Европейският парламент се избира от гражданите на Европейския съюз и представлява техните интереси. От 1979 г. членовете му се избират пряко.
Изборите за ЕП се провеждат на всеки пет години, като всеки гражданин на ЕС, който има право да гласува, може да вземе участие в тях.
Сегашният парламент, избран през юни 2004 г., има 785 члена от 27-те държави членки. Близо една трета от тях са жени. България има 18 депутати в Европейския парламент. Те са избрани през май 2007 година, след като страната се присъедини към Европейския съюз. В новия ЕП страната ни ще бъде представена от 17 евродепутата.
Членовете на парламента не се групират по националности, а по политически групи. Седемте политически групи в сегашния парламент представляват различни концепции за европейската интеграция от силно федералистки до откровено скептични. Парламентарните групи и съответно представените партии в Европарламента от 2004-а до 2009-а са: група на Европейската народна партия и европейските демократи, групи на социалистите в Европейския парламент, група на Алианса на либералите и демократите в Европа, група на Съюза на Европа за нациите, група на Зелените/Европейски свободен алианс, Конфедеративна група на Европейската обединена левица-Северна зелена левица, група Независимост/Демокрация, както и независими членове. Петима от българските евродепутати са членове на ЕНП-ЕД, други петима на групата на социалистите, други петима наши депутати пък са членове на Алианса на демократите и либералите в Европа, а трима български евродепутати са независими.
Както и националните парламенти, Европейският парламент работи по комисии. Парламентарните комисии се занимават с определени въпроси (външни отношения, бюджет, околна среда и др.). В Комисията за петициите гражданите на ЕС могат да отправят петиции директно към парламента.
Парламентът има три основни функции, утвърдени с учредителните договори за създаване на Европейския съюз от 50-те години насам.
Законодателна функция: да приема нормативните актове на ЕС, като тази функция се споделя със Съвета. Участието на Европарламента в законодателния процес помага да се гарантира демократичната легитимност на приетите текстове.
Бюджетна функция:, Оказва влияние върху разходите на Съюза. Тази функция също се споделя със Съвета. В края на бюджетната процедура ЕП приема бюджета в неговата цялост.
Надзорна функция: Парламентът одобрява кандидатурите за членове на Комисията и има право да поиска оставката й. Той освен това упражнява политически надзор върху работата на останалите институции.
Парламентът одобрява важните международни споразумения на ЕС, включително приемането на нови държави членки и търговските и асоциативни споразумения между ЕС и трети страни.
Парламентът избира европейския омбудсман.
Парламентът връчва всяка година наградата „Сахаров" на личности или организации, допринесли за защитата на човешките права по света.
Европейският парламент работи във Франция, Белгия и Люксембург. Пленарните сесии, в които участват всички депутати, се провеждат в Страсбург, официалното седалище на ЕП. Заседанията по комисии и допълнителните пленарни сесии (т.нар. минисесии) се провеждат в Брюксел, а секретариатът на ЕП е базиран в Люксембург.