/ iStock/Getty Images
По-високите минимални заплати на педагогическите специалисти влизат в сила от 1 септември тази година. В 71-и брой на "Държавен вестник" е обнародвана Наредбата за изменение на Наредба номер 4 от 2017 г. за нормирането и заплащането на труда в образованието.

Според приетите промени минималното заплащане за учител, възпитател, логопед, психолог, педагогически съветник, корепетитор, хореограф, треньор по вид спорт, рехабилитатор на слуха и говора, ръководител на направлението "Информационни и комуникационни технологии", става 1486 лв.

Старши учител и старши възпитател ще получават най-малко 1533 лв., а заплащането за главен учител и главен възпитател ще е 1592 лв.

Минималната заплата за директор на училище става 1810 лв., а на заместник-директорите вече е 1675 лв.

Министерството на образованието и науката съобщи на 20 юли тази година, че най-малко 1486 лв. ще получават учителите от 1 септември 2022 г. Това е увеличение с 5 процента в сравнение със сегашното начално равнище. Средно с толкова се повишат и индивидуалните работни заплати на преподавателите в детските градини и училищата.

Индивидуалните основни работни заплати на непедагогическия персонал се увеличават с 4 процента.

Ръстът на заплатите в средното образование от 1 септември тази година е втори за тази година - над вече дадените 12,3 на сто от 1 април т.г.

Повишението беше договорено между министъра на образованието и науката и социалните партньори в анекс към действащия колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование.

Повишението стана възможно след актуализацията на държавния бюджет за 2022 г. От предвидените в нея допълнителни средства 54,5 млн. лв. се разпределят за възнаграждения и осигурителни вноски за сметка на работодателя на педагогическия и непедагогическия персонал в училищата, детските градини и центровете за подкрепа.
БТА