“Приетият тристълбов (пенсионен) модел се е доказал (...) системата е добра”, това заяви проф. Григор Димитров в ефира на NOVA NEWS. Бивш член на надзорния съвет на здравната каса (НЗОК), той участва в работна група към социалното министерство за анализ на пенсионната система в България. 

Според експерта има световен недостиг на работна ръка. През 2000 г. 129 души са замествали всеки 100, които напускат работа. Сега съотношението е 69 на 100. 

Нарушен е и принципа на принос и полза, пример за което е ковид добавката, която направи така, че две трети от пенсионерите да получават една и съща пенсия, независимо от стажа им, добави Димитров. 

Експертът съобщи, че средносрочната прогноза на правителството иска увеличение на осигурителните вноски от 5% до 2027 г. Според него обаче това няма да оздрави системата.  

Той предупреди, че намаляването на инфлацията ще доведе до спад в ръста на пенсиите.  

Димитров определи бюджетът на НЗОК за тази година като “щедър”. Според него страхът от фалит на здравната каса е необоснован, тъй като парите за болниците се отпускат на база на съмнителни статистики:

“Хоспитализациите са около два милиона и 300 хиляди при шест милиона осигурени лица, това означава, че, горе долу, всеки втори е ходил в болница. Извинявайте, трудно ми е да го повярвам. Икономическите условия в следващите години ще ни принудят да направим реформи в здравеопазването”, заяви експертът. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

NOVA News