- Заместник-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев
Около 60 000 българи в 35 общини в момента имат режим на водата или нарушено водоподаване. Това съобщи в ефира на Дарик зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев. Министерството е принципал на 29 от ВиК-дружествата в страната, които покриват около 90% от населението и територията на България.
Зам.-министърът уточни, че в някои населени места водата спира между 3 и 4 часа само през нощта, но другаде проблемът е по-сериозен. По данните на МРРБ в момента с нарушено водоподаване в 14 области, 35 общини - 6 града и 67 села. Това прави засегнатото население от воден режим около 60 000 жители.
Най-големият град, в който има проблем и той е от години, е град Омуртаг, съобщи още Добромир Симидчиев. Там има режим на водата, от който са потърпевши над 8000 души.
МОСВ: Язовирите с питейна вода са пълни, има до края на годината
По данни на МОСВ комплексните и значими язовири с питейна вода в България са пълни 89%, което гарантира, че няма да има проблем с водата до края на годината. Това заяви в ефира на Дарик Красимира Янкова - експерт в отдел „Използване на водите" в екоминистерството. Данните са отпреди седмица и са по повод появилите се в медиите информации, че и недостигът на вода в язовирите е една от причините за това в много населени места в близо една трета от страната, да има режим на водата.
От списъка на язовирите, които управлява МОСВ, 12 язовира са с основно предназначение питейно-битово водоснабдяване и министерството следи състоянието на водите на база на ежедневна информация от дружествата, които експлоатират язовирните стени и съоръженията към тях, уточни Красимира Янкова. По думите й наличните обеми вода в тези язовири са достатъчни да гарантират задоволяването на нуждите до края на годината.
Комплексни и значими язовири са „Искър” и „Бели Искър”, които снабдяват с вода София и общините около столицата, „Среченска бара” - той водоснабдява Враца, Монтана, Берковица и Вършец, язовир „Христо Смирненски”, който доставя вода на Габрово, „Йовковци”, водоснабдяващ Велико Търново. И още язовирите „Камчия” и „Ясна поляна” - за района на Бургас, „Асеновец”, който снабдява с вода Сливен, „Боровица” за района на Кърджали, „Студена”, водоснабдяващ Перник и „Дяково”, който снабдява с вода Дупница
От МОСВ все пак направиха уговорката, че проблем с водата могат да имат тези населени места, които ползват вода от подземни водоизточници и там, където има речни водохващания. Авариите били друга причина за водния режим в някои региони.
Причините - основно поливането и лошото състояние на водопроводите
Локалните водоизточници, с които се захранват част от населените места, свръхконсумацията на вода и лошото състояние на водоснабдителната мрежа бяха посочени като основни причини от зам.-министър Симидчиев за водния режим в доста населени места.
По думите му може би най-незначителният проблем били авариите или планираните ремонти. „Голяма част от градовете ни се снабдяват от локални водоизточници, които са сезонно зависими - т.е. лятото, когато има минимален отток водното количество в тях спада. За проблема помага и изключително увеличената консумация на вода от поливането”, отбеляза той. И допълни, че според сега действащото законодателство използването на питейна вода за напояване е забранено. Това задълбочавало проблема през лятото.
Към това се прибавят и високите загуби по ВиК-мрежата. Няма как да е иначе, при положение, че десетки години, дори и в късните години на социализма, не е инвестирано по водопроводната мрежа, каза зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството. Според Добромир Симидчиев е проблем, че в този програмен период по ОП „Околнa среда” са предвидени средства основно за пречиствателни станции за отпадни води и почти никакъв ресурс за инвестиции във водопроводната мрежа.
Почти всички европари отивали за пречистване, но не и за водопроводната мрежа
Сега поради ограничените ресурси на ВиК-дружествата, а и на общините и на държавата, разчитаме главно на ОП „Околна среда”. За съжаление обаче тя е планирана така, че да стимулира единствено изграждането на инфраструктурата, която има отношение към отпадъчната вода, но не и към питейната”, отбеляза зам.-министърът. По думите му това на пръв поглед изглеждало логично, защото почти всички били водоснабдени. „Но какво от това, че водопроводите, които му доставят вода са на 50, 60 и дори 80 години?!?”, попита реторично Добромир Симидчиев.
В настоящия програмен период сме заложили единствено и само средства за отпадъчните води и пречистване и изключително малко за далеч по-важната част от ВиК-дейността, а това е водоснабдяването, заяви още зам.-министърът. Добавяйки, че се работи усилено това да не е така в следващия програмен период след 2014 г., когато желанието на МРРБ е да има предвидени европейски средства в размер на поне 1 млрд. евро, които да бъдат само за водоснабдителни обекти.
Има шанс да пренасочим пари за питейната вода до края на програмния период
Полезният ход в оставащото време до новия програмен период за финансиране от страна на ЕС според Добромир Симидчиев бил страната ни да има интегриран подход. „Ясно е, че не можем да обърнем ОП „Околна среда” и да започнем да инвестираме само във водопроводи, но можем да планираме т.нар. „интегрирани водни цикли” - това означава да се построят пречиствателни станции и канали, но успоредно с това да се реконструират колкото се може повече водопроводи”, коментира той.
„Убеден съм, че Европейската комисия би погледнала с добро око на такава промяна - дори имам опасения, че ние вътрешно в България сме малко по-рестриктивни отколкото самата ЕК. Трябва да си поискаме”, заключи той.