България е отказала всички молби за убежище за последните 10 години
България е отказала всички молби за убежище за последните 10 години / Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
България е отказала всички молби за убежище за последните 10 години
52106
България е отказала всички молби за убежище за последните 10 години
  • България е отказала всички молби за убежище за последните 10 години

За 10 години България не е предоставила убежище на нито един чужденец, който е подал документи, молейки за закрила от държавата ни. Това стана ясно по време на представянето от вицепрезидента Маргарита Попова на новия състав на Комисията за предоставяне на убежище. Комисията разглежда всеки един случай поотделно и предлага своите заключения на вицепрезидента.

Според предоставените от Комисията данни, за периода 2002-2011 г., са подадени молби от името на 159 души, всяка една от които е била отхвърлена. Последните 3 òтказа са от началото на 2012-а, като предстоят да бъдат разгледани още 9 нерешени случая от края на миналата и началото на тази година.

Най-много молби за убежище са постъпвали от хора от Армения - общо 37 души, следвани от афганистанци - общо 26 души. Освен тях е имало около 30 от Африка, 30 от Азия, 10 от Близкия изток и 10 от Европа. Най-често срещаната причина молбите да бъдат отхвърляни, е, според статистиката на Комисията, поради "нелегално напускане на страната и връщане от граничните власти на съседните ни държави". Общо 67 души, които са подали молби за убежище в България, са правили подобен неуспешен опит да избягат от нашата страна. Втората най-често срещана причина за отказ е описана като "явна неоснователност на подадените молби и злоупотреба с правото за предоставяне на убежище", в 49 от случаите.

Комисията за предоставяне на убежище е пресъздадена с нова структура от новия президент по указ 124 от 27 март 2012 г. Нейният председател е Лили Станкова, бивш представител на България към Европейския комитет по имиграция към Съвета на Европа и член на Комитет "Солидарност и управление на имиграционния поток" в ГД Вътрешни работи на Европейската комисия. Членовете на Комисията са Благой Видин, професор по Международно право и международни отношения в СУ и член на консултативния съвет по международноправни въпроси към министъра на външните работи; Кина Събева - председател на Българския съвет за бежанци и имигранти; съдия Николай Димов - заместник-председател на Софийски градски съд, бивш член на комисията; и доцент Николай Добрев - ръководител катедра по Международно публично право, също бивш член на Комисията. За момента има едно свободно място, предвидено за експерт.

На представянето на Комисията присъства и комисар Драгомир Петров - директор на дирекция „Имиграция" към МВР, който обясни, че към неговата дирекция има два дома - в софийското село Бусманци и в град Любимец, Свиленградско, с общ капацитет за 700 души. Пребиваващите в тези домове са незаконно-пребиваващи в България чужденци, които не са подали молба за хуманитарна закрила, обясни Петров.

На представянето на новия състав на Комисията присъстваше също и Никола Казаков - председател на Държавна агенция за бежанците, който обясни, че към неговата дирекция също има два приемни центъра - в София и в новозагорското село Баня, с общ капацитет за 400 души, като се строи трети център до свиленградското село Пъстрогор. Казаков обясни разликата в работата на Комисията и на Държавната агенция за бежанците: „Комисията предоставя убежище. Ние предоставяме хуманитарен статут и статут на бежанец. Това са две различни закрили".

Станкова обясни, че при отказ на убежище, какъвто за последните 10 години се е получавал при 100% от подадените молби, спира и интеграционният процес на засегнатите хора. Присъстващите изтъкнаха още, че понятията закрила и убежище не бива да се объркват.

Хора, подали молба за закрила чрез Комисията, са сравнително малък процент от всичките чужденци, приютени в България. Според Милагрос Лейнес, представител в България на върховния комисар за бежанците на ООН, за периода от 1993-а година насам е дадено право да пребивават в България на повече от 6000 души, като общо подалите молби за периода са повече от 20 000.

България е отказала всички молби за убежище за последните 10 години
netinfo