Откриха изгубените ученици в Централна Стара планина
Откриха изгубените ученици в Централна Стара планина / netinfo
Цялата група от около 40 човека, която снощи се изгуби в Стара планина, вече е спасена. Това съобщи за Дарик директорът на Планинската спасителна служба Пенчо Бабукчиев. Той уточни, че групата е била предимно от ученици на възраст между 14 и 15 години и техните учители. Условията в планината са били сурови като за средата на юли – един градус и гъста мъгла.

„Тази група се е движела по маршрут от хижа „Мазалат” за хижа „Тъжа” в Централна Стара планина. Вчера обстановката в този район на планината беше доста неблагоприятна – направо зимна обстановка – температурата беше един градус, силен северозападен вятър и мъгла. Хижарят на „Мазалат” успява през нощта да осъществи светлинна връзка при частично проясняване на времето, поради което част от групата получава ориентация и в 02.20 часа през нощта по-голяма част от групата успява да стигне до хижа „Тъжа”. Тази хижа, за която те са тръгнали. Остават девет души от групата, които бяха в неизвестност до тази сутрин до 10.10 часа. Oще снощи излязоха спасителите от Габрово, Казанлък и Априлци, които търсиха цялата нощ останалите девет души. Тази сутрин те бяха намерени в района на връх Пиргос в Централна Стара планина в добро здравословно състояние. Нашите спасители ги придружават и ги извеждат към хижа „Тъжа”, за да се съберат с останалите хора от групата", добави Бабукчиев.

Намерените учениците и ръководители са част от националния поход "По стъпките на Васил Левски", който се провежда ежегодно. Това съобщи за Дарик д-р Цветан Босев, главен лекар на похода. Той добави, че младежите са настанени в хижа "Тъжа" и в момента си почиват там.

Според него няма данни за липсващи деца от групата, която е пети лъч от похода, минаващ по маршрута през прохода Шипка и хижите „Узана”, „Мазалат” и „Тъжа”. Ръководител на загубилата се туристическа група е учителят от Плевен Павлин Цонев.

В момента се обмисля промяна на маршрута им, за да бъде максимално улеснено придвижването. Крайната цел на похода е родният град на Васил Левски – Карлово.