Празничните добавки към пенсиите да са системна политика, иска Станишев
Празничните добавки към пенсиите да са системна политика, иска Станишев / снимка: БГНЕС
Празничните добавки към пенсиите да са системна политика, иска Станишев
70923
Празничните добавки към пенсиите да са системна политика, иска Станишев
  • Празничните добавки към пенсиите да са системна политика, иска Станишев

Добавките към пенсиите да се превърнат в системна политика. За това настоява лидерът на БСП Сергей Станишев. В рамките на срещата „Открито управление" Станишев анонсира, че за Великден вероятно около един млн. пенсионери, които месечно получават пенсия под прага на бедността от 251 лева, ще получат допълнителни средства.

Засега премиерът Пламен Орешарски не се ангажира с конкретна сума, която ще получат част от пенсионерите. Очаква се решението да бъде дискутирано тази седмица на заседанието на кабинета.

„Бонуси" за пенсионерите, както ги нарече Сергей Станишев, най-вероятно ще има и за Великден. Премиерът Пламен Орешарски бе категоричен, че ако се опита да избегне раздаването на добавки преди избори, няма да може да провежда социална политика, тъй като избори има във всяка година от четиригодишния мандат

"Когато формирах кабинета и програмата си, в пакета спешни мерки имаше няколко ясно изразени социални действия и те бяха следизборни, а не предизборни. Коледните добавки в края на миналата година също не бяха с изборна насоченост", категоричен бе министър-председателят.

Няма основание за увеличаване на цената на тока до края на годината, допълни още премиерът.

"Цените на тока не могат да бъдат вечно такивау разбира се. Ние имаме ангажимент до края на 2015 година за постепенна либерализация в рамките на ЕС. В един бъдещ период когато това стане, не съм енергиен експерт и не мога да кажа дали цените ще бъдат по-високи или възможно е да бъдат и по-ниски, всички ние се опасяваме, че ще бъдат по-високи, но ако е така, ще предприемем необходимите социални компенсации и засилване на помощите за енергийно бедни семейства", каза той.

По въпроса за майчиния език - на българите в Украйна и на малцинствата у нас, лидерът на ДПС Лютви Местан заяви: "Ние не провокираме напрежение в Украйна, ние си искаме своето. Предполагам се сещаме, че търся пряката връзка на проблема и във вътрешнополитически план - не самия факт на поставянето на нерешените проблеми е източникът на етническо напрежение, а нерешаването на проблема. Дискриминационното действие генерира напрежение". Местан допусна, че в декларацията на БСП "се визира емоцията, с която бяха изразени някои позиции в пленарната зала", но по думите му емоционалността сама по себе си не е език на омразата, ако в съдържателен план няма омраза и противопоставяне.

За различията между БСП и ДПС Сергей Станишев коментира, че ако всичко в политиките и вижданията на двете формации е било еднакво, то те нямало да бъдат
партии от две различни политически семейства. "Границата на компромиса е записана в нашата програма", каза соцлидерът.