Двете най-големи синдикални организации в сектор "Сигурност" – Синдикатът на служителите в затворите (ССЗБ) и Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) излязоха на голям протест в София.

Протестът започна точно в 12 часа пред сградата на Министерство на правосъдието.  Очаква се след това да се премести пред Министерство на вътрешните работи, пред Министерство на финансите и накрая пред сградата на Народното събрание.

" Управляващите трябва да проявят необходимия разум и в условията на политическа криза да направят всичко необходимо да приемат така важната актуализация на бюджета, с която да изпълнят не само исканията на ССЗБ и СФСМВР, но и на други професионални обществени групи, предвид нарастващата инфлация", каза Цветан Михайлов, член на Управителния съвет на Синдиката на служителите на затворите в България, цитиран от БГНЕС.

„Исканията на този протест остават същите, както бяха заявени на протеста през месец февруари пред Народното събрание в една друга демонстрация на недоволство, отново организирана заедно със Синдикалната организация на служителите в МВР. Исканията са за увеличение на основните трудови възнаграждения с 25%, като този процент към онзи момент беше поставен като основа за начало на преговори”, подчерта той.

Михайлов заяви, че една от осиновените причини за протеста е, че такива преговори в продължение на няколко месеца не са били осъществени.

„Другата е така широко обявените реформи, които до момента единствено и само остават на думи. Определяме ги като имитация”, сподели той.

„От друга страна, ние настояваме за реформа, но тя да бъде всеобхватна, направена в ясни приоритети и срокове като ангажименти”, подчерта Михайлов, като уточни, че исканата от тях реформа трябва да промени настоящото състояние на структурите за сигурност.

Причина за недоволството са проблеми, свързани с политиката на доходите в двете ведомства и липсата на адекватни предложения за увеличаване на основните заплати на служителите.
 

БГНЕС


„Управителните съвети на ССЗБ и СФСМВР се обръщат публично към министър-председателя, министъра на финансите, министъра на вътрешните работи и министъра на правосъдието с покана да присъстват на протеста и по този начин да уважат протестиращите и да представят публично визията си за изпълнение на заявените социално-икономически искания и стратегията си за реформи в сектора. С присъствието си ще имат и възможност да чуят без посредници мнението и притесненията на протестиращите служители и усетят от първо лице енергията и недоволството на всички тях”, казват синдикатите.
 

БГНЕС


В призива за протест служителите в затворите и полицаите казват, че настояват единствено за достойно заплащане, за достойни условия на труд и за истинска реформа в полза на гражданите, с уважение към служителите и в името на сигурността на България.
 

БГНЕС

БГНЕС