Намаляват звука от колоните на джамията в София
Намаляват звука от колоните на джамията в София / netinfo

Мюсюлманската общност е съгласна да се измери силата на звука от тонколоните на джамията в София, ако същото се направи и по отношение на камбанния звън от другите храмове в града. Това каза главният секретар на мюфтийството Хюсеин Хафъзов след среща с кмета Бойко Борисов.

Срещата беше провокирана от появилото се в последните дни напрежение заради отправянето на мюсюлманския призив „езан” за молитва чрез високоговорителите.

Кметът и представителите на мюфтийството, сред които обаче не беше главният мюфтия, макар и поканен, постигнаха съгласие високоговорителите да работят максимално тихо.

Бойко Борисов подчерта, че днес лично е бил в района, като на разстояние около 100 метра призивът не се е чувал, но в същото време високоговорителите на протестиращите до джамията от Атака се чували силно.

Кметът каза, че сравнително измерване на звука от високоговорителите на джамията и камбаните от другите храмове е погрешно, защото е ясно, че камбаните бият по-силно.

Призивът „езан” е неделима част от нашия религиозен обред. Ще продължаваме да го изпълняваме в цялата страна. Ако още намалим звука, то значи да спрем високоговорителите, ние не сме между камбанния звън и ако някой посегне един ден и на него, трябва да бъде санкциониран, каза Хафъзов. Той подчерта, че се съмнява в обективността на подадените сигнали в общината срещу високоговорителите.

В писмо до Столичния общински съвет Атака иска до края на месеца да бъдат свалени високоговорителите от джамията Баня Башъ в центъра на София.

От Атака бяха категорични, че не е в правомощията на кмета да спре или намали звука на високоговорителите на джамията. Тъкмо затова те са изпратили писмо до Столичния общински съвет, в което искат спирането, а не намаляването на звука от джамията.

Над 35 хиляди подписа срещу високоговорителите била събрани от партията по време на близо двумесечната им акция пред джамията. Лидерът на Атака Волен Сидеров отрече акцията да е свързана с отношение на партията към исляма като религия – проблемът бил в агресивното извеждане на този звук и липсата на разрешение според партията за поставянето на високоговорителите.

Оказа се, че от началото на протеста си пред джамията в Атака не са разбрали какво точно се изрича в записите, които се излъчват. Възможно е това да бъде покана за джихад, каза Волен Сидеров. Който допълни, че в редица европейски и даже мюсюлмански държави подобна практика се прекратявала, защото хората не били съгласни да им се натрапва покана за молитва. Според Атака призивът „езан” не бил религиозен ритуал.

От Атака бяха категорични, че високоговорителите били поставени в нарушение на законите и на Конституцията. Те обаче не посочиха конкретна законова разпоредба, която да забранява изрично публичния призив към мюсюлманите за молитва. Споменати бяха само Законът за здравето и Законът за защита от шума. Като пример за нарушаване на основния закон те цитираха текста от Конституцията, според който официалният език у нас е българският. Както и това, че основният закон не допуска ограничения на правата или привилегии, основани на етническа принадлежност и религия.

Тук става въпрос повече за политика, защото настоящия главен мюфтия отдавна е свързан със съмнителни фундаменталистки организации, каза Волен Сидеров. Според заместника му Антон Сираков в случая с озвучаването на джамията ставало въпрос за „арогантно демонстриране на превъзходство”.

Не препоръчвам на никого, независимо от високия му рейтинг, да се намесва в религиозните отношения, коментира Димитър Рангелов, бивш зам.-кмет в столицата.

Твърденията на Волен Сидеров, че в джамията се пропагандира политика, Хафъзов коментира пред Дарик радио с една дума – параноя.

Кметът на София изрази увереност, че от Атака няма са предизвикат сблъсъци по време на утрешния протест около джамията.