/ БГНЕС
Намираме се в условията на служебен кабинет, но искам да ви уверя, че държавата работи. Работим на пълни обороти да отворим и втората процедура по Плана за възстановяване в рамките още на следващия месец. Това обяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев в Пазарджик по време на мобилна приемна с областния управител Трендафил Величков, съобщиха от министерството.

„Около 1400 фирми очакваме да бъдат подкрепени по втората процедура от Националния План за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Тя е за ИКТ решения и киберсигурност и е качена вече за обществено обсъждане, като предложения и коментари могат да се правят до 30 септември. Грантовата програма е за 30,6 млн. лв. и средствата са предназначени за 15 вида дейности по информационни и комуникационни решения и киберсигурност“, посочи Пулев. По думите на министъра българските компании могат да получат по нея грантове от 3000 лв. до 20 000 лв., като няма да се налага съфинансиране.

Александър Пулев
БГНЕС

Министърът на иновациите и растежа подчерта още, че в момента е отворена за кандидатстване първата за България процедура по Плана – за технологична модернизация на българския бизнес. „180 компании вече са в процес на кандидатстване по нея, а до 21 септември е крайният срок, в който компаниите да подадат проектните си предложения, напомни той.

„Основният ни приоритет е да дадем глътка въздух на най-уязвимия сегмент от българската икономиката, а именно микро-, малките и средните предприятия и парите по Плана и по европрограмите да достигнат до тях“, допълни Пулев. Той изтъкна , че до края на годината само по линия на Министерството на иновациите и растежа за фирмите са предвидени 735 млн. лв., като 600 млн. лв. от тях са по Плана.

ЕК оценява искането на България за първо плащане по Плана за възстановяване

По време на брифинга в Пазарджик стана ясно още, че предстои отваряне на още две процедури по НПВУ до края на годината. За ВЕИ за собствено производство на енергия, която е за 200 млн. лв. и програма, по която ще се финансират развойни дейности и интелектуална собственост с общ бюджет от близо 120 млн. лв.
Илияна Илиева, главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ /ГД ЕФК/ към Министерството на иновациите и растежа, допълни, че вече е изпратена за одобрение в Брюксел новата Програма за конкурентоспособност и иновации в предприятията с бюджет близо 3 млрд. лв. Тя е продължение на приключващата оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.

Александър Пулев
БГНЕС

Основните приоритети на Програмата са два – „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. По думите й по нея са предвидени средства за разработване и внедряване на иновации във фирмите, увеличаване на експортния им потенциал, създаване на нови или развитие на съществуващи компании с фокус върху високотехнологичните сектори на промишлеността, защита на патенти, индустриална собственост и др.“, уточни още Илиева. Освен това, ще се стимулира дигитализацията, повишаването на киберсигурността. Ще бъде подкрепена модернизацията на семейните предприятия и тези от творческите индустрии и занаятите, заяви тя.

В област Пазарджик броят предприятия е 11 033, от които над 10 255 са микро с до 9 заети лица, а малките са над 600. „Именно заради този икономически профил апелираме микро-, малките и средни фирми да кандидатстват за пари по Плана за възстановяване и устойчивост“, призова министър Пулев бизнеса в Пазарджик. 
БГНЕС