Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи награда на Техническия университет-София по време на традиционната церемония за присъждане на Академичните оскари за най-добре представените университети според Рейтинговата система на висшите училища за последната година. Отличието прие ректорът на Техническия университет в София проф. Иван Кралов. През миналата година университетът заема първо място в обучението по шест професионални направления във важни за икономиката технически специалности.
Министър Вълчев подчерта нуждата от национално съгласие за една обща визия на академичната общност, държавата и бизнеса за това в каква посока трябва да се развива системата на висшето образование. „Трябва да подпомагаме, подкрепяме и утвърждаваме репутацията на българската система на висшето образование. Там, където има добра репутация едно висше училище, свети по-силно на радара на все по-глобализиращото се висше образование“, изтъкна министърът.
Той даде пример с медицинското образование, където след положени последователни усилия днес сме първенци в региона по привлечени чуждестранни студенти. „Рейтинговата система на висшите училища в България ясно показва, че медицинското ни висше образование е най-конвертируемо“, посочи министър Вълчев. Според данните представени от Отворено общество по време на събитието, България е на първо място на Балканите по привличане на чуждестранни студенти. Техният дял е 9% от всички студенти, а преди 10 години той е бил 4%.
Министър Вълчев отбеляза още, че за да се подобрят резултатите на българското висше образование трябва да продължат политиките от последните години и да се инвестира в преподавателите. „Преди всичко трябва да има добри преподаватели, добри школи, добри катедри и да се концентрираме в силните професионални направления, каквито всяко българско висше училище има“, отбеляза министърът.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ са класира на първо място в 22 професионални направления от общо 29, в които участва. В осем професионални направления класациите се оглавяват от висши училища извън столицата.
„В над 20 направления най-доброто висше училище в България, според рейтинговата система на висшите училища, е Софийския университет. След него са Медицинския университет, Техническия университет, Химико-технологичния университет – и трите са в София”, каза Георги Стойчев изпълнителен директор на "Отворено общество".
„Много се говори, че Европа изостава в сферата на иновациите, а всъщност ключът към иновацията е доброто образование. И нашето предимство на Европа е добре образованите хора. Това е нашето богатство и ние трябва да надграждаме, така че е изключително важно. Без добро образование няма как да има нови иновации”, каза българският еврокомисар по „Стартъпи, изследвания и иновации” Екатерина Захариева.
Академичните оскари се връчват за девета поредна година по инициатива на в. „24 часа“. Домакини на церемонията бяха издателят на „24 часа“ Венелина Гочева и зам.-председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България проф.д.т.н. инж. Николай Вълканов. На събитието присъстваха българският еврокомисар с ресор „Стартъпи, проучвания и иновации“ Екатерина Захариева, ръководителят на представителството на ЕК в България Йорданка Чобанова, вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, кметът на София Васил Терзиев, председателят на БАН чл. кор. Евелина Славчева, председателката на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. Елиза Стефанова, ректори на висши училища, представители на академичната общност, бизнеса и синдикатите във висшето образование.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня