Държавната комисия за енергийно и водно регулиране си е дала срок до петък, за да разгледа постъпилите материали от трите електроразпределителни дружества във връзка с отчитането на електроенергията по празниците и издадените от Енерго-про две фактури с един и същ падеж. Това каза пред журналисти председателят на регулатора Светла Тодорова.
Сведенията от ЕРП-тата са постъпили късно вчера и ДКЕВР все още не ги е разгледала. Формално погледнато, дружествата са спазили изискванията на Наредбата за измерване на електроенергията, която предвижда, че измерването трябва да се прави на период, не
по-дълъг от 31 дни, като са възможни два отчета в един месец, обясни Тодорова. За всяко измерване се издава фактура, добави тя. Според Тодорова е проблем, че падежът на две фактури е на една и съща дата, макар вероятно да има ограничение в софтуера на компанията.
В отговор на въпрос председателят на регулатора уточни, че има изискване по общите условия на Енерго-про, според което фактурата трябва да бъде до 8-мо число на следващия месец. Трябва да се изследва дали фактурите, издадени по първото отчитане, са преди това 8-мо число, не мога да коментирам още, защото трябва да се видят конкретните фактури и дати, каза Тодорова.
На въпрос дали, ако изискванията за отчетния период са спазени, Енерго-про може да бъде глобено само заради издаването на две фактури с един и същ падеж, Тодорова каза, че трябва да се анализират всички документи, но на първо четене не вижда такава възможност.
По предварителни данни при останалите две дружества - ЧЕЗ и ЕВН, няма проблеми с отчитането на енергията, каза Тодорова. За възможността за увеличения на санкциите за ЕРП при откриване на нарушения Тодорова посочи, че според нея те и сега са в достатъчно голям диапазон. Въпросът е при минимално нарушение дали санкцията е достатъчно висока, нека депутатите да решат този въпрос, добави тя. Според нея на дружествата трябва да бъде
дадена гъвкавост за периодите на отчитане на енергията, защото като има струпване на празници, това се оказва проблем.
Отчитането при неработни дни се заплаща по различен начин, възможно е дружествата да заявят в исканията си за цени допълнителни разходи заради стриктните изисквания за отчитане, посочи председателят на регулатора.
Източник: БТА