До 5 години българското биволовъдство може да намери своята ниша в ЕС, ако започне постепенното му възстановяване – каза заместник-министърът на земеделието Светла Бъчварова по време на Националното изложение по този подотрасъл, което се проведе в разградското село Гецово. Необходимо е обаче да се създадат големи ферми, които да гарантират качество на продукцията.
Ще направим необходимото да популяризираме чрез нашите институти, чрез министерството необходимостта от развитие на този подотрасъл, а решението ще е на фермерите – коментира зам.-министър Светла Бъчварова възможността българските продукти от биволско месо и мляко да намерят своя ниша на европейския пазар. Търговецът иска да купува от големи ферми, които гарантират качеството от фуража до продукцията, а в страната няма ферми, предлагащи големи партиди – обясни Бъчварова. По думите й постепенното възстановяване на подотрасъла може да стане след пет години.
Бъчварова откри в разградското село Гецово Второто национално изложение по биволовъдство. Измежду 60 представители на популацията жури избра 12, чиито стопани получиха награди, а животните дефилираха на ограден подиум. 16 подноса с над 8 кг кашкавал, още толкова сирене и извара и 13 кг биволска пъстърма и сушеница дегустираха гостите на изложението. Безплатно бяха раздадени и 400 кофички биволско кисело мляко. Фермерите поиска от зам.-министъра 30% увеличение на средствата за поддържане на генофонда, за животно получавали по 90 лв. годишно. Бъчварова съобщи, че се очаква от освен за площ обработваеми земи да има допълнителни плащания от еврофондовете и за брой отглеждани животни. Премиите щели да бъдат уточнени в бюджет 2007.
За първата година от влизането в ЕС било договорено прехвърляне на 25% от средствата за развитие на селските райони към допълнителни плащания, за втората – 20%, третата – 15%. Това е направено въз основа на наблюдения на новоприсъединилите се страни, където в първите години слабо се усвояват средствата за развитие на селските райони, защото са необходими проекти, а чрез единица площ директни плащания тяхната възможност за реализация е по-голяма.