Паола Хюсеин, 19.01.2013, в. 24 часа
На 21 януари Дарик радио става на 20 години. Радев го създава през 1993 г. и е негов собственик и изпълнителен директор.
Колко струва Дарик радио, г-н Радев?
Един човешки живот. Като сметнеш и това, че някой път сме работили по 24 часа на денонощие, а това са 3 работни дни, ще се окаже, че не 20, а 25 години човешки животи. Сега въртим по радиото един клип, в който преди 20 години с треперещ глас казвам: „Това е една моя мечта, която може да се слуша”. Тя обаче се случи, защото имаше с кого. Стотици хора минаха за тия 20 години, за да е „Дарик” това, което е сега. Всички знаят какво беше през януари 1997 г. В края на месеца се изплащаха заплатите. Радиото няма една стотинка, левът е станал 3000 за един долар, заплатите са 10-15 долара. Говорих поотделно с всеки от шефовете на програмата и рекламата на регионалните офиси, които имаха задача да направят рекламни договори на бартер за храни. На 25-о число хората си получиха заплатите, защото бяха лесни за плащане - по 10 долара, но всеки всъщност получи торба с храни - захар, брашно, кокошка, кори. Всичко това пристигна организирано. Тогава може би съм бил с най-големия страх, че радиото фалира, но съм бил най-щастливият човек заради случилата се пред очите ми взаимопомощ.
Защо е нервно да се прави радио?
Нервно е, защото радиото е най-коварната медия. Завиждам понякога на вас, колегите вестникари, които имате една-две планьорки и в 18.00 ч. продукцията е приключена. Тук нямаш минута, в която да е приключила продукцията. Ти си на конвейера на света и на живота, той върви ужасяващо. Дори колегите в телевизията могат да пуснат един турски сериал, през който да си вземат въздух. Най-масовата представа за радиото е един футболен мач. Но той свършва за 90 минути. А светът в момента е един футболен мач, който няма край. Това е радиото.
У нас имаше няколко нелоши опита да се направят частни информационни радиа. Накрая остана само „Дарик”. Защо?
Още когато получихме лиценза през 1992 г. - шест месеца преди да тръгне радиото, бяхме заявили, че правим информационно радио. Аз и екипът - част от мои колеги от държавното радио, не можехме да направим друго. И да искахме, щяхме да направим лошо музикално радио примерно. Просто защото с изключение на Ники Кънчев, който имаше експертиза за онова време, друг не разбираше. Даже първите 4-5 години имахме много рецидиви в трайните несполуки да направим добри музикални предавания. Защо нашето остана, а другите - не, нямам представа. Има един момент особено в ранния български капитализъм, тука цитирам Андрей Райчев, който казва, че сме били във фазата на самозванския капитализъм. Някой се събужда, казва: аз съм банкер, и никой не му казва: абе ти не ставаш за такъв. Ние горе-долу така се заявихме като информационно новинарско радио. С времето обаче това самозванство започна да се пълни със съдържание и по обратен път вече генераторите на новини сами се обаждат - стана това и това. Няма да крия, че съм следил с притеснение появата на всички конкурентни форми през годините. Някъде между седмица и месец не съм слушал „Дарик”, а тях. После разбирах, че провалът е предизвестен.
Защо има толкова много почти идентични, основно музикални радиа, кризата ли е виновна?
Кризата по-скоро е катализатор на процеса, не е основата му. Различни правителства - няма един виновник, направиха нещо нечувано. В България не спряха да се дават лицензи за радиостанции. Беше и сладък бизнес, и сив. В някои скандинавски столици има по 8 станции, в София са 40. Един ден административната лековатост, с която се раздават лицензи, ще бъде изправена от логиката на пазара. Защото в момента има 40 честоти, но те отдавна не са 40 отделни радиостанции. Те са с идентичен собственик - по 3, по 5, по 6, и на практика пазарът вече изправя това изкривяване.
„Дарик” иска да прави и телевизия, защо?
Две са причините. Едната е оценката на телевизионната среда. Можем да предложим не най-гледания тв продукт, но различен. От друга страна, беше правно допустимо, имаше законова предпоставка. Удовлетворителен факт е, че с нашия проект успяхме да спечелим финансиране по ОП „Конкурентоспособност”.
Кога ще гледаме?
Надявам се тази година.
В Созопол изгоря къща на „Дарик имоти”, която беше паметник на културата. Какво ще стане с нея?
Получихме предписания от строително-архитектурната администрация коя част от напълно погубения паметник трябва да се доразруши, защото самата сграда беше станала опасна. На практика са запазени само каменните основи. Когато имаме проектна готовност, започваме да го изграждаме веднага. Този проект не зависи по никакъв начин от кризата, защото като добросъвестни собственици сме застраховали сградата.
Същата къща ли ще изградите?
Да. Ние сме лимитирани в свободата да строим върху паметник на културата. Трябва да бъде едно към едно каквото беше.
Какво печелите от тази инвестиция?
Съвсем човешкият отговор е, че хората проявяват различни вкусове в колекционирането. Аз имах моя съвсем аматьорски интерес към нашата архитектура и към архитектурата на българския град. Впрочем това е и една от причините „Дарик” да прави съвместно с „24 часа” проекта „Най-добрият град за живеене”. В едни по-добри времена с част от свободните за инвестиране средства вместо в картини или антики реших, че е хубаво да се съхрани материалната култура на България. Има феноменални образци на българска архитектура и на виенска, и на стара градска, които се унищожават от разрухата на времето и бездействието на собственика. Така че Созопол не е изолиран случай, а част от поредица такива наши инвестиции.
Какви други сгради притежавате?
Една много интересна сграда, чието великолепие е възстановено, е в Русе. Точно там може да те заболи, когато видиш как съжителстват на 100 м една от друга абсолютни руини, под които личи, че е било нещо фантастично като архитектура, директно копие на виенската, и неколцина паметника, които са възстановени. Един от тях е сградата на Дарик радио. Правена е в края на XIX в. от арх. Бедросян. Интересното е, че вече освободилата се България, когато кани доскорошната митрополия да установи дипломатически отношения с бившата си територия, Турция избира точно тази сграда за консулство в Русчук. Те ли не са знаели коя е добра сграда. Инвестирахме в естетска къща в центъра на Плевен, която е по-нова съвременна градска архитектура. И перлата в короната е офисът на „Дарик” във Варна. Къщата е строена в средата на XIX в., за кратко време там е бил щабът на руската армия по време на Руско-турската война, по-късно това е първата сграда на Военноморското училище. Случват се и типичните куриозни неща за социализма - там е детска градина, сиропиталище. Сградата е великолепен паметник в градската махала, недалече от Морската градина.
Търсите ли и други сгради?
За съжаление, предлагането е по-голямо от възможностите за инвестиране и реконструкция. Българското предприемачество в различни периоди е имало различни патриотични инициативи. Хубаво е всеки предприемач да купи една-две сгради и да ги възстанови. От това не се печели, за разлика от обвиненията, които получих от областния управител на Бургас, че така правели бизнесмените в България - купували паметници на културата и ги опожарявали. Много ме заболя.
С колко пари направихте „Дарик” навремето и продавате ли радиото?
Цялото оборудване струваше към 350 000 долара, което беше много сериозна сума за 1993 г. Собственикът на медия печели един-единствен път - когато я продаде. Поради тази причина, тъй като аз съм единственият, който още не я е продал, едва ли мога да бъда много компетентен.
Продава ли се „Дарик”?
Силно емоционално обвързан съм не толкова с бранда „Дарик”, колкото с хората, които го правят. И знам, че част от моите грешки, които съзнателно правя, друг собственик не би ги позволил. Много от тези хора трябва да си отидат, а те не го заслужават. Щастието не е само в цифрите на парите. Тези хора са част от „Дарик”, който става на 20 години. Така че следващите 20 години можеш спокойно да ми задаваш въпроса „кога ще продаваш”.

1 час
Психолози срещу речта на омразата: Искат разследване на Зорница Гюцова
„Скандални“ изказвания в социалните мрежи на Зорница Гюцова предизвикаха остра обществена ...
2 часа
Приеха бюджета на Плевен
Общинският съвет в Плевен прие бюджета на общината за 2025 г. с 26 гласа „за“, 1 „против“ ...
2 часа
Пътят Пещера-Батак е почистен и отворен за движение
Пътят Пещера-Батак е почистен и отворен в двете посоки.
Това съобщи говорителят на ...
2 часа
„Възраждане“ подписа искане за оставката на Наталия Киселова
"Възраждане" подписа искане за оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
"Току ...
2 часа
Затварят изцяло до неделя пропадналия път Девин-Кричим (СНИМКИ)
От 7.00 часа в четвъртък, 15 май, до 7.00 часа на 18 май, неделя, се ограничава движението по ...
2 часа
За първи път от 10 години: Google промени емблематичната си икона „G“
Google обнови емблематичната си икона „G“ за първи път от десетилетие. Новият дизайн ...
2 часа
Постоянен арест за мъж за разпространение на порноматериали и опит за принуда
Прокуратурата в Благоевград привлече в качеството на обвиняем мъж за разпространение ...
3 часа
Нетаняху обвини Макрон, че подкрепя „Хамас“
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обвини френският президент Еманюел Макрон, че ...
3 часа
Продължават преговорите за разкриването на морската линия Бургас-Истанбул
Продължават преговорите с турската корабна компания IDO за откриването на редовната ...
3 часа
Столичното метро няма да спира
Столичното метро няма да прекъсва движението си. Това съобщиха от „Метрополитен" ...
3 часа
Бургас изпраща рекорден брой абитуриенти с мащабно шествие
Тази година Бургас ще изпрати рекордния брой от над 2400 абитуриенти с мащабно шествие, ...
3 часа
Бриджит Бардо: Последната ми битка е да премахнем лова с кучета
Френската и световна кино легенда Бриджит Бардо призова за премахване на лова с кучета.
90-годишната ...
3 часа
Избраха зам.-председател и членове на Комисията за регулиране на съобщенията
Парламентът попълни състава на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата ...
3 часа
МОН предлага промени, свързани с продължителността на първия учебен срок
Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, ...
3 часа
В Монтана се провежда Международно полево учение за реакция при наводнения (СНИМКИ/ВИДЕО)
Международно полево учение за справяне с последиците от наводнения се провежда в Монтана ...
3 часа
Учебен самолет на японските сили за самоотбрана се разби във водохранилище (ВИДЕО)
Учебен самолет на японските Сили за самоотбрана с двама пилоти падна във водохранилище ...
3 часа
Мъж получи втора присъда в рамките на ден
Окръжният съд в Кюстендил призна подсъдим за виновен в използване на дебитна карта ...
3 часа
Изготвят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България
Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на ...
4 часа
Доналд Тръмп пристигна в Катар (СНИМКИ)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Катар, втората спирка от обиколката му ...
4 часа
Израел ликвидира командир на „Хизбула“ в Ливан
Израелската армия обяви, че е ликвидирала член на проиранското движение "Хизбула" в ...
4 часа
Полша разкри опит за намеса в президентските избори
Полша съобщи днес, че е разкрила опит за намеса в президентските избори в страната ...
4 часа
България предоставя хуманитарна помощ на Мианмар в размер на 200 000 лв.
Правителството реши да предостави безвъзмездна хуманитарна помощ на Мианмар, съобщиха ...
4 часа
Почина легендарният футболист Николай Праматаров
На 51 години почина пловдивският футболист Николай Праматаров, съобщиха от ПФК "Марица" ...
4 часа
Заместник-кметът по финанси на София: Министерство на финансите разпространява внушения
Заместник-кметът по финанси на София Иван Василев с позиция след брифинга на финансовия ...
4 часа
ГДБОП вече има нов заместник-директор
Йордан Пешев е новият заместник-директор на Главна Дирекция "Борба с организираната ...
4 часа
Шанс за нов живот: Върнаха в природата оцелял след отравяне египетски лешояд (СНИМКИ)
Оцелял след отравяне египетски лешояд бе върнат в дивата природа край момчилградското ...
5 часа
Гроздан Караджов: Ускорено е изграждането на националната детска болница
Ускорено е изграждането на националната детска болница след заварения престой, каза ...
5 часа
Тръмп заяви, че не знае дали Путин ще се появи на преговорите в Турция
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че не знае дали руският президент Владимир ...
5 часа
126 мерки за подпомагане на малките и средните предприятия отчете икономическото министерство
Министерството на икономиката и индустрията публикува отчет по изпълнението на мерките ...
5 часа
Атанас Атанасов заподозря, че „някъде в Москва натискат копчето на Радев”
Депутатът от ПП-ДБ и председател на “Демократи за силна България” Атанас Атанасов ...
5 часа
Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже в София и ги ограбил
Брутален грабеж в София. Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже ...
5 часа
Папа Лъв ХІV: Войната никога не е неизбежна, оръжията трябва да замлъкнат
Папа Лъв ХІV предложи днес посредничество във военните конфликти по света по време ...
5 часа
Транспортираха с медицински хеликоптер до София 19-годишен младеж от монтанската болница
Медицински хеликоптер транспортира от болницата в Монтана до София 19-годишен младеж ...
5 часа
Партията на албанския премиер Еди Рама печели голяма изборна победа
Социалистическата партия на албанския премиер Еди Рама е спечелила над 52% от гласовете ...
5 часа
Държавата одобри над 47 милиона лева за безплатни учебници от 1 до 12 клас
Държавата одобри допълнително 47 млн. лева за закупуване на учебници, става ясно от ...
5 часа
Конник без глава откриха археолозите в Хераклея Синтика (ВИДЕО)
Детска играчка конник без глава, глинена лампа и керамична кана откри екипът на проф. ...
5 часа
Държавата отпусна над 3 милиона лева за изплащане на санкция, наложена от Съда на ЕС
Държавата отпусна средства от централния бюджет за изплащане на санкция, наложена ...
5 часа
Предвиждат забрана за движение на тротинетки в пешеходни зони и по тротоари в Смолян
Община Смолян ще издаде заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните ...
5 часа
Доживотен затвор за мъж за убийство заради 42 лв. в Русенско
Състав на Окръжния съд в Русе призна за виновен 44-годишния мъж, обвинен за умишлено ...
6 часа
Ето къде столичани могат да предадат отпадъци от мазета, гаражи и тавани
Столичната община продължава провеждането на МаГаТа Фест с четвърто издание в столичния ...