Реакцията на България след издаването на новите смъртни присъди в Либия е абсолютно обоснована, а реакцията на реакцията на международната общност не е нещо, от което Либия трябва да се учудва. Това е обяснил министърът на външните работи Ивайло Калфин на временно управляващия либийското посолство в София Тахер бен Шабан по повод критичния меморандум на либийското външно министерство.
Ивайло Калфин обясни пред журналисти, че българската страна ще изчерпи докрай съдебната процедура, по която ще бъде решен казусът с българските медици, но настоява това да стане бързо.
България е страна, която защитава принципите на толерантността. С тези думи Ивайло Калфин коментира тази част от меморандума на либийското външно министерство, която гласи, че политическата позиция на България и Европейския съюз след произнасянето на смъртните присъди показва склонност към разпалване на войни и вражда между цивилизациите.
Външният ни министър съобщи, че вчера Наказателният съд е оповестил мотивите за решението си и че в момента те се провеждат. Това означава, че до 27 януари защитата на медиците ни трябва да е подала жалба срещу присъдите, издадени на 19 декември тази година.
Трябва да обжалваме, защото в противен случай даваме знак, че приемаме смъртните присъди, коментира министър Калфин. Той съобщи още, че в следващите дни трябва да бъде уточнен екипът от адвокати, който ще защитава българските медицински сестри. Петте са пожелали в съдебната зала да ги представляват адвокатите Осман Бизанти, Георги Гатев, Пламен Ялнъзов, Владимир Шейтанов, египетският адвокат Аддиб, както и французите от международната организация „Адвокати без граници”.
Личните ми притеснения са, че включването на адвокати с много различни виждания може да забави хода на делото, призна Ивайло Калфин. Той обяви, че все още няма отговор от либийска страна на молбата на близките на медиците да получат право да ги посещават в затвора „Джудейда” от 9 до 17 януари. Страната ни е изпратила и нота, в която се настоява доктор Здравко Георгиев, който беше оневинен от Наказателния съд, да се завърне в родината си.