Картелно споразумение от страна на зърнопроизводителите категорично няма. Зърното е борсова стока и ако някой се опитва по веригата да прави определени спекулации, то това не са те. Това коментира във Варна министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Цената на зърното продължава да расте заради тенденциите на световните пазари, посочи той. „България добива под 1 процент от световното производство на зърно и няма как да влияе на световните пазари", каза министърът и предупреди, че в момента държавата не може да извърши интервениране на пазара, защото такава процедура е предвидена само ако цената падне под 101 евро на тон. Държавата не може еднолично да наложи и таван на цените, за да защити потребителите, тъй като това е в разрез с пазарната икономика, обясни Найденов.
Министърът е категоричен, че у нас зърнена криза няма. В момента в България има около 1,5 милиона тона зърно, което е предостатъчно до новата реколта, и няма техническа възможност то да бъде изнесено.
Найденов посочи, че искането на производителите да бъде въведен диференциран ДДС засега ще остане неудовлетворено заради отказ на финансовото министерство. По отношение на данъчните облекчения това, което ще внесе ГЕРБ като предложение, е промяна на облагането на земеделските производители, които са физически лица, като отпадне досегашният режим на облагане на база на оборота.
Найденов не се ангажира с прогноза докъде може да стигне ръстът в цените на зърното. „Ако мога да правя такива прогнози, нали щях да си пусна фиш....Ако някой може да прави прогноза на борсите, той ще стане наистина много богат", коментира той.
Министърът отново подчерта, че е нужно създаването на стандарт за качество на хляба, тъй като българският е с най-лошо качество в цяла Европа. „Не знам дали ще се казва Стара планина. Ние имахме три вида хляб - бял, Добруджа и черен, но имахме истински хляб. Сега имаме 30 и не ядем този хляб, който заслужаваме ние и нашите деца. На това ще му се сложи краят", увери земеделският министър.