През последните 15 години Конституционният съд /КС/ демонстрира политическа безпристрастност и своята независимост по отношение на изпълнителната, законодателната и съдебната власт, заяви президентът Георги Първанов на официална церемония по честването на 15-годишнината от създаването на Конституционния съд в България.
Той подчерта, че към Конституционния съд са отправени много упреци и истинския адресат на тези критики е Народното събрание. Нито едно решение на Конституционния съд не беше оспорено и неизпълнено, заяви Първанов. Както досега, така и за в бъдеще Конституционния съд ще бъде един от стълбовете на Конституционната система в демократичното управление в България, каза държавният глава. Той подчерта, че Конституционният съд представлява неутрална и независима институция, който осъществява контрол върху спазването на основния закон.
От своя страна председателят на Конституционния съд Неделчо Беронов подчерта, че за съжаление в законодателството ни липсва ефективен правен механизъм, обезпечаващ уреждането на възникналите правни последици от актове, обявени за противоконституционни. Той смята още, че трябва да се разшири кръга на институциите, които могат да сезират Конституционния съд. В момента това са президентът, Министерски съвет, Народното събрание, омбудсманът на България, главният прокурор, Върховният касационен съд и Върховният административен съд.
Премиерът Сергей Станишев изтъкна, че в последните поправки в Конституцията през март и омбудсманът на Р България може да сезира Конституционния съд по сигнали на граждани и граждански сдружения. Конституционният съд показа, че се явява ефективен инструмент, който гарантира върховенството на Конституцията, каза министър-председателят. Станишев изтъкна независимостта и безпристрастността на Конституционния съд независимо от политическата конюнктура. Решенията на съда винаги са били спазвани, което показва, че има добре изградена правна култура у нас, подчерта Станишев.