Министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров се срещна с посланиците на Европейския съюз в България. На нея той ги запозна със сложната ситуация в страната ни и основните предизвикателства пред правителството и обществото в разгара на поредната пандемична вълна. Министърът загатна, че ако въведените мерки срещу COVID-19 у нас не дадат необходимия резултат и здравната система продължи да бъде все така натоварена, единственият изход ще е въвеждането на локдаун

Обявиха при какви условия ще бъде въведен локдаун в България

„Нарастването на броя на заразените лица в последните седмици затруднява здравната ни система, която вече е близо до максималния си капацитет, особено по отношение на интензивните легла“, допълни той и увери, че са предприети необходимите действия за осигуряване на допълнителни интензивни легла и тяхното оборудване. Проблем е осигуряването на медицински персонал и това е основният показател, който здравните власти следят, тъй като е важно да се осигури лечение на всички болни.

"Ако въведените мерки със „зелен сертификат“ не дадат резултат, единствената алтернатива остава въвеждането на локдаун. В същото време след две седмици в страната предстоят президентски и парламентарни избори", подчерта той.

Здравните власти с три важни решения за кризата с интензивни легла в София

„Стремим се всячески да го избегнем, да приложим максимално строго противоепидемичните мерки. Надявам се те да дадат резултат и да избегнем пълно затваряне на страната, за да можем да проведем изборите, макар и в условия на пандемия“, заяви още здравният министър.

„За разлика от предишните COVID вълни този път ние проведохме предварителна подготовка. Имаме план, осигурихме предварително достатъчно лекарства, разкриваме поетапно легла за болни с COVID-19, поддържаме непрекъсната връзка с производителите на кислород. Засега имаме достатъчно лекарства, осигурено е и достатъчно количество кислород“, допълни той.

Министерство на здравеопазването

Янев: Усилията ни са насочени в посока да не се стига до локдаун (ВИДЕО)

Д-р Кацаров обясни на посланиците двете основни предизвикателства пред управлението на пандемията у нас. Едното е, че здравната ни система е в лошо състояние и е тежко дебалансирана. Служебното правителство няма нито необходимото време, нито правомощия да проведе необходимите реформи.

Второто предизвикателство е свързано с това, че страната ни е в предизборна кампания вече 6 месеца. В битката си за гласоподаватели политическите партии използват служебното правителство като боксова круша. „Някои от тях са готови да яхнат всяка популистка вълна, всеки популистки призив в стремежа си да спечелят някой глас в повече на изборите и изобщо не се интересуват от нищо друго, включително и от живота и здравето на хората“, обясни министър Кацаров. 

По отношение на ниските нива на ваксинация у нас д-р Стойчо Кацаров заяви, че причините за това са комплексни. Според него те са свързани с особености на историята, културата, тоталитарното минало, религията, които са формирали народопсихологията ни.

"Този начин на управление с ширеща се корупция, популизъм като основна политическа визия има своите последици. Настъпва деморализация, хората започват да губят ориентири за добро и зло, създава се недоверие към властта и към демокрацията дори. На тази почва много лесно проникват сред населението мистични теории, че ще чипират хората, че тези ваксини ще се използват за нещо друго, а не за превенция“, коментира д-р Кацаров.

Той бе категоричен, че партиите, които са заложили в предизборната си кампания на идеята, че 80% от българското население са антиваксъри, ще загубят. Това не е така и масовото ваксиниране след въвеждането на зеления сертификат го доказва. „Повечето от протестите са политически и партийни, част от предизборнната кампания“, заяви той и увери, че ситуацията с пандемията в страната е тежка, но все още е под контрол. Д-р Кацаров бе категоричен, че все още може да се избегне локдаун и да се излезе от кризата.