Никой не иска да има газова криза, защото всяка криза е проблем. Чирен е пълен, топлофикациите имат мазут - това е различното от миналата година. Това каза в предаването "Седмицата" на Дарик Трайчо Трайков, министър на икономиката, енергетиката и туризма.
Той поясни, че в Чирен има 650 млн. куб.м синьо гориво. "И ако го разделим по най-простия начин го разделим на пет, виждате за колко дни се получава - за около четири месеца. Но този дебит от близо 5 не може да бъде поддържан пет месеца", уточни министърът. "Това при положение, че топлофикациите работят на газ. Топлофикациите са най-големият потребител. Ако топлофикациите минат на мазут, което е вече проработен сценарии, тогава вече добива на Чирен покрива на 80-90% останалото потребление и разликата ще бъде компенсирана с доставки чрез реверсивната връзка в Гърция", обясни още той.
"В момента продължава работата на консултанта по техническите възможности за разширяването на Чирен", заяви Трайков и добави, че това е една чешка фирма, чийто доклад министърът очаква в началото на 2010 г.
"България има възможност драстично да повиши възможностите си да реагира и устои на газова криза", категоричен беше Трайков.
Във връзка с исканото увеличение от „Булгаргаз" на цената на газа, министърът заяви, че за това увеличение може да каже държавният регулатор. "Ние работим по мерки, по които биха могли да ограничат увеличението". Като една от тези мерки Трайков посочи, че това е прецизиране на заявяваните количества. „Знаете че България получава газ по договори - различни договори, различни цени. И когато се изчерпа квотата от най-евтиното се минава към следващото. Така че колкото по-големи количества са заяви, толкова по-висока е цената на постигнатия микс. И сега целта е методиката и практиката така да се прецизира, че да се заявяват реални количества и от фирмите и после от "Булгаргаз" нататък, така че винаги да може да се използват най-ефективните количества", обясни енергийният министър.
На въпрос кога ще бъдат разсекретени газовите договори, министърът отговори, че това ще стане на датата "Х". "Ако очаквате от мен дата и час, не мога да ви кажа. Но със сигурност може да се процедира по различен начин отколкото досега", обясни той.
"Спирането на парното не е вариант, защото няма алтернатива. В София няма как да издържи системата просто. Топлофикациите са замислени като една солидарна услуга и са максимално ефективно, когато се използват от максимален брой клиенти. Това е факт. Топлофикациите трябва да осигуряват събираемостта на вземанията си, за да бъдат финансово здрави. И въпросът е това да се постигне.Но тук има икономически закони, които не могат да се избегнат - когато вкарваш и имаш разходи за 100, не можеш да продаваш за 90. и да печелиш, освен ако не свалиш разходите, докъдето е възможно. За Топлофикациите 70-80% от разходите са за природен газ. Няма как промените в цената на природния газ, няма как да не се увеличи цената. Така че очевидно няма как увеличението на цената на природен газ, да не се отрази на цената на услугата". С тези аргументи министър Трайков отговори на въпроса дали топлофикациите ще издържат, ако не се допусне пазарното увеличение на цените.
Ликвидацията не означава край на производството в комбината "Кремиковци", каза още министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков относно съдбата на металургичния комбинат.
"Бихме искали подходящите, екологосъобразни дейности да продължат да работят и да се оползотвори желязото на площадката", каза Трайков. Според него съвсем естествени са емоциите на хората и те трябва да разберат, че са ги лъгали. "В момента "Кремиковци" вече е загубен, а много са грешните решения, включително и изгонването на Прамод Митал през пролетта", заяви министърът.
"Ликвидацията може да продължи много години, каза той, като отбеляза, че е създадена междуведомствена комисия, която да отчете всички интереси, така че процесът да бъде в управляеми рамки.
Министър Трайков коментира и очакванията за зимния туристически сезон така: "С туризма тази година не се случи Армагедона, за който бихме камбаната лятото. За 9-месечието всъщност приходите от туризъм нарастват минимално спрямо същия за миналата година с 1,3%. За зимния сезон прогнозите също не са толкова лоши, защото очакваме падане на визите за сърби, македонци и черногорци, да увеличи притока на туристи в зимните ни курорти от тези страни. Английският пазар е много чувствителен ценово, така, че основния спад се очаква да се получи оттам".
Цялото интервю с Трайчо Трайков може да прочетете ТУК