Във връзка с усложнената епизоотична обстановка в Европа по отношение на болестите шап по чифтокопитните животни, шарка и чума по дребните преживни животни, и Африканска чума по свинете, БАБХ регулярно и своевременно информира всички заинтересовани страни - браншови организации, областни управители и Сдружението на общините в Република България, с цел достигне на актуалната информация до животновъдите чрез кметовете на населените места, съобщиха от пресцентъра на БАБХ.
Агенцията напомня за мерките за биосигурност, които следва да се спазват от фермерите, с цел предотвратяване разпространението на заразни заболявания и опазване на здравето на животните:
• Не купувайте животни от региони, засегнати от заразни заболявания;
• Винаги купувайте животни само от проверени ферми и с необходимите гаранции за тяхното здравословно състояние;
• Не купувайте животни на примамливо ниски цени;
• При закупуване на нови животни ги отглеждайте за известен период (1-2 седмици) отделно от останалите животни;
• Не допускайте в стопанството си транспортни средства, без да са дезинфекцирани;
• Не допускайте в стопанството си случайни хора, а при влизане на външни лица, те трябва да се дезинфекцират;
• При възможност не смесвайте животните си с други стада по време на паша;
• Избягвайте пазари, изложби и други събирания с животни;
• Не купувайте животински продукти (месо, мляко и продукти, произведени от тях) от нерегламентирани пазари и с неизвестен произход – от България или други държави, тъй като те могат да спомогнат за разпространeнието на заразни заболявания;
• При съмнение за заболяване незабавно уведомете ветеринарен лекар или се обадете на спешния телефон на БАБХ: 0700 122 99.
Актуална информация относно епизоотичната ситуация в Европейския съюз (ЕС)
От началото на 2025 г. е налице влошена епизоотична ситуация на територията на Съюза по отношение на болестта шап по чифтокопитните животни.
На 10.01.2025 г. в Германия е регистрирано огнище на шап по чифтокопитните животни, което е първото регистрирано в страната от 1988 г. насам и първото от 2011 г. на територията на ЕС. За ликвидиране на болестта са предприети незабавни мерки, в т.ч. и превантивно унищожаване на животни в част от ограничителните зони и в контактни стопанства, както и са въведени забрани за придвижване на живи животни и продукти. Надзорните дейности в Германия бяха засилени. В резултат от тези усилия болестта беше овладяна на територията на страната.
В следващите месеци беше регистрирано ново проникване на шап по чифтокопитните в ЕС - в Унгария (на 06.03.2025 г.). Впоследствие и предвид близостта на засегнатата територия до северната граница на страната, огнища на заболяването бяха регистрирани и в Словакия. В същото време в Турция шапът се счита за ендемично заболяване и ежегодно се установяват огнища.
Към момента в България няма констатирани случаи на шап. Последните регистрирани огнища на болестта в страната са от 2011 г.
От 2024 г. е влошена обстановката в региона и по отношение на болестите чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ) и шарка по овцете и козите (ШОК), като ЧДПЖ се разпространи от лятото на 2024 г. (м. юли) в Румъния и Гърция, а през ноември 2024 г. беше констатирана и в гр. Велинград, обл. Пазарджик. През март 2025 г. болестта беше регистрирана и в Унгария. Нова вълна на шарка по овцете и козите също започна в Гърция през август 2024 г., а от септември 2024 г. до януари 2025 г. огнища бяха констатирани и в южната част на България, като засегнати бяха обл. Ямбол, обл. Стара Загора, обл. Хасково и обл. Сливен. След три месеца без епидемични прояви на болестта шарка по овцете и козите, през месец май е констатирано ново огнище на заболяването в обл. Хасково. Епизоотичният процес продължава да се развива и в Гърция понастоящем. И двете болести са ендемични в Турция.
В Румъния са наложени забрани от Европейската комисия (ЕК) за движения на дребни преживни извън границите на страната дo 30 септември 2025 г. Идентични мерки са налице и за Гърция до 31.10.2025 г., съгласно Решение за изпълнение (ЕС) 2025/859 на Комисията от 30 април 2025 година.
Поради неприключено огнище на чума по дребните преживни животни в България и обструкциите, които БАБХ среща от страна на собствениците на засегнатите обекти, в т.ч. и обжалването на заповедта за необходимите мерки по съдебен ред, ЕК наложи забрани за движение на дребни преживни извън страната дo 30.09.2025 г., съгласно Решение за изпълнение (ЕС) 2025/784 на Комисията от 14 април 2025 година.
Източник и на двете болести са болните животни. Предаването им става с директен контакт между болни и здрави животни, както и с контаминирани с вируса фуражи, оборудване, превозни средства, постеля. Собствениците на обекти за отглеждане на дребни преживни животни (овце и кози) могат да предпазят стопанствата си като допускат в тях само и единствено животни с доказан здравен статус; избягват контакти с животни от други стада (например на пасище); избягват посещения на други животновъдни обекти; избягват размяна и споделяне на животни, инструменти и превозни средства c други ферми.
В България се прилага Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите, която включва и надзор за трансграничните болести шап по чифтокопитните, шарка по овцете и козите, чума по дребните преживни. Програмата предвижда активен надзор чрез ежемесечни клинични прегледи в обекти за едри и дребни преживни животни на извадков принцип, базиран на оценка на риска в шестте южни гранични области на страната – Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград. Освен това се извършва вземане на проби за лабораторни изследвания на всеки три месеца.
Допълнително се извършва активен клиничен надзор ежемесечно в 21 населени места, разположени в непосредствена близост до границата с Турция, където също се вземат проби за изследване. Програмата предвижда и вземане на проби при съмнение за възникване на болестта на територията на цялата страна.
В ЕС остава влошена и ситуацията с болестта Африканска чума по свинете. Продължава разпространението на болестта в популацията диви свине, като от началото на годината в страната са констатирани 276 случая. До момента се регистрирани 205 броя огнища на АЧС при домашни свине в Европа, като най- много са в Румъния - 134 бр. Последният случай в ЕС е от Словакия с над 18 000 броя домашни свине. Последното регистрирано огнище на АЧС при домашни свине в България е през март 2024 г., в обл. Пловдив при свине, отглеждани за лична консумация.
С оглед на така описаната ситуация с посочените заболявания, БАБХ апелира стопаните за незабавно подаване на информация в случай на възникнало съмнение за наличие на болести, установяване на нерегламентиран и незаконосъобразен внос, движения/придвижвания и продажби на живи животни и други нарушения. В тези случаи следва да бъдат уведомявани незабавно компетентните органи.
Отново напомняме, че БАБХ разполага и с денонощно работещия горещ телефон: 0 700 122 99 за приемане на сигнали, жалби в т. ч. и аноними, за нерегламентирани дейности с живи животни. В спешен порядък същите ще бъдат проверявани от компетентните власти, с налагане на санкции при установени нарушения.