Издигат ограждения към Турция заради болни животни
Издигат ограждения към Турция заради болни животни / снимка: DarikNews.bg, Разград

Спират болестите по животните в България със заграждения на границата с Турция. Това съобщи в Разград зам.-министърът на земеделието Явор Гечев. Той уточни, че от южната ни съседка идват най-много заболявания по добитъка, там често възникват огнища на шап и шарка и това е причината министерството да подготвя подобна мярка.

Оградата ще е част от система от мерки за затягане на контрола в сектора животновъдство, така че до часове след информация за опасна болест държавата да реагира. Програмата ще е готова до средата на годината и ще се кандидатства с нея пред Европейската комисия, като външна граница на Европейския съюз трябва да предпазваме общността от разпространение на това заболяване, допълни Гечев. Предвижда се още използване на камиони за унищожаване на болни животни, както и алуминиеви изолатори за съмнителните случаи.

Част от действията по превенция е и намерението за изграждане на Национална референтна лаборатория, която бързо да установява наличието на заболяване и в нея да се пазят втори проби от случаите.

Гечев обяви още, че ще се предвижда създаване на Солидарен фонд за стопани на болни животни и земеделци, пострадали от стихийни бедствия. Той ще е в размер на 100 милиона лева, парите ще се отпускат по Програмата на развитие на селските райони, която на практика в новия програмен период започва да функционира още в началото на юни тази година с мярката „Млад фермер”, по-късно ще бъде отворена и мярка за трайни насаждения, а към Нова година - за общински проекти.

Заместник-министър Гечев обяви още, бе Разград и Смолян са пилотни региони по създаване на млекопреработвателни центрове, каквито на по-късен етап ще има в 200 населени места. Те ще се финансират от държавата с 20% участие на общините, след старта им дребните животновъди ще плащат символични вноски за участието си в тях.  Общият бюджет е в размер на 50 млн. евро.

Сдруженията ще действат като кооперативи, по френски модел, млякото на производители от общината ще се събира на едно място и ще се търгува заедно.