснет и материалът по него е приложен към сигнала до главния прокурор.