Подписват оперативни програми „Транспорт” и „Околна среда”
Подписват оперативни програми „Транспорт” и „Околна среда” / netinfo

Оперативните програми „Транспорт” и „Околна среда” ще бъдат подписани в Брюксел от министрите на транспорта и на околната среда Петър Мутафчиев и Джевдет Чакъров.

От страна на Европейската комисия документите ще бъдат подписани от комисаря по регионална политика на Европейската комисия Данута Хюбнер. На церемонията ще присъстват финансовият министър Пламен Орешарски и български депутати в Европейския парламент. С подписването на документите се обявява и официалният старт на двете програми.

Преговорите между транспортното министерство и Европейската комисия за одобрението на Оперативна програма „Транспорт” приключиха на 22 октомври тази година. Програмата е с най-голям бюджет от седемте оперативни програми – над 2 млрд. евро. Чрез програмата ще се финансират инфраструктурни проекти в секторите - железопътен и сухопътен транспорт, комбиниран транспорт, морски и вътрешно воден транспорт.

Сред ключовите за развитието на националната транспортна инфраструктура проекти са модернизацията на железопътната линия Видин – София, изграждането на автомагистралите Струма и Марица, разширението на софийското метро, както и изграждането на Интермодален терминал в София. С реализацията на тези проекти трябва да се повиши безопасността и комфорта при пътуване. Успешното изпълнения на програмата ще има основен принос за интегрирането на националната транспортна мрежа в тази на ЕС, коментират от транспортното ведомство.

По Оперативна програма „Околна среда” за периода 2007-2013 г. страната ни ще получи 1,8 милиарда евро. Това представлява около 22 на сто от средствата, отпуснати за България от структурните фондове и Кохезионния фонд за този период.

Основните приоритети на програмата са подобряване и развитие на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води, подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци, опазване и възстановяване на биологичното разнообразие и техническа помощ.

За изпълнението на първия приоритет ще бъдат използвани около 70 процента от общия бюджет на програмата; за отпадъците - около 21 процента; за биоразнообразието - около 6 процента. Оставащите около 3 процента са предвидени за техническа помощ за управлението на Оперативната програма.