Продължаваме да се борим за отпадането на роуминга таксите, събиране от телекомите в ЕС, каза заместник-председателят на европейската комисия Андрус Ансип в публичен диалог с граждани за единния цифров пазар в Евросъюза.
Вивиан Рединг (на снимкатанай-долу) още през 2006 г. направи предложение да се забранят тези такси , а сега вече сме 2015 г., но те още съществуват. Ние в ЕК казваме че ще отменим тези такси. По време на последните избори всички кандидати за председатели на ЕК казаха, че ще отменят тези такси и аз вярвам, че те ще спазят обещанието си, каза Ансип. Някои телекомуникационните компании също подкрепят идеята за отпадане на роуминга. Може би беше правилно да има да се плаща роуминга за да може да се развие инфраструктурата, но и сега хората се ядосват, когато получат големи сметки Когато клиентите мразят доставчиците на услуги, това не е устойчив бизнес модел, подчерта Ансип.
Еврокомисарят посочи, че е необходимо да се направи единен цифров пазар в ЕС и в ЕК ще предложим всички необходими проектодирективи и регламенти. Целта ни е да имаме достъп до дигиталното съдържание от което се интересуваме, без значение, в коя страна на Съюза се намираме. Как можем да кажем на децата си, че в чужбина не могат да влязат в своята интернет страница и да отговарят на телефонните си обаждания, попита Ансип.
Необходим е трансграничен достъп до филми, музика и игри. Някои хора се страхуват, че преносът на цифрово съдържание ще унищожи индустриите им. Те грешат, аз не искам да унищожавам бизнес модели, а да се създаде ситуация, в която всички печелят, допълни еврокомисарят.
Андрус Ансип (на снимката), посочи и предимствата на електронното гласуване. Ние в Естония проведохме електронни избори през 2005 г. и тогава само 10 000 души използваха да гласуват по Интернет. Тази година имаше парламентарни избори и на тях повече от 30% гласуваха по електронен път, каза той. След като хората поверяват парите са на Интернет, защо да не могат да направят това с гласа си, каза Ансип.
През цифровите технологии, защитата на вота на хората е много по сигурна, от хартиените бюлетини, подчерта той. Ансип посочи, че електронното гласуване зависи от националните правителства. Те трябва да кажат каква форма на гласуване искат да използват. В Естония имаше очаквания, че определени партии могат да се възползват от гласовете на младите хора, но не наблюдавахме подобно развитие. След като това работи в Естония, защо да не работи и другаде, каза Андрус Ансип.
Интернет не заменя физическото гласуване, само създава нова възможност, а сметките на нито една политическите сили не са се оказали адекватни, допълни Гергана Паси, която също се включи в дискусията. Няма повод за страх от страна на партиите за електорат, допълни тя.
За да се случи електронното гласуване се нуждаем от дигитална лична карта, каза Ансип. В Естония направихме цифровата идентичност на хората задължителна и така публичните и много частни услуги станаха много по-евтини бързи. Приехме и закон, че държавата може да иска информация от гражданите само веднъж и след това е длъжна да съхранява тази информация и да я ползва, ако й трябва, посочи Ансип.
Върховенството на закона е задължително във всички страни членки, каза Ансип, запитан дали вярва, че законите в България се спазват. Ако няма такова върховенство на закона нито една държава не може да се присъедини към ЕС. Но ние можем винаги да подобрим системите си.
Когато България се присъедини към ЕС започна да се изпълнява Механизъм за сътрудничество и проверка, същото беше и в Естония, но ние не обвинявахме Брюксел за него, а всичко правехме за себе си, каза Ансип. Знам, че българските граждани искат да отпадне този Механизъм, но за това е нужно правителството да предприеме действия и да осигури върховенството на закона. Всички граждани ще имат полза от независим съд и независима правосъдна система. Не мисля, че ви липсват всички тези свободи - като цяло България се справя добре, но напълно човешко е да искаме повече и то незабавно.
Като гражданин бих казал, че трябва да оказвате натиск върху правителството и ЕК и да имате по-добро законодателство, каза Андрус Ансип.
Търговското споразумение между на ЕС и САЩ ще създаде предпоставки за добри търговски взаимоотношения. Ако има консенсус по споразумението ще постигнем допълнителен растеж от 1,5% на БВП, каза Ансип на въпрос на Саша Безуханова за неговото отношение към преговорите за търговско споразумение. Когато говорим за взаимни отношения трябва да се отнасяме сериозно към безопасността на информация. Ако нямате доверие в партньорите, защо тогава трябва да задълбочаваме взаимоотношенията си, попита еврокомисарят.
След войната в Грузия, когато Русия атакува една суверенна държава, се разбра, че спокойният период след Студената война приключва - то се вижда и от това което става в Крим и в Украйна, каза Ансип, запитан дали може да се очаква скоро да бъдат прекратени санкциите срещу Русия. Не смятам обаче че Естония и България трябва да сме особено притеснени, защото и двете страни са в НАТО и в ЕС. Трябваше да реагираме, когато една държава атакува друга държава в Европа в 21 в., допълни той.
Бихме искали да защитим мира и за да го направим трябва да инвестираме в отбрана. Държавите членки на НАТО трябва да удържат на обещанието си да инвестират 2% от БВП в отбрана, каза Ансип като допълни, че не е в София като представител на Алианса. Има съгласие за използване на 4G стандарта в телекомуникациите от 2020 година, но все още има страни от ЕС, които дори не са започнали с търговете за разпределение на честоти, допълни той.
Източник: БТА