/ МВнР
"Днес отбелязваме деня на Обединените нации. На тази дата преди 78 години, е взето решението да се "избавят идните поколения от бедствията на войната" и се изгради нов международен ред, в който отношенията между държавите се развиват на основата на закрилата на човешките права, правото на самоопределение и ненарушимостта на суверенитета и териториалната цялост". Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
 
"За тези 78 години, най-важният от всички принципи се оказа решимостта на държавите да решават споровете си по мирен път. Въоръжените конфликти се бяха превърнали в управляемо изключение и бяха отворени вратите за широк спектър от области на сътрудничество между държавите, насочени към социално-икономическото развитие на техните общества. Днес тези принципи, които намираме в Устава на ООН, са безпрецедентно застрашени, а това  ги прави още по-необходими от всякога. Агресията на Русия срещу Украйна за първи път, по такъв брутален начин, наруши тези принципи и ни показа, че постигнатото от ООН през всичките тези години, не е даденост. То е отстоявано с цената на огромни усилия, полагани ежедневно от дипломати, политици, общественици, хуманитарни работници и доброволци по цял свят. Обединява ни идеята, че  светът може да бъде едно по-добро място за живот. С много от тези хора, аз имам удоволствието да работя. Това са настоящи и бивши дипломати от Министерството на външните работи, служители в специализираните агенции на ООН, представители на доброволчески и обществени организации и не на последно място, българските младежки делегати към ООН. Към тези хора бих искала да се обърна на днешния ден и  поднеса благодарността си за ежедневните им усилия да утвърждават принципите и ролята на ООН в съвременния свят и  достойното място на България в Организацията", заяви Габриел.
 
"Преди по-малко от месец осъществих първото си участие като вицепремиер и министър на външните работи на България в Общия дебат на Общото събрание на ООН. Там бях пряк участник в динамиката, с която Организацията посреща предизвикателствата на съвременния свят . Бях и част от създаването на възможности за  България  да утвърждава своите идеи и виждания за постигането на целите на ООН. А гласът на България в ООН се чува. Доказателство за това е изключително успешното, първо в историята, българско председателство на Икономическия и социален съвет на ООН. То постави България в центъра  на процеса на взимане на решения за изпълнението на Целите за устойчиво развитие. Само преди седмица България бе избрана в Съвета по правата на човека с най-голям брой гласове - 160", допълни тя.

По думите ѝ това  е изключително признание за водената от страната ни политика за утвърждаване на защитата на човешките права и свободи като гарант за върховенството на закона и правовия ред.    
 
"Днес предизвикателствата пред ООН се простират от запазването на мира и сигурността до управлението на кибер-пространството и изкуствения интелект. Тези въпроси изискват иновативни и работещи решения, достъпни за всички и включващи приноса на частния сектор, международните финансови институции и гражданското общество. Един от ключовете към тях е предоставянето на повече възможности на младите хора да участват във вземането на решения. България е една от едва 40 държави, които участват в програмата на ООН "UN Youth Delegate Programme". По този начин страната ни се нарежда сред държавите лидери в международен план, които признават младежта като равностоен партньор в процесите на вземане на решения на национално и международно равнище и осигуряват младежкото включване в системата на ООН", каза още Габриел.
 
"Светът има бъдеще. ООН, като единствената световна организация има роля в решаването на въпросите на бъдещето. България има силна роля за намирането на решения на предизвикателствата на бъдещето", подчерта вицепремиерът.
МВнР