/ /iStock

Промени в изчисляването на платения годишен отпуск в четири хипотези са разписани в наредбата, която е качена за обществено обсъждане, пише "24 часа".

В проекта се предлага допълнителен платен годишен отпуск от пет дни за работещите на ненормиран работен ден. Проектът за промяна на Наредбата за работното време, почивките и отпуските е публикуван на сайта на Министерството на труда и социалната политика за едномесечно обществено обсъждане.

Допълнителните пет дни отпуск да се полагат, ако работникът или служителят е работил при условията на ненормиран работен ден в рамките на една календарна година, се посочва в предложението за промени. Когато работникът или служителят работи по-малко от една година, размерът на допълнителния платен годишен отпуск се определя пропорционално на отработеното време.

В Наредбата за работното време, почивките и отпуските е регламентирано и правото на отпуск на работника при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия. Този отпуск е 2 работни дни, но те са строго регламентирани - за деня на смъртта и за следващия работен ден. Когато денят на смъртта на роднина съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползва в първите 2 работни дни след нея. Така отпускът понякога не може да се ползва пълноценно, защото срокът за погребване е от 24 до 48 часа след смъртта, а за кремация е от 24 часа до 8 дни. Това е причината сега да се предлага тези 2 дни да се ползват в рамките на 8 дни след смъртта, като работникът може да ги поиска наведнъж или през няколко дни.

Промени има и отпускът при бащинство. Така, ако майката на дете до 2 г. (осиновителката на дете до 5 г.) почине или заболее тежко, лишена е от родителски права или правата са предоставени на бащата, съответната част от отпуските ще се ползва от него. Последната предложена промяна е, че за дейността за осигуряване на ядрената безопасност и радиационната защита в обхвата на работите, при които не се прилагат ограниченията относно максималната продължителност на времето на разположение. Причината е, че АЕЦ Козлодуй има задължение да осигури аварийни екипи, които да са на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата с цел предотвратяване или бързо преодоляване на аварийна ситуация. А сегашните правила затрудняват ядрената електроцентрала при организирането на работното време и използването на времето на разположение при изпълнение на задълженията си за осигуряване на ядрената безопасност и радиационната защита на населението, доколкото е проблем наемането на допълнителен квалифициран персонал, който да изпълнява задачите, свързани с аварийна готовност в централата, пише в оценката на въздействието.

Пряко засегнати от тези нови промени ще са 2 354 692 - работници и служители, в т.ч. работещи в АЕЦ Козлодуй - 3800. Всички работодатели - 473 862 (данни от НСИ от 2023 г.). Деца на възраст до 4 години, вкл. – 287271 (данни на НСИ от 2023 г.). Мъже на възраст между 20 и 64 навършени години – 1 485 800.

24 часа, БТА