Завишението в някои случaи е неколкократно и надхвърля годишната инфлация за страната. Средствата, които oбщината ще събере за съответните дейности надхвърлят нуждите, което ще доведе до излишъци, които няма да се харчат по предназначение, пише още в писмото.
Законът за местните данъци и такси е един удобен инструмент, който развързва ръцете на общините в България да вдигат местните налози, както се случва и във Варна, коментира Стелиян Севастиянов, съветник от ДСБ. Според него данък сгради и такса смет най-много натоварват варненци. Средно повишението при тях е около 30%. С повишаването на данък МПС пък се наказва стремежът за закупуване на нови автомобили, благодарение на коефициента от 2,8 за коли до 5 години, посочи Севастиянов.
През изминалата година община Варна е изтеглила заеми в размер на 51 милиона лева, с капитализация на лихвите сумите нарастват на 75-80 милиона. Тези заеми не бяха използвани, или беше използвана много малка част от тях, за решаване на инфраструктурни проблеми. След като това не бе постигнато, големите заеми с лека ръка се стоварват върху жителите на общината, твърдят от СДС и ДСБ.
Общинската администрация няма чувството, че е стопанин на общината, а се изживява като незаинтересован бирник, се посочва още в писмото на сините съветници до губернатора.