До 5000 лв. глоба за изтупан от балкона килим или запален контейнер
До 5000 лв. глоба за изтупан от балкона килим или запален контейнер / cнимкa: Sofia Photo Agency

Глоба до 5000 лева ще бъде налагана на всеки, който подпали контейнер за смет, след като хвърли незагасена цигара в него. Това предвижда нова наредба на Столичната община за обществения ред. Тя е изготвена от заместник-кметът Юлия Ненкова и предстои да се одобрява от Общинския съвет през октомври. Същата санкция ще се налага за изтупване на килим от балкона, форсиране на автомобилен двигател на място или миенето на автомобилни стъкла на кръстовища.

Глобата до 5000 лева ще се налага на физически лица, а ако в нарушение на наредбата се уличат еднолични търговци или юридически лица, тогава ще се налага имуществена санкция до 50 000 лева.

Новият нормативен документ отменя досегашната наредба и има някои нови елементи. Така например се съкращава с един час разрешеното време за ремонти в сгради етажна собственост и те вече могат да се правят между 8 и 14 часа и от 16 до 19 часа, вместо до 20 часа. С два часа се намалява времето вечер, в което в жилищни сгради могат да работят шумни апарати, като зъболекарски или циклещи машини и занапред разрешеният интервал ще е от 16 до 19 часа, вместо до 21 часа. Съкращава се рязко и времето, през което може да се свири и преподава на музикални инструменти, както и да се музицира. В бъдеще това ще се прави легално от 9, а не от 8, както беше досега до 14 часа и от 16 до 19 часа, а не до 22 часа.

И в новия документ остават познати и досега забрани, като тази за шумни забавления в жилищни сгради между 22 часа и 8 часа или просията на обществено място. С питейна вода изрично е забранено да се перат килими или да се охлаждат напитки. Забрана има за драскането по сградни фасади, повреждането на некролози, разхождането на домашни кучета без намордник и извън определените места, ловенето на полезен дивеч, хвърлянето на бомби или пиратки на обществени места и т.н. В новата наредба обаче отсъства досега съществуващата забрана за паркиране на автомобили в училищни дворове. Това е така, защото тази забраната фигурира в друг общински документ - Наредбата за организация на движението в столицата.