Основните проблеми в българското строителство идват от некачественото проектиране. Това коментира заместник-ректорът по научно-изследователска и проектантска дейност в Университета по архитектура, строителство и геодезия доц. д-р инж. Богомил Петров по време на дискусия, организирана от Българската асоциация за изолации в строителството във връзка с Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни. В срещата участваха компании, специализирани в топлоизолацията, органи и организации, които участват в процеса на енергийното обновяване на сградния фонд.
Проектите могат да отговарят на всякакви нормативни документи и пак да не вършат работа, допълни Петров. По думите му, като се започне от конструктивното обследване на сградите, проектантите трябва да получат подкрепа по отношение на снабдяването им с надлежна документация за панелните сгради и начина на изпълнението им. Хората очакват, че след обследването ще се дадат страхотни оценки за състоянието на конструкцията на сградата, гарантирам ви, че в България няма апаратура, която да дава надеждна оценка за състоянието на връзките в панелните сгради и може би част от парите трябваше да се дадат за покупка на съвременна апаратура, за да може енергийното обследване и обновяване да стъпи на сериозна конструкция, обърна се доц. Д-р инж. Богомил Петров към участниците във форума.
Той изтъкна, че в проектите трябва да има равнопоставеност на различните топлоизолационни системи, а не да бъдат привързвани с определен вид и материал. Според него част от проектите трябва да е технологията за изпълнение на избраното решение. Специалистът даде пример с детайлни германски проекти от 1935 г., които са предпоставка за реализиране и за контрол, дори и от специалист от средно ниво в далечна община.
Участниците във форума се обединиха около необходимостта от контрол на изпълнението на проектите за енергийно обновяване на жилищните сгради по националната програма и контрол на влаганите материали. От Асоциацията предложиха експертна помощ на общините, за да се гарантира качеството на изпълнението и ефективно изразходване на средствата на данъкоплатците. По повод изразените на форума съмнения във възможностите на представителите на местната власт и на сдруженията на собствениците да се справят с контрола върху процеса Десислава Йорданова, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството, коментира, че от 2007 г. общините имат много повече опит в изпълнението на проекти, свързани с енергийно обновяване и цялостна реконструкция - детски градини, училища, болници. Няма как да създадем наредба с изисквания за технология на изпълнение, защото ще се говори, че се лобира за един или друг продукт, каза Вили Ангелиева, директор на дирекция "Технически правила и норми" в МРРБ по повод искането на фирми за разработването на подобен нормативен документ и допълни, че всеки производител на топлоизолации предлага и инструкции за полагане и монтаж.
Фирмите препоръчаха още да се обърне внимание на противопожарната зашита и, ако трябва, да се разпишат по подборни правила, да се направи застраховка на извършените работи. Участниците във форума обърнаха внимание на това, че не са заложени мерки, които ще предложи изпълнителят, за да гарантира по време на строителството, защитата на собствеността на живеещи в блока - застрахова, охрана.
Източник: БТА