По ОП „Регионално развитие” са инвестирани над 12 млн. лв. за нова апаратура в Александровска
По ОП „Регионално развитие” са инвестирани над 12 млн. лв. за нова апаратура в Александровска / снимка: БГНЕС, архив
Александровска болница инвестира над 12 млн. лева в нова апаратура
60659
Александровска болница инвестира над 12 млн. лева в нова апаратура
  • Александровска болница инвестира над 12 млн. лева в нова апаратура

Патолозите и съдебните медици са специалисти от изчезващ вид и въпросът, който се отнася до тяхното бъдеще, е сериозен. Мнението сподели здравният министър Десислава Атанасова при посещение в Александровска болница. Министърът изрази надежда с апаратурата, която лечебното заведение получава със средства по ОП „Регионално развитие”, то да придобие и допълнителни приходи от външни услуги. Така ще може да се увеличат възнагражденията на работещите и проблемът да бъде решен.

До момента седем нови апарата на стойност 580 000 лева са монтирани в различните отделения на Александровска болница, съобщи проф. Чавдар Славов, шеф на Урологията в лечебното заведение.

„Александровска е бенефициент по оперативната програма и съвместно с бюджета на здравното министерство ще получи 12,8 млн. лева. Средствата се инвестират в 28 апарата в различни клиники в болницата, обединени под надслов - ранна диагностика и лечение на онкологични заболявания”, обясни той.

С най-скъпия уред за момента се е сдобила клиниката по урология. Апаратът струва 163 000 лева и употребата му ще позволи ранното и прецизно диагностициране на тумори на пикочните пътища. Експерти уточниха, че една трета от клиниката е била затворена в продължение на осем години заради лошите условия, които предоставяла на пациентите. В патоанатомията пък се оказа, че за последните три десетилетия нов уред не бил купуван.

Десислава Атанасова припомни, че проектът обхваща 13 държавни и областни болници в страната. Стойността му е 150 млн. лева, които трябва да бъдат усвоени до края на годината.

„Почти навсякъде сме стартирали откриването на строително-ремонтните дейности и доставянето на апаратура. Единство проектът не е стартирал в Кърджали, тъй като имаше обжалване на процедурата, но доколкото знам вече проблемите там са решени, така че съвсем скоро всички пациенти ще имат достъп до високоспециализирана апаратура”, коментира Атанасова.

Това е реформата в българското здравеопазване, обобщи министърът на здравеопазването.