Бившият заместник здравен министър в служебното правителство доктор Мирослав Ненков определи като „умерено съществени нарушения" констатациите от проверките на инспекторите на здравната каса, че 31 болници в цялата страна мамят с документи, за да вземат пари по клинични пътеки. Според него това твърдение било „несериозно", а истинският проблем на здравната каса бил, че тя не проверявала качеството на медицинската дейност, а само документите.
„По-скоро в тези болници са открити някакви нарушения. Например, ако инспекторите от здравната каса установят липсващ един подпис, цялата пътека пада независимо целия труд, който е хвърлен, парите, които са похарчени от болницата и че пациентът е излекуван", добави още д-р Ненков.
По думите му болниците трябва да получават пари освен за преминал пациент и за качество: „В момента здравната каса въобще не я интересува какъв е изходът от конкретния случай".
„Здравната каса иска примерно за пътека "апандисит" да съдържа 32 документа, които нямат отношение към диагнозата. Ако липсва едно от тези изследвания, веднага налага глоба. Ето ти го едно „източване" на касата, което не е никакво източване", коментира бившият зам. здравен министър.
По отношение на това, че са правени манипулации и лечение от лекари без специалност той уточни, че почти няма случаи лекари без специалност да не са с покритие с човек със специалност: „Това е документална греша, че човекът без специалност е посочил своето име и не е дописал името на лекаря със специалността. Нали не си даваме сметка, че като има 10 специализанти и трима специалисти анестезиолози, ще работят само специалистите, а специализантите ще ги гледат в ръцете - напротив, обратното е. но в документацията, която се попълва, се пише и името на специализанта и на специалиста".
Според него едно от най-сериозните установени нарушения е липсата на пациенти. „Не може да се каже в конкретния случай дали са използвани само налични данни на пациент да се отчете пътека или примерно, че човекът е отишъл до вкъщи да се изкъпе, защото болничната баня е отвратителна".
Като друго сериозно нарушение д-р Ненков посочи и констатацията, че има документи, според които лекари, докато са били в отпуск, са преглеждали.
„Факт е, че има колеги, които са си продали дипломите и които се водят на работа в определени отделения, за да може отделението да направи бройката лекари специалисти и да има съответната степен на компетентност, за да взима повече пари от здравната каса. Тези случаи са много сложни за доказване, защото хората се водят на работа, води им се график, тече им заплата. Това е вид измама, но отделението, в което този човек си е продал дипломата работи неофициално, има петима квалифицирани лекари и той трябва да е шести, за да получи най-високата степен на компетентност, от него не зависи тази степен на компетентност, ако трябва да сме честни. Петимата, които работят обективно в това отделение вършат прекрасна работа за пациентите си. Ако това отделение мине в по-ниския клас, без този, който си е продал дипломата, рязко ще им паднат доходите на тези хора и те ще се разбягат и като се разбягат от съответната болница, си ликвидират тази дейност, а хората от общността остават без този вид медицинска помощ", обясни д-р Ненков.
Все пак той подчерта, че има отделения, които наистина кретат и източват касата, защото не вършат добра работа нито като качество, нито като количество, но тези случаи са малко. „По-голяма част от случаите са такива, каквито ви казвам - не им достига един човек, за да бъдат регистрирани като най-висока степен на компетентност и те го намират по някакъв начин, а самото отделение предлага медицинска помощ, която е на чудесно ниво", уточни д-р Мирослав Ненков.